Ampér 3

Nový rok 2022 jsme v sobotu 8. ledna odstartovali již třetím Ampérem. Turnaje, jež se odehrál v klatovské Sokolovně a jež se počítá do seriálu Krajského přeboru mládeže v rapid šachu, se zúčastnilo hned 52 mladých šachistů a šachistek. Hráli se dva turnaje: z celkového vítězství v turnaji mladších, kde startovalo 20 borců a borkyň, se radoval domácí Daniel Kreuzman, když získal 6 bodů ze sedmi, turnaj starších, možná trochu překvapivě, vyhrál pátý nasazený Jan Bukvaj hrající rovněž za domácí oddíl ŠK Sokol Klatovy. Ten získal dokonce 6,5 bodu.

Představme si medailisty v jednotlivých kategoriích. Celkově druhý v turnaji mladších a první v kategorii H8 se umístil Tomáš Zelenka z Košutky, celkově třetí a druhý v kategorii H10 pak skončil Makar Honcharov z ŠK 64 Plzeň následovaný ze stejné kategorie Jiřím Ježkem z Letné. O pořadí těchto tří chlapců rozhodlo pomocné hodnocení v podobě vzájemných zápasů. Druhý v kategorii H8 (a celkově pátý) skončil domácí Jan Tomeš se 4,5 body, posledním medailistou v kategorii H8 pak byl celkově osmý Martin Vostracký z ŠK Sokol Klatovy.

Nesmíme zapomenout na tři odvážná děvčata, která hrála týž turnaj. Nejlepší z nich s 4,5 body byla Eliška Janoušková (ŠK Líně), která skončila celkově šestá, což ale s náskokem stačilo na první místo v kategorii děvčat do deseti let. Druhá v kategorii dívek do deseti let skončila Eliščino klubová spoluhráčka Simona Šilhánková. Ta se třemi body skončila celkově čtrnáctá. Velký turnaj hrála Barbora Tykalová (ročník 2015) z Klatov. Ta dokázala ve čtvrtém a pátém kole porazit favority Zelenku s Janouškovou a toho času dělila první místo v celkovém pořadí turnaje. Pak ale přišel těžký závěr, do posledních 2 kol vyfasovala 2x černé a se dvěma těžkými soupeři prohrála, což ji odsunulo na konečnou 7. pozici a samozřejmě 1. místo v kategorii D8.

Celkové výsledky turnaje mladších naleznete zde:

Za Janem Bukvajem se s 6 body umístil hlavní favorit turnaje Artem Mametev reprezentující oddíl ŠK 64 Plzeň, který tak obsadil první místo v nepostupové kategorii OPEN-H. O půl bodu méně než Artem pak získal Martin Bukvaj, který tak skončil na neděleném třetím místě a druhém místě v kategorii H14. Následovali tři pětibodoví: čtvrtý celkově (a první v kategorii H12) se umístil Jakub Ježek z Letné, který odehrál výborný turnaj, když prohrál jen s prvními dvěma v celkovém pořadí, pátá pak skončila Adéla Janoušková z ŠK Líně, a to o pomocné hodnocení před Sibylou Řezníčkovou z Tachova. Oba děvčata si tak rozdělila první dvě místa v kategorii D14. Před celkově osmou a třetí v pořadí kategorie D14 Denisu Dominikovou z Domažlic, která získala 4 body, se ještě vklínil se 4,5 body na sedmou pozici Pavel Požár z Klatov, jenž tak obsadil druhé místo v kategorii OPEN-H.

Devátý se čtyřmi body skončil domácí Tadeáš Velkoborský, který tak dokompletoval trojici klatovských medailistů v kategorii H14. Místo za ním obsadil Vojtěch Jančík z ŠK 64 Plzeň, který tak skončil druhý v kategorii H12. Jedenáctý a třetí v kategorii OPEN-H skončil Štěpán Kuchta z ŠK 64 Plzeň. Co místo v pořadí, to medailový úspěch v kategorii: celkově dvanácté místo a Michal Macho = 3 místo v kategorii H12. Míša na svůj úspěch navázal i v neděli, kdy dokázal porazit v soutěži KP III hráče s ELO o cca 700 větším, než má Míša sám!

Dále již jen dokompletujeme medailisty z kategorie OPEN-D a D12. Celkově šestnáctá a první v kategorii OPEN-D skončila s 3,5 body Markéta Folková z ŠK Líně. V kategorii D12 bojovala dvě děvčata: první místo v kategorii (a celkové 23.) obsadila s 3 body Viktoriia Strazhnyk z SK Petřín Plzeň, celkově třicátá pak skončila neregistrovaná Natálie Klimentová.

Celkové výsledky turnaje starších naleznete zde:

Při konečném vyhlašování výsledků byly předány i poháry pro vítěze Mezinárodního turnaje, kde v kategorii starších (a i celkově) před třetí Michaelou Marešovou z ŠK 64 Plzeň a druhým Martinem Bukvajem z ŠK Sokol Klatovy vyhrál Martinův klubový kolega Matyáš Roubal. Kategorii mladších pak opanovala Eliška Janoušková z Líní, která vyhrála před Matějem Křivkou z Letné a domažlickým Adamem Rudlofem.

Již máme ze seriálu KP mládeže v rapid šachu odehrány tři turnaje. Připomínám, že do celkového pořadí se počítají čtyři nejlepší dosažené výsledky z šesti turnajů. Vítěz každé kategorie (až na kategorii do osmi let a kategorie OPEN) postupuje na MČR mládeže v rapid šachu. Celkové průběžné pořadí po třech odehraných turnajích naleznete na webových stránkách ŠSPK:

Nejbližší Ampér nás čeká 19. února v Domažlicích. Následovat budou dva dubnové turnaje ve Dvorci (9. 4.) a v Kaznějově (30. 4.).