Artem Mametev obhájil vítězství na KP juniorů

Novou sezónu 2023/2024 jsme zahájili tradičně Krajským přeborem juniorů, který se stejně jako vloni konal v Plzni na Letné. Do dvoudenního turnaje hraného vážným tempem (30 min + 30 s/tah) se přihlásilo jedenáct šachistů. Hned čtyři hráči reprezentovali ŠK 64 Plzeň (Makar Honcharov, Jan Langmajer, Artem MametevJakub Valdman), tři hráči byli domácí (konkrétně Vít Horváth, Jakub JežekMichal Macho), dva hráči (Anežka NováMatyáš Roubal) přijeli z Klatov. A konečně z Tachova pak přijel Jan Váňa a z Domažlic Tomáš Dofek. Kromě Tomáše a Honzy Langmajera všichni hráči hráli v obou kategoriích H18 (resp. D18) a H20 (resp. D20).

Počet jedenácti hráčů je bohužel pro pořadatele nepříjemný: každý s každým na dvanáct kol se nestíhá a švýcar na 6 nebo 7 kol také není ideální (v posledním kole dostává volno 6., resp. 5. hráč průběžného pořadí apod.). Přišla tedy na řadu drobná improvizace. Hráči byli dle nasazení rozděleni do dvou základních skupin. V každé skupině se hrálo systémem každý s každým na pět kol (tato část se celá stihla odehrát v sobotu), první tři hráči pak postoupili do velkého finále… Takto to celé dopadlo…

• Přehled všech výsledků – Všechny výsledky partií, co se odehrály, jsou zde. Neodpovídají barvy. Celkové pořadí turnaje: viz sloupeček skupina. Tento soubor bude posílán na zápočet na LOK ČR.
  • Základní skupina 1 – Výsledky v Základní skupině 1, do níž dle nasazení patřili hráči č. 1, 4, 5, 8 a 9. Všechny tyto partie se odehrály v sobotu, barvy sedí. První tři hráči postoupili do Finále A, kde se utkali mezi sebou o 1. až 6. místo, zbytek pak hrál Finále B o 7. až 11. místo. Výsledky hráčů z této skupiny, kteří se ocitli ve stejné finálové skupině, se započetly do příslušného nedělního Finále.
  • Základní skupina 2 – Výsledky v Základní skupině 2, do níž dle nasazení patřili hráči č. 2, 3, 6, 7, 10 a 11. Všechny tyto partie se odehrály v sobotu, barvy sedí. První tři hráči postoupili do Finále A, kde se utkali mezi sebou o 1. až 6. místo, zbytek pak hrál Finále B o 7. až 11. místo. Výsledky hráčů z této skupiny, kteří se ocitli ve stejné finálové skupině, se započetly do příslušného nedělního Finále.
  • Finále A – Výsledky Finále A, tj. pořadí na 1. až 6. místě KP juniorů ŠSPK 2023. Odehrané partie: viz oranžový rámeček.
  • Finále B – Výsledky Finále B, tj. pořadí na 7. až 11. místě KP juniorů ŠSPK 2023. Odehrané partie: viz oranžový rámeček.

Základní skupina 1 příliš překvapení nepřinesla, dle očekávání postoupili Artem Mametev, Matyáš Roubal a Makar Honcharov (první dva spolu remizovali a oba dva porazili Makara). Překvapením tak byla jen remíza v partii Nová vs. Roubal. Cennou výhru připsal Michal Macho, který v prvním kole černými porazil Anežku Novou.

