MEU mládeže 2021 a dva bronzy

Ve dnech 14. – 22. srpna 2021 se hrálo Mistrovství Evropské Unie mládeže v Koutech nad Desnou. Každý den se hrála jedna šachová partie od 15:00 (9 kol), takže byl velký čas na přípravy partií i zábavu, hráli jsme například fotbal, ping pong a bowling.

Hráli se celkem čtyři kategorie: HD8, HD10, HD12 a HD14 a náš kraj reprezentovalo hned 6 dětí.

Eliška Janoušková (D10): Ta byla nasazená devatenáctá a s pěti body obsadila výborné 11. místo. Ve své kategorii děvčat získala dokonce bronzovou medaili. O dobrém výkonu svědčí i fakt, že Eliška na turnaji připsala 58 bodů do ELA.

Jan Váňa (H12): Honza byl devátý nasazený a po horším začátku zabojoval a získal konečných 5 bodů, což stačilo na 9. místo. Ve své kategorii chlapců pak skončil osmý.

Největší zastoupení měl náš kraj v nejstarší kategorii, kde hned čtyři účastníci z devatenácti hráčů reprezentovali Plzeňský kraj.

František Eliáš Škutil (H14) byl nasazen šestnáctý a bohužel se mu příliš nezadařilo. Se 3 body obsadil 18 místo. Fanda zde ale sbíral cenné nové zkušenosti.

Druhou medaili a rovněž bronzovou získala Adéla Janoušková (D14). Adélka byla nasazená 10. a se čtyřmi body po napínavém závěru skončila na krásném 3. místě ve své kategorii děvčat (celkově skončila dvanáctá). Adélce se podařilo především 4. a 5. kolo, ve kterém připsala klíčové výhry.

Marek Janouš (H14) byl nasazen čtvrtý a jistě měl medailové ambice. Příliš se mu však nedařilo a s pěti body obsadil 6. místo ve své kategorii chlapců (celkově skončil Marek sedmý).

O půl bodu více než Marek získal Vít Vilímek (H14), který byl nasazen 6. Vítek měl poměrně špatný start, který ale v závěru dokázal bohatě vykompenzovat. To znamenalo celkových 5,5 bodu a 5. místo v turnaji.

Věřím, že všem našim účastníkům se turnaj líbil a všichni si ho užili a doufám, že všichni nasbírali nové zkušenosti.

Martin Kopřiva: Já už jen doplním, že turnaj hrálo celkem 81 dětí, jež byly celkem z devíti federací: Česka, Slovenska, Německa, Bulharska, Rumunska a dále dva Švýcaři, dva Poláci, jednoho zástupce pak mělo Chorvatsko a Finsko. Medailistům gratuluji a všem hráčům přeji mnoho dalších úspěchů a kvalitních partií.