Článek bude průběžně aktualizován, jak budou dohrávány jednotlivé kategorie.
Pořadatel se našel, vše je zachráněno! Všichni jsme si oddychli, že se letos po dvouleté odmlce způsobené covidem odehraje MČR školních družstev. Akce se tentokráte již nekoná ve Zlíně, jak jsme si za posledních několik let zvykli, tentokráte se pořádání chopili ŠA VŠTE České Budějovice a město Nové Hrady. A tentokráte se také všechny tři kategorie odehrají v jiný termín. Přelom května a června tak patřil prvnímu stupni.
Plzeňský kraj měl dva zástupce: šestou nasazenou 28. školu, která náš krajský přebor suverénně ovládla, a třináctou nasazenou ZŠ a MŠ Tyršovu Plzeň-Černice. Celkem se mistrovství zúčastnilo 22 týmů. ZŠ a MŠ Tyršova nakonec obsadila konečnou šestnáctou pozici, tým ve složení Viktor Černý, Štěpán Balihar, Zuzana Černá a Šimon Balihar získal 17,5 bodu, velkým ziskem přispěli především první 3 šachovnice, Viktor dokonce šestkrát v řadě vyhrál!
Druhý krajský reprezentant, 28. ZŠ, získala po skvělém taktickém výkonu dokonce bronzovou medaili! Hráči přijeli na mistrovství v šesti, a tak se mohli střídat dle jistě velkých taktických debat a porad. Za 28. ZŠ nastupovali hráči Tomáš Majer, který měl mj. za úkol posouvat ostatní šachovnice v případě silného hráče soupeře na první desce, kapitán Matěj Křivka, Vojtěch Jančík, Lukáš Křivka, Petr Střihavka a Lukáš Kuchta. Důležité bylo vyhrávat, ale ne zas tak moc, aby se nešlo na silné soupeře😊. Tým předvedl výborné odhodlání, k tomu přidal prvotřídní výsledky na několika šachovnicích (Matěj: 7,5/9, Vojta: 6,5/9, Lukáš Křivka: 4,5/5, Péťa: 4/5), a rovněž pomohlo i trocha štěstíčka (například 3 výhry 2,5:1,5 v posledních 4 kolech). Manšaft byl ale perfektně postaven, dokonce jako jediný tým v celém turnaji ani jednou neprohrál. K pěti výhrám přidal 4 remízy a s celkovým ziskem 22,5 bodu odešel neporažen. Cíl byl splněn a děti si tak mohly užít radostnou cestu vlakem domů s medailemi na krku a pohárem v ruce. Kompletní výsledky turnaje naleznete zde. Další kategorie se konají tamtéž v příštím týdnu.
A i kategorie 2. stupně měla zástupce z Plzeňského kraje, turnaj se sehrál mezi sedmým a osmým červnem. Masarykovo gymnázium hrálo s jedním náhradníkem. Pěkný výkon předvedl Artem Mametev, který na první šachovnici uhrál 6 bodů z osmi partií. Školu dále reprezentovali Leonard Mastný, Lukáš a Vojtěch Urbánkovi a Richard Zíka. Hráči nakonec vybojovali 2 vítězství a oproti nasazení se propadli na celkové dvacáté místo.
Druhým zástupcem bylo družstvo ZŠ Plánická Klatovy. To startovalo v klasickém bratrském duu Bukvaj (Martin a Jan) – Velkoborský (Tadeáš a Jan). Družstvo startovalo z deváté nasazovací pozice a většinou střídalo dva výsledky: drtivá výhra se slabším soupeřem, drtivá prohra s favoritem. Těch prvních výsledků ale bylo více, a tak tým mohl směle bojovat do posledního kola o medaile. Tato mise byla nakonec těsně neúspěšná. Díky 5 výhrám a jedné remíze nakonec hráči vybojovali skvělé čtvrté místo, jen o bod za třetími – Gymnáziem Dašická Pardubice. Klatovské družstvo bylo velmi vyrovnané, nakonec nejlepší výsledek předvedl na poslední šachovnici Jan Velkoborský (získal 6,5 bodu z 9). Ještě doplňme celkové výsledky. O skóre před pardubickým gymnáziem skončilo Gymnázium Jírovcova České Budějovice, suverénním vítězem turnaje se stalo první nasazené družstvo Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek.
Kompletní výsledky naleznete zde.