Druhá skupina byla napínavější. Suverénně postoupil jen Jan Váňa (4,5/5), ale ostatní hráči měli na mále. Do Finále A nakonec ještě postoupili Jakub Valdman, který si ale cestu zkomplikoval překvapivou prohrou s Vítem Horváthem, a Jan Langmajer, který se za pět minut dvanáct vzpamatoval z úvodních dvou proher. Smůlu pak měl Jakub Ježek, který získal rovněž 2,5 bodu, ale Jan Langmajer měl lepší pomocné hodnocení. Překvapením turnaje byla bezesporu hra zatím poměrně nezkušeného Víta Horvátha, který, ač bez FIDE ELA, uhrál dva body.

juniorská přebornice Anežka Nová (ŠK Sokol Klatovy)

Do Finále A se tak probojovala nasazená první šestka. Zatímco Honcharov s Langmajerem šli do nedělní fáze bez bodu, vpředu se seřadila skupina čtyř hráčů s jedním a půl bodem (Mametev, Roubal, Váňa a Valdman). První nedělní kolo přineslo v tomto finále jedinou rezultativní partii, vyhrál Jan Váňa. Toho ale v dalším kole dotáhl Artem Mametev. Zbytek vedoucí skupiny ale přestal vyhrávat: Matyáš Roubal připsal dvě remízy, zatímco Jakub Valdman jen jednu. Chytil se Makar Honcharov, který zdolal Jana Langmajera. Přímý souboj o vítězství se konal v posledním kole. Nakonec si Artem Mametev poradil s Janem Váňou, a to aniž by musel matit s jezdcem a střelcem. Artem tak vyhrál celý turnaj a Honzík skončil druhý, oba obhájili loňské pozice. V neděli se nedařilo Matyášovi, který ve třetím kole prohrál s Honzou Langmajerem, který alespoň připsal jednu finálovou výhru. I přes prohru zůstal Matyáš třetí. Druhou výhru v řadě přidal Makar, když porazil Kubu Valdmana. Oba dva hráči získali stejný počet bodů, ale díky pomocnému hodnocení se nakonec z postupu radoval Jakub Valdman. Pátý skončil Makar, šestý byl Jan Langmajer.

Do Finále B šla bez bodu (0/1) Anežka Nová, přesto malá finále vyhrála! V neděli totiž Anežka nenašla nikoho, komu by přenechala byť jen půl bodu. Tím skončila Anežka na sedmém místě celkově. A samozřejmě se stala krajskou přebornicí v kategoriích D18 a D20. Zajímavé výsledky předvedl Michal Macho: prvního a třetího v této skupině porazil, s posledními dvěma hráči prohrál. (Předchozí věta se líbí uživateli Sonneborn-Berger.) Míša tak skončil celkově 8. Opačně (prohra s první a s druhým, výhra nad čtvrtým a pátým) to měl Jakub Ježek, a tak skončil ve Finále B třetí, tj. celkově se Kuba umístil na 9. místě. Na zvolený systém trošku doplatil Vít Horváth, který si připsal velkou výhru nad Kubou Valdmanem, která se mu bohužel do finále nepočítala. I tak za sebou nechal Vítek skvělý dojem. Celkově z toho byla 10. příčka v turnaji (čtvrtá ve Finále B). Poslední ve Finále B a jedenáctý celkem skončil Tomáš Dofek. Je super, že i Tomáš dokázal jednou vyhrát!

Turnaj se odehrál v přátelské atmosféře pod dohledem hned čtyř rozhodčích. Speciální poděkování patří IA Sunkovi, Jirkovi Hájkovi a Jardovi Roubalovi za profesionální vedení turnaje. Poděkování patří i všem hráčům, speciálně pak medailistům (poháristům 😊) a všem postupujícím, kterými jsou první čtyři hráči finále A, tj. Artem Mametev (ŠK 64 Plzeň), Jan Váňa (ŠK Tachov), Matyáš Roubal (ŠK Sokol Klatovy) a Jakub Valdman (ŠK 64 Plzeň). Všichni skončili na prvním/druhém/třetím/čtvrtém místě v obou juniorských kategoriích. Dívku jsme měli jedinou, a tak se postupující stává Anežka Nová (ŠK Sokol Klatovy). Všem blahopřeji.