Jan Váňa vicemistrem republiky v rapidu

Jedenáctého až dvanáctého září se konalo v pražském hotelu Don Giovanni Mistrovství ČR v rapid šachu mládeže do 14 let. A výprava z Plzeňského kraje měla početné zastoupení: přímý postup na tuto akci si již dříve vybojovali Jan Váňa (ŠK Tachov), Matyáš Roubal, Martin Bukvaj (oba ŠK Sokol Klatovy), Vít Vilímek (ŠK Líně), Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň) a Adéla Janoušková (ŠK Líně). Dále se mistrovství z našeho kraje zúčastnili postupující z KP v rapidu, jež se konal 3. července 2021, konkrétně: Vojtěch Jančík (ŠK 64 Plzeň), Jan Bukvaj, Pavel Požár (oba ŠK Sokol Klatovy), Denisa Marešová (ŠK 64 Plzeň), Sibyla Řezníčková (ŠK Tachov). Náhradnicí za Terezu Hendrychovou (ŠK 64 Plzeň) se stala Miriam Černá (SK Petřín Plzeň), o čemž rozhodla KM ŠSPK. A díky divokým kartám si turnaj mohli zahrát i David Zahálka, Anežka Nová (oba ŠK Sokol Klatovy) a Eliška Janoušková (ŠK Líně). Ještě doplňme, že své zastoupení naše zastoupení měla i kategorie Open, a to v podobě bratří Bludských (oba ŠK 64 Plzeň) a Markéty Folkové (ŠK Líně). A jak se našim zástupcům dařilo?

Největšího úspěchu rozhodně dosáhl Jan Váňa. Ten, ač až 19. nasazený ze 42 hráčů, získal 7 bodů z 9 možných a získal nedělené druhé místo. Honza dokázal vyhrát hned 4 partie z 5 černými, což rozhodlo o stříbrné medaili. Ve stejné kategorii předvedl slušný výkon i Matyáš Roubal, který s 5,5 body skončil na solidní osmé pozici. Výsledek mohl být jistě lepší, nebýt prohry v sedmém (to prohrál bílými právě s Honzou) a osmém kole. Oba kluci tak pokračují ve výborných výsledcích a kvalita hry rovněž stoupá. Padesát procent bodů uhrál i Jan Bukvaj, který se tak v kategorii H12 umístil na 23. místě. O půl bodu za bratrem pak zaostal Martin Bukvaj, jenž se tak umístil na 30. pozici.

Přesuňme se teď do kategorie D14, kde zabodovala Adéla Janoušková. A konkrétně zabodovala hned 6x, což ji vyneslo na 5. místo, jako jedinou šestibodovou dívku. Adélka předvedla dobrý start (2/2) i závěr turnaje (rovněž 2/2), kvůli čtyřem remízám a jedné prohře mezi třetím a sedmým kolem to však tentokráte necinklo. Velmi dobře měla turnaj rozehratý i Sibyla Řezníčková a po 7 kolech byla dokonce sedmá. Bohužel poslední dvě kola prohrála a to švýcarský systém krutě trestá: tentokráte to bylo 11. místo (i tak si ale Sibyla oproti nasazení polepšila o šest míst).

Velké naděje jsme vkládali i do kategorie H14: Nejlépe zde skončil pátý nasazený Marek Janouš. Bohužel los mu nalosoval do posledních dvou kol černé a v devátém kole dokonce proti 1. nasazenému. I tak to ale znamenalo 7. místo a 5,5 bodu. Stejného výsledku dosáhl i Vít Vilímek, který kvůli horšímu pomocnému hodnocení skončil desátý. Pro Pavla Požára byl turnaj především velkou zkušeností, nakonec získal alespoň jeden bod a skončil 42. Vraťme se ještě k děvčatům, tentokráte k těm nejmladším. Zde, seřazeny pěkně za sebou, srdnatě bojovaly Eliška Janoušková, která skončila s pěti body desátá, a Anežka Nová, jež se stejným bodovým ziskem opanovala jedenácté místo. Partie děvčat byly velmi bojovné: ani jedna z nich neskončila remízou! Nejlepším výkonem z našich dětí se mohla pyšnit Denisa Marešová. Získala rovněž 5 bodů. Po sedmi kolech byla dokonce třetí, ale prohry v posledních dvou kolech ji odsunuly „až“ na sedmé místo.

Jedinou reprezentantkou v kategorii D12 byla Miriam Černá. Na to, že ještě týden před akcí nevěděla, že pojede na mistrovství republiky, popasovala se s rolí náhradnice velmi sympaticky: uhrála 4,5 bodu a skončila na 13. místě. Polepšila si tak oproti nasazení o jednu pozici. Posledním naším zastavením v mistrovských kategoriích bude kategorie H10. Zde si nejlépe vedl Vojtěch Jančík, který se čtyřmi body skončil šestadvacátý. O půl bodu méně pak uhrál David Zahálka, pro nějž byl turnaj velkou zkušeností. Celkem tedy získal 3,5 bodu, což stačilo na 35. místo ze 42 účastníků.

Neztratili jsme se ani v nemistrovském Openu. Zde si nejlépe vedl Hynek Bludský, který získal 5,5 bodu, což stačilo na bronzovou příčku. O půl bodu a 3 místa za Hynkem skončil jeho bratr Vít. Oba kluci nesehráli poslední kolo, o to jejich výkon více vyniká. Nejlepší dívkou a ženou zároveň se stala Markéta Folková, která uhrála pěkných 50 % bodů, což stačilo na 10. místo.

Děkujeme všem mládežníkům za skvělou reprezentaci a gratulujeme k úspěchům!