Přeskočit na obsah

3 medaile z MČR dětí do 8 let

O druhém dubnovém víkendu se v Klatovech uskutečnilo mistrovství dětí do 8 let. Do turnaje chlapců se přihlásilo celkem 59 hráčů a turnaj děvčat nabídl souboj devatenácti účastnic. Kromě toho probíhaly i dva doprovodné turnaje: jeden open turnaj a jeden turnaj hráčů do dvanácti let. I díky tomu, že se akce uskutečnila v Plzeňském kraji, přihlásilo se do turnaje velké množství našich dětí. Detailněji popišme souboj těch nejlepších…

Největší jistotou byl první nasazený Tomáš Zelenka (TJ Plzeň Košutka, z. s.), který sázel jeden mat za druhým a nepřipustil žádné velké drama. Tomáš vyhrál prvních osm partií a až v té poslední mu soupeř vyklouzl věčným šachem. Za úspěchem Tomáše stojí jeho aktivní a svěží hra, kterou dokládá například přiložená partie s Josefem Školoudem. V ní se nebál obětovat dva pěšce za aktivitu svých figur, kterou následně proměnil v celý bod. Celkově Tomáš nahrál 8,5 bodu z devíti a zaslouženě zvítězil.

Oním dotyčným, kdo s Tomášem neprohrál, byl klatovský Jan Tomeš. Ten nahrál rovněž úctyhodných 7 bodů, a to když 6x zvítězil a body ztrácel jen s hráči s ELO větším jak 1100. Na tomto místě dodejme, že jen pět hráčů si do této doby nahrálo ELO, dále byli hráči řazeni dle abecedy. Ale zpět k Honzíkovi: ten v osmém kole porazil svého o dva roky mladšího bráchu a díky tomu mohl bojovat o medaili. A nakonec to cinklo bronzově! Dodejme, že druhé místo ziskem 8 bodů obsadil Mikhail Lutskiy ze Šachové školy HŘÍBATA.

Stejně jako Honza sedm bodů nahrál i Václav Koutecký (ŠK 64 Plzeň). Ten „takticky“ prohrál v první a třetím kole, ale poté skvěle zafinišoval a uhrál 6 z 6. Tím se vyhnul největším favoritům, ale medaile mu nakonec těsně unikla. Ta ale neunikla Báře Tykalové (ŠK Sokol Klatovy). Ta, ač o rok mladší než většina jejich konkurentek, začala skvostně, když uhrála 5 bodů v prvních pěti kolech. V šestém kole ji bohužel zastavila nakonec vítězná Kira Tarielašvili (Beskydská šachová škola, z. s.). Zdálo se, že si to o titul rozdají právě tato dvě děvčata. Osmé kolo slibovalo velké drama, které se zvětšilo, když Kira i Bára byly objektivně prohrané. Kira svoji partie nakonec zázračně otočila matem na poslední řadě, zatímco Bára nakonec bohužel podlehla Ellen Topenčíkové z Čelákovic, která tak nakonec díky vzájemné partii brala o stupínek cennější medaili. Ale ani to zdaleka nezmenšuje úspěch, kterého Bára dosáhla.

Mít z takovéhoto turnaje (ze dvou kategorií) hned 3 medaile, to je obrovský úspěch. Je vidět, že máme na čem stavět do budoucna a je jedině dobře, že i tyto děti mohou spolu trénovat v rámci skupinky přípravka KTCM. Moc gratulujeme.