A jaká byla situace v kategorii středních škol? V této kategorii jsme měli rovněž dva zástupce a bohužel jsme se tentokráte bojů o medaile neúčastnili. Vítězem, a opět suverénním, se stalo stejně jako v kategorii 2. stupně družstvo Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek, druhé místo obsadilo Gymnázium Boženy Němcové Hradec Králové a třetí skončil tým SPSŠE a VOŠ Liberec. O tom, jaká místa si rozdělí dvě plzeňské školy, rozhodlo až pomocné hodnocení. Jak družstvo Masarykova gymnázia (Jan Langmajer, Matěj Šeterle, Dominik Veličkov, Vojtěch Hodl), tak družstvo Gymnázia Plzeň, Mikulášské náměstí (Vít Vilímek, Jakub Kopčil, Jiří Šťastný, Jiří Les) nahrálo 18 bodů. Nakonec šťastnější byl první jmenovaný tým. Oba týmy předvedly vyrovnané výkony a oba týmy si shodně oproti nasazení polepšily o 5 míst – skončily na 14., resp. 15. místě. Škoda, že se v sestavě Mikulášského gymnázia kvůli blížícímu se maturitnímu plesu neobjevili David Hložek a Michal Nechutný, kteří by týmu jistě velmi pomohli.
Kompletní výsledky naleznete zde.
Závěrečnou zprávu z mistrovství naleznete na webu ŠSČR.
A nyní dejme slovo bronzovému kapitánovi, Matěji Křivkovi.
Nové Hrady dobyty. Vítej, dobo bronzová!
Šampionát v Nových Hradech byl po dlouhé covidové pauze vítanou příležitostí, jak poměřit šachové síly s hráči napříč Českem. Tým 28. ZŠ ovládl okresní i krajské kolo, na turnaj do rakouského příhraničí jsme proto vyráželi natěšení. Pro řadu z nás, včetně mě, to navíc byla historicky první účast na turnaji republikové úrovně.
Organizátor finálového turnaje se sice vybíral složitě (Šachový svaz opakovaně posouval termín pro přihlášky do konkurzu), ve výsledku ale vše fungovalo na jedničku. Hotel Máj, ve kterém se soutěžní partie odehrávaly, byl více než prostorný, navíc přímo v areálu bylo domluvené i stravování. To vše bylo zařízené skvěle, líbilo se nám i ubytování v nedalekém penzionu. Na pokoji jsme měli ledničku, televizi, koupelnu a pět postelí – tedy ideální podmínky pro taktickou přípravu i odpočinek J
Do turnaje jsme vstupovali jako 6. nasazení. Při pohledu na hodnoty ELO soupeřů nám ale bylo jasné, že pro úspěch v turnaji bude potřeba taktizovat. Před každým kolem jsme proto detailně zvažovali, jak bude vypadat naše sestava. Snažil jsem se vyslechnout všechny hráče (bylo nás šest na čtyři šachovnice), konečné slovo jsem si nechal vždy já, jako kapitán.
První den mistrovství se hrálo šest kol. První dva soupeři byli na rozehrání, ve třetím kole už čekal tým s vyšší ELO hodnotou. Podařilo se nám, i díky taktickému manévru, remizovat. Podobně jako v pátém kole proti pražské škole hrající na divokou kartu. První den jsme zakončili cennou výhrou nad pozdějším vítězem turnaje, nicméně na medailích jsme kvůli horšímu pomocnému hodnocení zatím nebyli.
Čekání na druhý den turnaje jsme si zpříjemnili zmrzlinou a fotbálkem, který vyústil v jedinou nepříjemnou chvilku šampionátu – to když protihráč bratrovi Lukášovi v zápalu boje přerazil brýle. Naštěstí zasáhly šikovné ruce našeho doprovodu – paní Sinkulové, která má na 28.ZŠ na starosti kroužky, a ochotné paní optičky. Druhý den turnaje tak nebyl v ohrožení…
Lukáš se zdravě naštval a v partii s pražským přeborníkem remizoval s výrazně silnějším hráčem. Naopak slabší chvilku jsme si vybrali v předposledním kole, kdy soupeř byl určitě k poražení. Jenže to nevyšlo. Nicméně remíza znamenala přijatelné protivníky do posledního kola. A pro nás jasnou výzvu: zaútočit na pódiové příčky. To se nakonec skutečně podařilo!
Musím poděkovat celému mužstvu za nasazení, s jakým celou dobu fungovalo, i za to, jakou jsme si s kluky vytvořili partu. A protože až na jednu výjimku můžeme stejnou sestavu nasadit i příští rok, těšíme se na obhajobu. Letos pro nás Nové Hrady byly bronzové. Doufáme, že v roce 2023 by to mohlo cinknout ještě cennějším kovem.