Ampér 6

Dohrál se i krajský přebor v rapid šachu mládeže hraný jako seriál šesti turnajů Ampér. Většinou sezóna Ampérů v Nepomuku začínala, letos zde celý seriál skončil. Do příští sezóny 2022/2023 zvažujeme změnu systému v KP v rapid šachu (více informací na konci článku a na příští schůzi KM ŠSPK), budeme rádi, když nám povíte Váš názor. Ale zpět k nepomuckému Ampéru: V pěkných prostorách jídelny nepomucké základní školy se totiž odehrál závěrečný turnaj Ampér 6. Ve městě se konala pouť, a tak si děti mohly užít nejen za šachovnicí, ale i cukrovou vatou na kolotoči. Něco na zub nabízel i otevřený bufet, který si vzali na starost domácí hostitelé. Možná i kvůli nabitému programu nebyla účast největší, přesto si do Nepomuku našlo cestu 42 šachistů. A k vidění bylo pořádné drama. Hrálo se totiž i o postupy na MČR v rapid šachu mládeže, které se uskuteční od 9. do 11. listopadu v Harrachově. Největší boje se oprávněně čekaly v kategoriích H10 a H12, a tak si tyto neuvěřitelně napínavé boje necháme až na závěr.

Turnaje starších se zúčastnilo 17 hráčů. Celkovým vítězem se stal Martin Bukvaj z Klatov, který během turnaje nenašel přemožitele, a vyhrál tak ziskem 6 bodů i v kategorii H14. Kategorie H14 měla jen dva hráče, shodou okolností hráče, jež již před posledním Ampérem měli jistý postup na MČR. Tím druhým byl Jan Bukvaj (rovněž ŠK Sokol Klatovy). Honzovi se tentokráte nedařilo příliš černými kameny, i tak získal 4 body ze sedmi a skončil celkově devátý. Nejlepší dívkou byla s pěti body Denisa Dominiková z Domažlic. Ta díky pěti bodům skončila na celkovém třetím místě, což znamenalo 1. místo v kategorii D14. Stříbrnou medailistkou v této kategorii pak byla celkově třináctá tříbodová Ema Urválková (ŠK 64 Plzeň). Nejlepší dívkou v kategorii D12 byla hráčka, jež skončila celkově šestá a jež si uhrála 4 body. Indicie vedou k Anežce Nové (ŠK Sokol Klatovy), která tak suverénně vyhrála i celkové pořadí Krajského přeboru. Druhé místo v kategorii D12 patří tříbodové Viktorii Strazhnyk (SK Petřín Plzeň), která obsadila celkově dvanáctou příčku. Bronz vyhrála Michaela Malátová z domácího oddílu, která získala dva body a umístila se na celkové šestnácté příčce. Dodejme, že bronzem myslíme skutečný bronz, protože organizátoři si připravili pro vítěze mistrovských kategorií cenné kovy. Kategorii H12, která byla neuvěřitelně napínavá, si necháme na závěr článku.

V turnaji mladších si naopak na závěr článku schováme kategorii H10 a nejprve si představíme pořadí v kategorii děvčat do deseti let. Zde si nejlépe vedla první nasazená Eliška Janoušková (ŠK Líně). Ta uhrála 5,5 bodu, skončila na celkovém druhém místě a zároveň suverénně díky čtyřem turnajovým vítězstvím opanovala pořadí Krajského přeboru stejně jako její sestra Adéla Janoušková (ŠK Líně) v kategorii D14. Druhé místo v kategorii D12 na Ampéru 6 získala celkově desátá Eliščino klubová spoluhráčka Simona Šilhánková. Ta uhrála stejně bodů jako čtyřbodová Johanka Vlčková z Košutky, která ale skončila o dvě místa za ní. I přes nepovedený start do turnaje kategorii D8 vyhrála Barbora Tykalová z Klatov, která opět těsně porazila svoji klubovou spoluhráčku Svatavu Kindelmannovou. První jmenovaná totiž za 4 body brala celkově čtrnáctou pozici, Svatava pak skončila 15. A jaké bylo pořadí na první třech místech v kategorii H8? Zde se z vítězství radoval Martin Vostracký (ŠK Sokol Klatovy), který díky zisku pěti bodů skončil celkově pátý. Na pomyslné bedně Martina doplnil celkově šestý Tomáš Zelenka (TJ Plzeň Košutka, z. s.), jež získal 4,5 bodu, a celkově sedmý Jan Tomeš ze Sokola Klatovy. Ten se stal nejlepším čtyřbodovým hráčem turnaje.

Konečně se přesuňme k vynechaným kategoriím. Začneme kategorií H10. Jak v turnaji, tak v celkovém pořadí zde sváděli největší boje tři šachisté: Jiří Ježek (TJ Sokol Plzeň-Letná), Daniel Kreuzman (ŠK Sokol Klatovy) a Makar Honcharov (ŠK 64 Plzeň). A byl to souboj především mezi posledními dvěma jmenovanými. Ještě po pěti odehraných turnajích vedl Daniel, nicméně poslední turnaj se skvěle povedl Makarovi, který získal 6,5 bodu a celý turnaj vyhrál. Díky tomuto vítězství tak Makar opanoval i celkové pořadí KP, a to i přes to, že v prvních třech turnajích se mu příliš nedařilo. Závěrečné tři Ampéry v Domažlicích, Kaznějově a teď Nepomuku ale vyhrál. V nepomuckém turnaji v kategorii H10 byl druhý Jiří Ježek. Jirka získal celkem 5,5 bodu a jen díky horšímu pomocnému hodnocení skončil na celkovém třetím místě za Eliškou. Třetí v kategorii H10 pak skončil Daniel Kreuzman, jenž obsadil díky 5 bodům celkové čtvrté místo. V pořadí KP ale druhé místo před Jirkou uhájil.

