Bronz a brambora na MČR juniorů a juniorek v rapidu

Šachová škola Pat a Mat pořádala o víkendu 23. až 24. září MČR juniorů a juniorek v rapid šachu. Do šachu zaslíbené destinace, města Harrachov, zavítalo 68 šachistů, z čehož hned 18 z nich bylo děvčat. Hrál se jeden společný turnaj, vyhodnocovaly se pak kategorie do šestnácti (2007 a ml.), osmnácti (2005 a ml.) a dvaceti let (2003 a ml.). Akce sice nepřilákala nejužší mládežnickou špičku (mezi chlapci byl nejvýše nasazen Rudolf Jun, kterému dle FIDE patří v kategorii H20 „až“ 28. příčka, nejlepší dívkou dle stejného ELA byla „až“ 12. nejlepší mladá hráčka Lucie Rybáčková), i tak ale byla konkurence veliká a jediným našim dvěma reprezentantům, totiž Vítovi VilímkoviAdéle Janouškové (oba ŠK Líně), patří veliká gratulace k dosaženému výsledku! A jak že si oba línští šachisté, kteří patřili mezi nejmladší hráče (tzn., že oba hráli v kategorii D16 (resp. H16), ale zároveň se jejich umístění počítalo i v kategoriích D18 (resp. H18) a D20 (resp. H20)), vedli? Začněme Adélou…

Ta vstupovala do turnaje jako 49. nasazená (a desátá mezi děvčaty). Adéla předvedla nadstandardní výkon, když v osmi partiích, do nichž vstupovala jako outsider, dokázala uhrát 3,5 bodu, což je skvělý výkon. Připočteme-li, že Adéla jednou zvládla i roli favorita partie, zjistíme, že na jejím kontě zůstalo 50 % bodů, tj. 4,5 bodu. Adéla se mohla opřít především o černé kameny (3/4, bez prohry) a úspěšná byla i v zápasech proti svým sokyním (2/3, opět bez prohry). Po osmi odehraných kolech byla Adéla na celkovém 26. místě, prohrou v kole posledním se bohužel o něco propadla, ale i tak je výsledné umístění perfektní: Adéla skončila na celkovém 37. místě v turnaji, mezi hráčkami do šestnácti let byla čtvrtá (na druhé místo v této kategorii chybělo několik bodíků v pomocném hodnocení), v kategorii D18 (kam se tedy počítají hráčky D16 a D18) byla osmá a stejně tak i v kategorii D20. Moc gratulujeme!

Perfektní turnaj odehrál Adélin klubový spoluhráč Vít Vilímek. Ten do turnaje vstupoval jako čtrnáctý nasazený a všem ukázal, co je ve Švýcarském systému nejdůležitější, totiž finiš. Vítek neodstartoval nejlépe: v první partii sice potvrdil roli favorita, v tom druhém ale překvapivě prohrál. Po dalších dvou „povinných“ výhrách přišla prohra s devátým nasazeným Tomášem Bezděkem. Tím ale neúspěchy skončily. Vít zabral, dvakrát vyhrál a dostal mezi nejlepší. Osmé kolo bylo rozhodující, šanci na velmi úspěšný turnaj dávalo jen vítězství. Soupeřem byl Vítkovi pátý nasazený Matouš Hlavina, který zvolil Larsenovo zahájení. Po oťukávacím úvodu zarošoval Vítek na dlouho a „drze“ obětoval figuru. S nastalou situací si bílý nedokázal poradit a černý přešel do věžové koncovky s pěšcem více, kterou dotáhl do vítězného konce. Zmíněná partie stojí určitě za přehrání (odkaz na partie je v přehledu níže).

Tato výhra vynesla Víta mezi skupinu tří pronásledovatelů, kteří ztráceli na vedoucí trio jen půl bodík. A poslední kolo, které bylo velmi bojovné (remíza na prvním a dvanáctém stole, uprostřed pak samé rezultáty), rozhodla. Vítek dokázal přehrát Jakuba Šulce a došel si pro čtvrtou výhru v řadě, čímž se dostal mezi nejlepší čtveřici celého turnaje (první čtyři získali sedm bodů, další už aspoň půl bodu ztráceli). Vít skončil v obležení dalších čtyř šachistů z Říčan. Před Vítka se dostali 3 hráči, jen dva ale v kategorii H16. Resumé? Čtvrté místo celkově, třetí místo v kategorii H16, čtvrté místo v kategorii H18 a čtvrté místo v kategorii H20. I Vítovi patří veliká gratulace!

V celkovém pořadí se na prvním místě umístil Daniel Pražák následovaný klubovými spoluhráči Tobiasem PressleremJakubem Ocelákem. Nejlepší dívkou byla Emma Dobsa (D16), která jako Sandra HosováMonika Strnadová získala 5 bodů. Pro ucelený přehled pořadí všech kategorií využijte odkazy níže.