Mistrovství Čech do deseti let přineslo 2 medaile

Od 16. do 20. listopadu se v Teplicích konalo Mistrovství Čech mládeže do 10 let. Hrálo se ve dvou kategoriích: do deseti a osmi let. Zatímco v první kategorii hráli postoupivší z krajů, kategorie do osmi let, která se hrála jen závěrečný víkend, byla otevřená. Této příležitosti využila spousta dětí, včetně těch z Plzeňského kraje.

Své putování začněme ale v přeci jen o něco prestižnější kategorii do deseti let. Na tuto akci měl přímý postup Lukáš Křivka (TJ Sokol Plzeň-Letná), kterého doplnili Jakub Jenč (ŠK Líně), Václav KouteckýAlexej Tirb (oba ŠK 64 Plzeň). Na Kubu a Alexeje došlo díky tomu, že výše postavení hráči z KP turnaj hrát nechtěli (ve většině případů totiž dali přednost jako krajský přeborník Petr Střihavka přednost mistrovství osmiček). Krátce před turnajem bohužel onemocněl Richard Plic Z Košutky, a tak v turnaji hráli jen čtyři naši zástupci.

Turnaj se povedl dvěma našim reprezentantům. Za svůj výkon byl po zásluze odměněn Václav Koutecký, který v silné konkurenci vybojoval krásnou bronzovou medaili. Vašek dokázal vyhrát hned sedmkrát a jediné dvě prohry zaznamenal s prvními dvěma nasazenými, nasazenou trojku již Vašek ale dokázal porazit. Vašek startoval z pozice číslo 11 a za svůj finiš (čtyři výhry v posledních čtyřech kolech) šel skvělému výsledku naproti.

Velmi dobře hrál i letenský Lukáš Křivka, který startoval pod číslem 36 (poznamenejme ale, že jen prvních dvanáct hráčů si již uhrálo své první ELO, zbytek byl seřazen dle abecedy). Lukáš byl po pěti kolech na padesáti procentech, poté se ale zvednul a třikrát v řadě vyhrál. Po osmi kolech tak byl na chvostu první desítky a potřeboval alespoň remizovat, aby ji udržel. V závěrečném kole ale bohužel ztratil kvalitu a partii nakonec prohrál. Z dvaapadesáti účastníků tak Lukáš osadil nakonec 14. pozici. Druhým dvěma hráčům se příliš nedařilo, cenné zkušenosti, věřím, ale nasbírali. Alexej Tirb jako čtvrtý nasazený započal turnaj pěti prohrami, naštěstí se ale na závěr zmátořil a nakonec tři body uhrál. Bylo z toho 47. místo. To sedmadvacátý nasazený Jakub Jenč sbíral své body pravidelněji, nicméně nasbíral jich o půl bodu méně než Alexej. Suma sumárum: 49. příčka pro Jakuba.

A jak turnaj probíhal mezi osmiletými? Nejlepšího výsledku zde dosáhla Barbora Tykalová (ŠK Sokol Klatovy). Ta z devíti partií získala 6,5 bodu a skončila tak na celkovém třetím místě v turnaji. A protože před Barčou skončili jen dva chlapci, pokračování je nasnadě. Barča se stala mistryní Čech v kategorii děvčat do osmi let! Bára jako bonus jako jediná z celého startovního pole dokázala o body obrat celkového vítěze turnaje Mikhaila Lutskiyho. Jedinou drobnou kaňkou na Barčině úspěchu je tak posun Petra Střihavky (TJ Sokol Plzeň-Letná) na nepopulární bramborovou pozici mezi chlapci (celkově skončil Péťa na páté příčce), kam jej posunula právě Barča, která jej v posledním kole porazila. I tak si i Petr zaslouží velikou pochvalu, protože dokázal získat 6 bodů, což není vůbec málo.

První desítku celkového pořadí (v kategorii H8 byl osmý) uzavřel nejlepší pětibodový Jan Brůha (ŠK Sokol Klatovy), který hrál také velmi sympaticky, ale bohužel mu nevyšel závěr turnaje, v němž dvakrát prohrál černými. O jeho prohru v předposledním kole se postaral právě Petr Střihavka. Sedmnáctý celkově a v kategorii patnáctý skončil s pěti body klatovský Dominik Tomeš, který je ročník narození 2016. Jen asi pět hráčů s tímto rokem narození skončilo před Dominikem. Další hráči hrající mistrovství osmiček: tříbodový Matěj Janoušek (ŠK Líně) skončil celkově 33. a v kategorii chlapců 26., dva a půl bodu uhrála Eva Tykalová z Klatov, ta skončila na celkovém 34. místě a byla osmá mezi děvčaty, a nesmíme ještě zapomenout na dvoubodového Ondřeje Němce (ŠK Sokol Klatovy), který z 38 účastníků skončil šestatřicátý (a dvacátý sedmý v kategorii H8).