A konečně se ještě podívejme do kategorie H12, která nabídla obdobné drama. To se dělo ale až od druhého místa. Vítězem v této kategorii se totiž opět stal Jakub Ježek (TJ Sokol Plzeň-Letná), který tak potvrdil roli již jistého postupujícího. Kuba díky zisku 5,5 bodu skončil na celkové druhé pozici v Ampéru 6. Jen rozdíl 3 bodů v pořadí seriálu byl mezi druhým Adamem Rudlofem (Sokol Domažlice) a čtvrtým Vojtěchem Jančíkem (ŠK 64 Plzeň). Spolu s Matějem Křivkou (TJ Sokol Plzeň-Letná) bojovali o zbývající postupové místo. A boj to byl naprosto strhující. Nejprve Adam v šestém kole porazil Matěje a spolu s Vojtou měl Adam 4 body a Matěj jen 3. V posledním kole ale Adam i Vojta prohráli a Matěj vyhrál. Adam prohrál s klubovou spoluhráčkou; je super, že nedošlo k žádné domluvě, protože oběma remíza stačila. Klobouk dolů, že hráli! A tak na konci turnaje měli všichni tři aspiranti 4 body a rozhodovalo pomocné hodnocení. Nejlepší pomocné hodnocení měl nakonec Adam, který nakonec skončil na celkovém pátém místě. A souboj mezi Matějem a Vojtou nakonec určilo až čtvrté pomocné hodnocení, které přiřklo bronz Matějovi. Z postupu se ale kromě Kuby Ježka raduje i Adam.

Organizátoři kromě již zmíněných medailí předali všem účastníkům i bohaté pytlíky cen. Pořadí mladších naleznete zde a pořadí starších zde.

Po skončení pohárů byly předány i medaile a poháry pro vítěze Krajského přeboru v rapid šachu mládeže. Níže uvádíme celkové pořadí seriálu s vyznačenými postupy (žlutě) a uvedeným bodovým ziskem ze 4 nejlepších turnajů daného hráče.

D8: 1. Tykalová B. (Klatovy, 60), 2. Kindelmannová S. (Klatovy, 48)
H8: 1. Zelenka T. (Košutka, 57), 2. Tomeš J. (Klatovy, 52), 3. Vostracký M. (Klatovy, 45)
D10: 1. Janoušková E. (Líně, 60), 2. Šilhánková S. (Líně, 51), 3. Vlčková J. (Košutka, 44)
H10: 1. Honcharov M. (64 Plzeň, 57), 2. Kreuzman D. (Klatovy, 54), 3. Ježek Jiří (Letná, 49)
celkem D do 10: 1. Janoušková E. (60), 2. Tykalová B. (48), 3. Šilhánková S. (47)
celkem H do 10:  1. Honcharov M. (55), 2. Kreuzman D. (51), 3. Ježek Jiří (47)
D12: 1. Nová A. (Klatovy, 60), 2. Strazhnyk V. (Petřín, 49), 3. Marešová D. (64 Plzeň, 36)
H12: 1. Ježek Jakub (Letná, 60), 2. Rudlof A. (Domažlice, 47), 3. Křivka M. (Letná, 45)
D14: 1. Janoušková A. (Líně, 60), 2. Dominiková D. (Domažlice, 52), 3. Řezníčková S. (Tachov, 48)
H14: 1. Bukvaj M. (Klatovy, 57), 2. Bukvaj J. (Klatovy, 52), 3. Hrdina J. (Kaznějov, 38)
D-OPEN: 1. Marešová M. (64 Plzeň, 30), 2. Folková M. (Líně, 27), 3. Šafářová A. M. (64 Plzeň, 15)
H-OPEN: 1. Jandečka M. (Domažlice, 42), 2. Šubrt J. (Kaznějov, 30), 3. Handlovský J. (Domažlice, 23)
celkem D (12 a víc): 1. Janoušková A. (57), 2. Dominiková D. (50), 3. Nová A. (44)
celkem H (12 a víc): 1. Bukvaj M. (52), 2. Bukvaj J. (47), 3. Ježek Jakub (36)

Celkové pořadí po všech odehraných turnajích naleznete zde.

Přímým postupem disponují v kategorii H10 Tomáš Zelenka (TJ Plzeň Košutka, z. s.), v kategorii H12 Jan Váňa (ŠK Tachov) a Matyáš Roubal (ŠK Sokol Klatovy).

Vzhledem k velkému počtu turnajů, našlapanému kalendáři a nedostatku organizátorů, zvažujeme jako KM ŠSPK redukci turnajů a změnu v systému KP v rapid šachu. V tuto chvilku máme na stole asi dvě varianty:

• omezit seriál na 3 (4) turnaje s tím, že se budou počítat 2 (3)nejlepší,
  • hrát KP v rapidu jako jednodenní turnaj s tím, že ve zbytku sezóny by se hrála „Velká cena“, několik (5?) turnajů, přičemž každý turnaj by obsahoval 1-3 uzavřené turnaje a 1-2 openy včetně turnaje začátečníků – vždy dle počtu účastníků.

Budeme rádi za i za Vás podnět do diskuse…