Krajský přebor mládeže v rapidu 2023

Na apríla se v Klatovech konal Krajský přebor v rapid šachu 2023. Oproti minulým rokům se letos hrál KP jako jednorázový turnaj, oproti seriálu Ampér, který nás provázel řadu posledních let. Do Klatov se sjelo na devadesát šachistů a šachistek, což je skvělé. Hrály se čtyři turnaje: do deseti, dvanácti a čtrnácti let a rovněž se hrála i kategorie open. Ta jako jediná byla nepostupová. Pojďme se podívat, jak se jednotlivým hráčům dařilo, kdo získal medaili a pohár a komu se podařilo postoupit na Mistrovství ČR v rapid šachu mládeže. Ve všech kategoriích se hrálo na 7 kol s tempem 20 min + 10 s/tah, jen v kategorii open se hrálo každý s každým, byť rovněž na sedm kol.

HD10

To je tradičně nejsilnější kategorie. Co se týče počtu účastníků, samozřejmě. Přihlásilo se hned 37 hráčů a turnaj byl dramatický do samého konce. Turnaj se hrál rovněž jako KP do osmi let a KP mateřských škol. Skvěle odstartoval Petr Střihavka (TJ Sokol Plzeň-Letná), který vyhrál úvodních pět kol. Na závěr ale dvakrát prohrál s pozdějšími vítězi… Celkově to bylo pro Péťu v turnaji 4. místo. Petr ale ovládl kategorii H8. Stejný počet bodů jako Péťa získal Jakub Buršík (Sokol Domažlice); to stačilo na celkové páté místo a druhé místo v kategorii H8. Třetím v pořadí v kategorii H8 byl domácí Dominik Tomeš (celkové sedmé místo), který získal rovněž 5 bodů.

Kdo se stal ale celkový vítězem? Kdo postoupil na mistrovství? To nebylo do poslední chvíli jisté. Rozhodovalo se mezi Lukášem Křivkou (TJ Sokol Plzeň-Letná) a Jan Tomešem (ŠK Sokol Klatovy). Oba hráči spolu ve čtvrtém kole remizovali, ale jinak pokračovali bez ztráty kytičky. O vítězství tak rozhodlo až druhé pomocné hodnocení. To určilo, že se vítězem stal první nasazený plzeňský hráč. Ten tak postupuje na MČR. O půl bodu méně nahrál Yevhen Strazhnyk (SK Petřín Plzeň). Za zisk šesti bodů byl odměněn třetím místem v kategorii H10 i třetím místem ve společném turnaji.

Pojďme do dívčí kategorie. Ta byla téměř výhradně v režii domácích. Nejlepší hráčkou se stala Barbora Tykalová (5 bodů, osmé místo). Byla nejlepší jak mezi osmiletými, tak desetiletými. Jako jediná postupuje v této kategorii (do deseti let) na MČR. Jen o bod méně získala Barčina sestra Eva. Čtyři body ji vynesly na 11. příčku v celém turnaji a druhé místo v kategoriích D08 a D10. A to je Eva ročník 2017. Třetí místo v kategorii D10 pak patří Svatavě Kindelmannové. Ta získala 3 body a končila na celkovém třiadvacátém místě. A konečně na třetím místě v kategorii D08 skončila Ema Trčková (ŠK 64 Plzeň) – ta získala 2 body a skončila na 33. místě.

Poslední vyhlašovanou kategorií byla kategorie mateřských škol. Tam bylo pořadí následující: 1. Eva Tykalová (ŠK Sokol Klatovy, 4 body, celkové 11. místo), 2. Idel Karimov (ŠK Sokol Klatovy, 2,5 bodu, celkové 30. místo), 3. Viktorie Voráčková (ŠK Sokol Klatovy, 1,5 bodu, celkové 36. místo).

Celkové pořadí naleznete zde.

