Šachová partie je jako jeden velký obchod mezi hráči skládající se ze spousty menších. Nabídka, poptávka. Výsledkem je série kompromisů mezi oběma stranami. A kdo je ve vyjednávání úspěšnější, vyhraje partii. Jedním z typických prostředků je výměna. „Chceš vyměnit věže? Dobře, ale nebude to na poli b8, ale na b6, to je zase pro mě výhodnější.“ „Aha, výměna na b6 je pro mě neakceptovatelná, teď neměním.“ Přesně tak může například vypadat uvažování dvou hráčů.
Naším primárním cílem by neměla být výměna figur, měl by to být pouze prostředek k dosažení dalších cílů. Typicky špatnou snahou je přeskákat jezdcem přes celou šachovnici, abychom zbavili soupeře dvojice střelců. To stojí čas a jistě to nemá kýžený užitek. A právě Výměnou se v další online přednášce zabýval CM Tadeáš Baláček, který ukázal mnoho příkladů na dané téma. Kdy je lepší měnit a kdy je naopak lepší na šachovnici měnit figury? Těm nejlepším hráčům na světě stačí málo: vyměnit všechny „normální figurky“ a ponechat si „ty lepší“ a soupeři nechat „ty nejhorší“. Maličkost. Typický příklad? Francouzská a snaha bílého o výměnu všech lehkých figur s výjimkou černého bělopoláka, jež bývá omezen svými na bílých polích postavenými pěšci.
Přiučte se jednomu ze základních strategických prvků a připomeňte si přednášku CM Baláčka. Příští týden si dáme pauzičku a stejně tak i 16. 3., protože to budeme s napětím sledovat MČR do 16 let i MČR juniorů a dorostenců. S další přednáškou se tak těšíme 23. března.
Přednáška CM Tadeáše Baláčka
Seriál online přednášek vznikl za podpory Města Plzně.