24. ročník Pilsner Urquell 2023

V dobách dávno minulých byla práce jedinou správnou oslavou státního svátku, dnes však lze den státního svátku trávit různými způsoby od horské túry přes 64 vrcholů, přes návštěvu muzea černobílé barvy po intenzivní trénink gaučingu u televizní obrazovky. A my, organizátoři z Garde Kaznějov jsme šťastni, že si 6 milovnic a 114 milovníků šachové hry vybralo k oslavě náš 24. ročník rapid turnaje a vzdalo se tak horských výhledů či pohodlí gauče. Turnaj se tradičně konal v nádherných prostorech reprezentativním koutku Secese Plzeňské Prazdroje.

Protože známá píseň z pohádky Princové jsou na draka tvrdí, že „statistika nuda je“, musí se autor textu omluvit za trochu statistiky. Pohled na startovní listinu ukáže 2 velmistry, 4 mezinárodní mistry a 7 FIDE mistrů. Stejný pohled ukáže, že turnaj byl plný šachových nadějí, neb 40 účastníků mladších 18 let si nemohlo užít Prazdroj přímo od zdroje. Z nich byl nejmladší Dominik Kříž narozený v roce 2018. Hravě-agresivní dynamiku mládí pak ve startovní listině vyvažovala odolná zkušenosti 22 hráčů starších 60 let v čele s nejstarším Pavlem Čečilem narozeným v roce 1943. Věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším hráčem tak byl neuvěřitelných 75 let.

Co však suchý pohled do statistik ukázat neumí, je ta neuvěřitelná bojovnost hráčů ve všech 540 partiích. Neukáže ani kilojouly či kalorie vydané při pokusu přivodit tragický konec jednoho z monarchů. (Pozn. redakce. Na základě informace, že špičkový hráč vydá za jeden den turnaje až 6 000 kalorií, lze vypočítat celkový energetický deficit turnaje o hodnotě 720 000 kalorií což odpovídá kalorické hodnotě přibližně 3 000 půllitrů poctivé plzeňské dvanáctky). Statistika také neodhalí hromady obětovaných pěšců a nedokáže ani zprostředkovat tiché výkřiky hrůzy přehlédnutých figur i občas hlasité povzdechy hráčů, jež je přehlédli či radost těch, jejichž král vyšel z partie s vítěznými fanfárami. To vše se musí zažít, na to je statistika opravdu krátká a nudná.

Turnajové vavříny nejvyšší si pomyslně nasadil na hlavu první nasazený IM Jakub Půlpán. Ten byl první tři kola ve vedení, ale porážka s Janem Turnerem ve čtvrtém kole jej srazila až na sedmé místo a musel se postupně prokousávat zpět. Comeback se mu na poslední chvíli podařil a v posledním devátém kole se prodral do čela s konečným ziskem 7,5 bodů. Na druhé místo se propadl do té doby vedoucí IM Vojtěch Zwardoň se stejným počtem 7,5 bodů, ale horším pomocným hodnocením (rozhodl jediný bod Buchholze čili bodového zisku soupeřů). Bronzovou pozici nakonec ukořistil loňský vítěz GM Artem Omelja se 7 body.

Nejlepší ženou turnaje se stala Oleksandra Korniichuk, která nasbírala v průběhu turnaje 6 bodů. Celkově šestý pak skončil nejlepší hráč nad 60 let IM Josef Juřek, jemuž se u pasu houpal skalp 7 bodů. Poukázku za nejlepší dorostence získali Nikita Filindash (5,5 bodu) z Litoměřic a plzeňská hráčka z šachového klubu ŠK64 Ema Urválková (4,5 bodu).

Z organizačního hlediska turnaj probíhal bez zádrhelů, technika fungovala skvěle a díky obří obrazovce byl snadnější i přenos informací směrem k hráčům. Děkujeme všem hráčům za bezproblémový průběh i za to, že oproti dvou vyměněným šachových sadám z loňskému roku byl jedinou hmotnou ztrátou jeden zlomený kůň. Ochránce zvířat je třeba ujistit, že toto zranění bylo vyřešeno dostatečným množstvím lepidla a zmíněný kůň již opět dává soupeřům zákeřné vidličky a dušené maty (čtenáře bez šachového vzdělání prosíme o samostudium odborné šachové terminologie).

Tak snad příští rok na viděnou, ale pozor neb turnaj se bude konat v sobotu 16.11. neb v neděli 17.11. budou jistě probíhat tradiční boje v rámci soutěže družstev.