Polofinále MČR juniorů

Jan Langmajer, Artem Mametev (oba ŠK 64 Plzeň), Matyáš Roubal (ŠK Sokol Klatovy), Petr Špreňar, Jakub Valdman, Vít Vilímek (všichni tři ŠK Líně) a Jan Váňa (ŠK Tachov) se ve dnech 12. až 19. listopadu zúčastnili Polofinále MČR juniorů a dorostenců, které se konalo ve Špindlerově Mlýně. Tamtéž se konalo i MČR juniorek a dorostenkyň, kterého se z kraje zúčastnila jen Sibyla Řezníčková (ŠK Tachov).

Tímto turnajem také začneme. Sibyla hrála velice statečně, mezi třiadvaceti děvčaty byla až předposlední nasazená. Svoji kůži ale nedávala vůbec lacino a nakonec skončila s padesáti procenty na skvělém třináctém místě. Její ELO se navýší o 86 bodů. Většina děvčat hrála v mladší kategorii, a tak Sibyla skončila dvanáctá v kategorii do osmnácti let. Skvělý výkon!

A pojďme k chlapcům. Největší medailovou nadějí byl pro Plzeňský kraj čtvrtý nasazený FM Petr Špreňar (ŠK Líně), vítěz turnaje na nepomuckém arciděkanství. Petrovi se ale zjevně nedařilo podle svých představ. V rozmezí pátého až osmého kola získal pouze 1,5 bodu za tři remízy, s tím se na medaili pomýšlet nedá. Od vyloženého neúspěchu zachránila Petra výhra v posledním kole nad FM Ondřejem Nytrou. Výsledkem je osmé místo (a protože se mladší hráči počítají i v kategorii starších, osmé místo to bylo pro Petra i v kategorii H20) za šest bodů a nejlepší pomocné hodnocení v této skupině hráčů. Na dalšího v pořadí jsme si ale museli trochu počkat. Pět bodů získalo celkem 10 šachistů, mezi nimi i celkově 34. Artem Mametev (ten byl nasazen jako hráč č. 50 a skončil 28. v kategorii H18) a celkově 36. Vít Vilímek (Vít byl nasazen dvaadvacátý a v kategorii H18 skončil 30.). Oba chlapci dotahovali ztrátu, kterou nabrali po úvodních kolech…

Na padesáti procentech skončil 56. nasazený klatovský Matyáš Roubal, to ho vyneslo na 43. pozici celkem a 36. pozici v kategorii H18. Matyáš v turnaji startoval s mnohem zkušenějšími kolegy, však on sám je ročník teprve 2010, turnaj se mu povedl, do ELA připisuje 68 bodů. Stejný počet bodů, ale naprosto jiný turnaj odehrál Jan Langmajer. Ten sice skončil jen o pět míst za Matyášem (a v kategorii o čtyři místa za ním), nicméně to ELA odepisuje Honza téměř sto bodů. Inu, není každý den posvícení…

Zkušenosti na turnaji sbíral i mladičký Jan Váňa a Honza musí být s turnajem spokojen. Sice prohrál hned třikrát, tyto nezdary ale dokázal vykoupit dvěma výhrami a řadou cenných remíz. Celkově tedy pro šestasedmdesátého nasazeného Honzíka je výčet pořadí následující: 58. místo a 47. místo v kategorii H18. Jako poslední z našich se do turnaje dostal 84. nasazený Jakub Valdman (poznamenejme, že postup na turnaj získali Artem, oba Honzové a Vítek; Petr, Matyáš a Kuba turnaj hráli díky zisku divoké karty). Celkem Kuba vyhrál dvakrát a k tomu přidal dvě remízy. To nakonec znamenalo 80. místo z 88 hráčů a 65. místo v kategorii.

Všem hráčům děkujeme za vzornou reprezentaci.