Krajský přebor mládeže do 16 let

Poslední dubnový víkend se v Nepomuku odehrál KP mládeže do šestnácti let, pravděpodobně nejdůležitější krajský turnaj (jednotlivců) sezóny. Na jih se vydalo dvaačtyřicet mladých šachistů a šachistek. Tentokráte jsme byli nuceni kvůli kolizi s MČR do 8 let, které se koná v Krnově, rozdělit velký turnaj na dva menší. Tento víkend se tak přebor konal pouze pro kategorii HD12, HD14 a HD16. Zbytek (HD8, HD10 a MŠ) si bude muset na svůj Krajský přebor ještě dva týdny počkat. Turnaj byl plánován na dva dny, každá kategorie hrála samostatný turnaj na 7 kol tempem 40 min + 30 s/tah. Hrálo se ale malinko svižněji, a tak se v sobotu stihlo ve všech kategoriích odehrát hned pět kol. I díky tomu se v neděli skončilo relativně včas a děti si mohly ještě řádně užít zbylé slunné odpoledne. Dost bylo řečí, pojďme se podívat, jak se komu dařilo, kdo vyhrál a získal pohár, kdo skončil na stupních vítězů a získal medaili s diplomem, a komu se povedlo postoupit na Mistrovství Čech (na MČ, které se bude konat 21. až 28. října 2023, postupovali z kategorie H12 dva nejlepší, v kategorii H14 nejlepší čtyři – v této kategorii navíc startoval Makar Honcharov s přímým postupem v kategorii H12 a Adam Rudlof s přímým postupem v kategorii H14 – a v kategorii H16 postupovali nejlepší tři; MČ v dívčích kategoriích se hraje jako open).

HD12

V této kategorii to byla jasná záležitost pro Elišku Janouškovou (ŠK Líně), která nedala svým soupeřkám, a dokonce ani soupeřům, sebemenší šanci. Eliška šestkrát vyhrála a remizovala až v kole posledním s Lukášem Křivkou. Titul krajské přebornice do dvanácti let tak putuje do Líní. Mezi druhou Magdalenou Kouteckou (ŠK 64 Plzeň) a třetí Simonou Šilhánkovou (ŠK Líně) rozhodlo až pomocné hodnocení. Obě dívky skončily díky čtyřem bodům na osmém, respektive devátém místě.

Medailistky kategorie D12

Mezi chlapci byl nejúspěšnější Lukáš Křivka z Letné. Ten sice prohrál v prvním kole se svým konkurentem Tomášem Zelenkou, nicméně pak už Lukáš neprohrál a s pěti body se prodral na stupínek nejvyšší. Jeho přemožitel z kola prvního se pak před soupeři musel sklonit hned dvakrát, nicméně i to stačilo na to, aby ziskem 4,5 bodu obsadil celkové třetí místo a druhé místo v kategorii H12. Oba kluci tak postupují na MČ do šestnácti let v kategorii do dvanácti let. Pokud se ale jeden z chlapců stane krajským přeborníkem v kategorii H10, měl by dostat šanci třetí v pořadí. V napětí, jak to za čtrnáct dnů dopadne, bude Daniel Kreuzman (ŠK Sokol Klatovy), protože byl po Tomášovi nejlepší ze čtyřapůlbodových. Společného turnaje se zúčastnilo osmnáct hráčů z celého Plzeňského kraje.

Medailisté kategorie H12

Výsledky na Chess-Results: HD12.

HD14

V kategorii do čtrnácti let jsme měli hodně postupových míst, navíc startovali Adam Rudlof a Makar Honcharov, kteří mají zajištěn přímý postup (druhý jmenovaný v kategorii do dvanácti let, kterou bude velmi pravděpodobně hrát). Klukům ale tentokráte uprchla jedna dívka. Tou byla Anežka Nová, která hned šestkrát vyhrála, a která si tak spravila chuť po ne úplně povedeném KP v rapidu. Titul krajské přebornice do čtrnácti let tak míří do Klatov! Medaile byly připraveny i pro druhou Viktorii Strazhnyk (SK Petřín Plzeň), která si ji zasloužila za tři body a celkové osmé místo. Bronz zůstal zásluhou Michaely Malátové (2 body, celková 11. příčka) doma v Nepomuku.