Ruku v ruce s dětstkými kategoriemi se hráli i dva open turnaje. V prvním čtyřdenním openu startovala Magdalena Koutecká (ŠK 64 Plzeň). Ta se z šestnácti účastníků umístila na pěkném dvanáctém místě, první mezi děvčaty! A to vše díky třem výhrám ze sedmi partií… Ve dvoudenním rapidu jsme měli zastoupení tři. Šest a půl bodu si uhrál pátý nasazený Matěj Křivka (TJ Sokol Plzeň-Letná), tento bodový zisk mu zajistil krásné třetí místo. Matějovi se dokonce povedlo zremizovat Otakara Gernerta, který má ELO o 650 větší, než má Matěj sám… Nejlepší dívkou mezi děvčaty se stala Eliška Janoušková z Líní. Jejích 5,5 bodu stačilo na celkové páté místo. Eliška si tak oproti nasazení polepšila o dvě pozice. A posledním krajským zástupcem byl Jan Tomeš. Ten má spolu s Tomášem Zelenkou ve své kategorii přímý postup až na republiku, a proto na Mistrovství Čech chlapci nestartovali. Honza ale do Teplic stejně odjel, aby podpořil svého mladšího bratra. Jako bonus si zahrál i rapid turnaj, v němž skončil s pěti body osmý ze sedmnácti účastníků, a polepšil si tak o jedno místo oproti nasazení.

Gratulujeme k výborným výsledkům a reprezentaci kraje. Zužitkujte své zkušenosti nabyté na tomto mistrovství v dalších turnajích a ať se daří!

A jeden popis událostí přímo z místa činu písmem pana Křivky:

Lázeňské cenobraní

Mistrovský turnaj pro nejmladší šachové kategorie hostily premiérově lázeňské Teplice. A z našeho hlediska se jim rozhodně podařilo plně navázat na proslulou, vřelou atmosféru, kterou dřívější ročníky zažívaly v nedalekém Mostu.
Slova chvály máme pro kompletní vybavení v hotelu Panorama; od hracích sálů přes ubytovací prostory až ke stravě a volnočasovým aktivitám.
V hrací místnosti byly výborné podmínky, skvělý vzduch, dostatečný prostor na hru i zapisování partií. Snad jedinou výtku bych měl k počtu on-line šachovnic, přenášely prvních deset partií v kategorii HD10, zbylé kategorie včetně openů už online nebyly (zase to ale dost šetřilo rodičovské nervy).
Širší výpravy určitě ocenily průchozí rodinné dvojpokoje, které zvyšovaly komfort celého pobytu a umožňovaly kombinovat přípravy i odpočinek.
Vysokou úroveň si držela i bohatá nabídka společenského vyžití. Kdo si chtěl po namáhavých, často několikahodinových partiích vyčistit hlavu, mohl se odreagovat u kulečníku nebo ping-pongu přímo v hotelu, případně si střihnout poučné návštěvy hvězdárny a planetária (doporučujeme), nebo zrelaxovat v nedalekém, moderním aquaparku (doporučujeme dvojnásob).
Absolutorium za to vše si zaslouží tradiční kolektiv organizátorů v čele s ředitelem, panem Körschnerem.
Ruku v ruce s příznivými podmínkami jdou pak i výsledky:
Lukáš si svým výkonem (5,5 bodu, 14. místo celkově, 5. místo v ročníku) pojistil účast na turnaji i v příštím roce, kdy už by rád atakoval i postupové příčky na MČR.
Matěj si připsal v kategorii OPEN cenné skalpy (remíza s 1. nasazeným, výhra nad 2. nasazeným) a s bilancí 6 – 2 – 0 si odvezl pohár za 3. místo.
Naše gratulace pak míří i k dalším úspěšným krajským zástupcům – přebornici D8 Barče Tykalové, bronzovému medailistovi Vašku Kouteckému, klubovému spoluhráči Péťovi Střihavkovi za nepopulární, ale cennou “bramboru” v H8, a nejlepším hráčkám OPENu Elišce Janouškové a Magdaleně Koutecké.
Těšíme se, že za rok bude lázeňské cenobraní v podání ŠSPK ještě mohutnější…

Děkuji za doplňující materiály (textík a fotky) panu Kouteckému a panu Křivkovi i klatovským za fotky.