Klatovská věž 2

Jsme velmi rádi, že v napjaté době se u nás šachy nezastavily a my jsme mohli zorganizovat i druhý turnaj pro začátečníky. Ten se odehrál v salónku restaurace Tunel v Plzni na Letné. V příjemném prostředí se utkalo celkem 31 šachistů a šachistek, což je na přetrvávající pandemii krásné číslo. Turnaje se zúčastnila řada cizinců (například Viktoriia Strazhnyk a Zlata Pronina z Ukrajiny) i Čechů původem z Ukrajiny (Makar Honcharov) či Ruska (Stepan Sinelnikov). Díky velkému počtu hráčů se hrály turnaje do konce dva: první pro hráče z 5. až 9. třídy (zde hrálo 10 šachistů a šachistek), druhý společný pro hráče z mateřských škol a hráče z 1. až 4. třídy základních škol (zde hrálo dokonce 21 vyznavačů krásy šachové hry).

Vítězem turnaje starších se stal Denis Lebiš (TJ Sokol Plzeň-Letná) následovaný Alešem Krýslem (ŠK Garde Kaznějov) a Jakubem Karvayem (TJ Sokol Plzeň-Letná). Celkově osmá a první mezi děvčaty skončila Ema Urválková (21. ZŠ) a celkově devátá a druhá mezi děvčaty byla Veronika Broulíková z Gymnázia Františka Křižíka. Turnaj mladších opanoval Makar Honcharov (ŠK 64 Plzeň), který zůstal stoprocentní. Napodobil tak výkon Lukáše Křivky z Letné, jenž podobně vyhrál v Klatovech na KV1. Celkově druhý a rovněž druhý v kategorii 1. až 4. třída skončil Jan Tomeš z Klatov, celkově čtvrtý a třetí ve zmíněné kategorii pak skončil Honzův týmový kolega Martin Vostracký.

Mezi chlapce se na celkové třetí místo turnaje vklínila Bára Tykalová hájící barvy ŠK Sokol Klatovy. Obsadila první místo v kategorii MŠ (dívek). Organizátoři se rozhodli vyhlásit kategorii dívek i chlapců zvlášť – z diplomu se tak mohli rovněž radovat Dominik Tomeš (ŠK Sokol Klatovy), který skončil celkově devátý a první v kategorii mateřských školek. Druhý (a celkově dvacátý) pak skončil Ondřej Němec (rovněž ŠK Sokol Klatovy), místo za ním pak obsadil Matěj Janoušek (ŠK Líně). Mezi děvčaty chodící do 1. až 4. třídy nejlepšího výsledku dosáhla Viktoriia Strazhnyk (33. ZŠ), která obsadila celkově šesté místo. Jen o příčku za ní skončila Simona Šilhánková z ŠK Líně. Celkově desátá a třetí v kategorii děvčat pak byla Eliška Luňáčková z ŠK Garde Kaznějov.

Jak již bylo naznačeno, organizátoři předali diplomy jak děvčatům, tak chlapcům, byť celkové pořadí počítá jen s celkovým dosaženým pořadím. Organizátoři rovněž děkují za bezproblémový průběh celého turnaje a děkují jak dětem, tak doprovodu za příjemně strávený čas za šachovnicí.