A jak to dopadlo na dalších místech? Svatava Kindelmannová z Klatov získala 5 bodů a 6. místo, premiéru na turnaji si odbyla i domácí Eva Tykalová (ročník 2017!). Ta nahrála 2 bodíky a skončila 18. Zpět k turnaji chlapců: 11. skončil se šesti body letenský Lukáš Křivka, ještě přeci jen bude muset více zpomalit a nedělat tolik hrubých chyb. Šestnácté místo a pět a půl bodu: Martin Vostracký (ŠK Sokol Klatovy), 18. místo a 5 bodů: Dominik Tomeš (ŠK Sokol Klatovy). Dominik je teprve ročník 2016, opět velká naděje do budoucna, škoda 2 proher v závěru… Ostap Tyschenko (ŠK Sokol Klatovy, 5 bodů a 21. místo), Petr Střihavka (TJ Sokol Plzeň-Letná, 4,5 bodu, 27. místo) – skvělý výkon sedmiletého Péti, který kroužek navštěvuje teprve měsíc, Jan Brůha (ŠK Sokol Klatovy, 4 body a 35. místo), Jan Hellmich (SŠK Heřmanova Huť/TJ DIOSS Nýřany, 4 body a 36. místo), Ondřej Němec (ŠK Sokol Klatovy, 4 body a 37. místo), Jakub Jenč (ŠK Líně, 4 body a 39. místo), Adam Karvay (TJ Sokol Plzeň-Letná, 3,5 bodu a 46. místo), David Šott (ŠK Líně, 3 body a 50. místo), Matěj Janoušek (ŠK Líně, 3 body a 52. místo) a na závěr čtyři klatovští: Alex Oliberius (2 body a 56. místo), Richard Sklenář (1 bod a 57. místo) a nakonec nehrající Václav KindelmannJan Sekyra.

V krátkosti pojďme ještě na turnaj do 12 let: Ten ziskem 7,5 bodu ovládl třetí nasazený Matěj Křivka (TJ Sokol Plzeň-Letná), a to aniž by v pětadvacetičlenném poli nalezl přemožitele. Druhý pak skončil domažlický Adam Rudlof, který nahrál 7 bodů. Jen o pomocné hodnocení bez medaile z celkového pořadí skončila Anežka Nová (ŠK Sokol Klatovy). Moc ji to ale mrzet nemuselo, protože 6,5 bodu ji stačilo na druhé místo v kategorii děvčat do dvanácti let. Celkově třetí skončila Barbora Mojžíšová z Vyšehradu. Sedmé místo a 5,5 bodu: domácí Daniel Kreuzman (druhý v kategorii H10), 10. místo za 5 bodů získala Simona Šilhánková (ŠK Líně), což ji stačilo na krásné druhé místo v kategorii D10. Třináctý skončil dvorecký Filip Kodýdek, a to když si uhrál 5 bodů. Na osmnáctém místě skončil Michal Šott (ŠK Líně, 4 body), místo za ním pak brala jeho klubová spoluhráčka Anna Jenčová (4 body a třetí místo v kategorii děvčat do deseti let), zkušenosti sbíral i celkově čtyřiadvacátý Petr Divíšek z ŠK 64 Plzeň.

Osmnáct hráčů si přijelo zahrát i OPEN turnaj. Suverénně zde zvítězil Filip Holý hrající za TJ Bohemians Praha, a to když nahrál 8 bodů. Druhý byl se šesti a půl body Marek Fizer (Interchess z. s.), který jen o pomocné hodnocení předstihl klatovského Matyáše Roubala. Čtvrté místo za 6 bodů a Vít Vilímek (ŠK Líně), místo za ním obsadil stejně bodový Pavel Flajšman z Dvorce. O bod méně nahrál Jan Langmajer (ŠK 64 Plzeň), který tak skončil na šesté pozici. Na osmém až desátém místě se seřadili jediní čtyř a půl bodoví hráči, a to klatovští: Vlastimil Bouček, Martin BukvajZdeněk Sova. Dvanáctý pak skončil se čtyřmi body jejich klubový spoluhráč Jan Bukvaj. Tři body si pak uhrál Jakub Karvay z Letné.

Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci a jsme rádi, že „můžeme z čeho brát“. Hodně úspěchů ve Vašem dlouhém šachovém životě!

Celkové výsledky jsou k dispozici zde a dále v příslušných kategoriích.

Závěrečnou zprávu z turnaje najdete i na stránkách svazu.

Další užitečné odkazy (např. stáhnutí partií apod.) lze najít na stránkách pořadatele.

Partie chlapcůpartie dívek přenášel i šachový server chess.com. Partie bohužel často končí v momentě, ve kterém se udál nemožný tah. I tak si můžete ale přehrát řadu zajímavých partií ve stylu Paula Morphyho nebo Adolfa Andersena.