Medailistky kategorie D14

Chlapci se mezi sebou řádně „prali“. Nejvíce bodů ale uzmul Makar Honcharov (ŠK 64 Plzeň). Díky 5,5 bodům teď bude mít ve skříňce pohár s textem Krajský přeborník v šachu v kategorii H14. Pět bodů měl jediný hráč, a to postřekovský Adam Rudlof (Sokol Domažlice). Bronz zásluhou především díky skvělému sobotnímu dni putuje do Plzně, konkrétně se jím může pyšnit Vojtěch Jančík (ŠK 64 Plzeň). Zmiňme ale i hráče na 5. až 7. místě v celkovém pořadí (mezi chlapci skončili na místě 4. až 6.), a to proto, že tito hráči stejně jako Vojta postupují na Mistrovství Čech. Pátý skončil Jakub Ježek (4,5 bodu), kterého následuje jeho klubový spoluhráč Matěj Křivka se čtyřmi body. Čtyři body získal také celkově sedmý Filip Kodýdek (ŠK Dvorec), který by ale také měl postoupit. Společného turnaje se zúčastnilo 14 hráčů.

Medailisté kategorie H14

Výsledky na Chess-Results: HD14.

HD16

Jestli má někdo pohár opravdu zaslouženě, je to Andryi Andrusevych (ŠK 64 Plzeň). Ten porazil všechny své konkurenty a se stoprocentním výsledkem v turnaji zcela dominoval. Zasloužený pohár, medaile, diplom a postup! Druhé místo v kategorii H16 si i přes nedobrou formu zajistil tradiční účastník mistrovství klatovský Tadeáš Velkoborský. Ten získal 4 body, což sice znamenalo „až“ čtvrté místo ve společném turnaji deseti šachistů a šachistek, ale zároveň to znamenalo druhé místo mezi chlapci. Ač může být švýcarský systém při deseti lidech nespravedlivý, tentokráte se zachoval velice fér, a to když do posledního kola nalosoval toho času tříbodové přímé konkurenty o třetí a poslední postupové místo. O to se utkali dosud neregistrovaný Filip Charvát a Jakub Mareš (ŠK 64 Plzeň). Partie se neobešla bez chyb, nicméně nakonec se z výhry a postupu radoval první jmenovaný. K účasti na MČ se však ještě bude muset zaregistrovat! Výhra zajistila Filipovi zisk 4 bodů. Kdyby rozhodoval Buchholz, byl by dokonce před Tadeášem. Jako první kritérium ale máme vzájemnou partii hráčů…

Medailisté kategorie H16

Mezi osmi chlapci i v této kategorii vynikly dívky. Tentokráte sice žádná z nich turnaj celkově nevyhrála, ale obě se držely po celou dobu turnaje v jeho popředí a skončily na celkovém druhém a třetím místě. Bavíme-li se o kategorii D16, pak byly první a druhá. Ale kdo? Máme na mysli pochopitelně Denisu Dominikovou z Domažlic a Emu Urválkovou hrající za ŠK 64 Plzeň. O něco úspěšnější byla nakonec první jmenovaná hráčka, jež získala 5,5 bodu, Ema pak skončila jen s půlbodovou ztrátou.

Medailistky kategorie D16

Výsledky na Chess-Results: HD16.

Turnaj proběhl v nepomucké Sokolovně bez vážnějších problémů a hrálo se v přátelské atmosféře. Postupy na MČ do šestnácti let budu hlásit po skončení KP do deseti let (13. května, Klatovy). Zároveň prosím o potvrzení, že s postupem počítáte, abychom případně mohli oslovit náhradníka.

Děkujeme za účast! Toto byl pro většinu hráčů poslední krajský turnaj v sezóně. Nezbývá tak než popřát hodně štěstí na červnových republikových přeborech! Užijte si květnové turnajové volno (nezapomeňte ale, že nás ale 26. až 28. května ještě čeká víkendové KTCM v Lubenci a 10. června jednodenní KTCM v Plzni). Na viděnou v příští sezóně!