HD12

Přiznám se, že toto je moje nejoblíbenější kategorie. Vyrovnané souboje, plno napětí, skvělá hra… Postup měl v chlapecké kategorii zajištěn pouze vítěz, v dívkách postupovaly dvě nejlepší hráčky. A drama to bylo naprosto nevídané…

Mezi favority celého turnaje patřili Makar Honcharov (ELO-R 1629), Matěj Křivka (1599), Eliška Janoušková (1441) a Adam Rudlof (1420). Do bojů o medaili ale určitě chtěli zasáhnout další: Tomáš Zelenka, Vojtěch Jančík, Anežka Nová, Jiří Ježek, Daniel Kreuzman či David Zahálka. Po třech kolech byli jedinými stoprocentními hráči Matěj Křivka (ten mj. porazil Anežku Novou) a Adam Rudlof (ten v napínavé partii porazil Makara Honcharova). Dramatický souboj ve čtvrtém kole skončil mezi Matějem a Adamem remízou. Na čelo se mohla dotáhnout Eliška Janoušková, která měla po třech kolech 2,5 bodu, ale prohrála s Makarem. Po pěti kolech tak byla na čele dvojice Matěj Křivka a Adam Rudlof, kteří měli navíc stejné pomocné hodnocení.

Napovědělo kolo č. 6. Makar Honcharov dokázal bílými udolat Matěje Křivku. Byla to vyrovnaná partie, Matěj pak přehlédl soupeřův obrat, po němž Makar získal dámu za věž. Ve skutečnosti to ale od Matěje nebyla chyba, protože vzniklou pozici mohl jednoduše zremizovat pomocí pevnosti. Tu ale Matěj neobjevil, a tak se radoval bílý. Adam Rudlof trochu překvapivě v šestém kole remizoval s Davidem Zahálkou, který mile překvapoval dobrou hrou; David určitě nepatřil k hlavním favoritům. Po šesti kolech tak byli ve vedení dva hráči: Adam a Makar. Protože o vítězi rozhodovala vzájemná partie, blíže celkovému vítězství byl Adam. Tomu ale los přiřadil do posledního kola Elišku Janouškovou, dokonce černými figurami. Makar byl černý proti Davidovi Zahálkovi. Pojďme do sedmého, nejnapínavějšího kola.

Matěj Křivka poměrně rychle vyhrál s Tomášem Zelenkou a mohl sledovat vývoje na prvních dvou šachovnicích. Makar stál s Davidem po zahájení velmi dobře a zdálo se, že míří za vítězstvím. Adam pozici s Eliškou hodně zesložitil a nebylo jasné, jak se pozice vyvine. V tu chvíli ale chybuje Makar a dostává se do prohrané koncovky (D+J proti D+S) se dvěma pěšci méně. Zdá se, že prohraje. U Adama pozice přechází v rovnou koncovku nestejnobarevných střelců, které doprovázela věž. Že by se nakonec radoval přece jenom Matěj? Pak ale předvádí veliký kiks David a jeho král je zmacen. Pro Davida obrovská škoda, odehrál skvělý turnaj. Tím se Makar dostává na šest bodů. Už se hraje jen poslední partie. Adam musí hrát proti Elišce dále, protože jen výhra mu zajišťuje vítězství v turnaji a postup na republiku. Ve vrcholné časové tísni se stává skoro nemožné. Eliška nastavuje věž, Adam ji sbírá a partii vyhrává… První tedy Adam Rudlof (Sokol Domažlice), šest bodů získává i Makar Honcharov (ŠK 64 Plzeň). Jediný, kdo získává 5,5 bodu, a tedy bronz, je Matěj Křivka (TJ Sokol Plzeň-Letná).

Na čtvrté místo se vyšvihl Jiří Ježek, kterému k úspěchu výrazně pomohly výhry v šestém a sedmém kole s Anežkou Novou a Danem Kreuzmanem. Na šestém místě se 4,5 body skončil David Zahálka, stejně bodů zahrál i kvalitně hrající Filip Kodýdek, který připsal řadu cenných skalpů (výhra nad Vojtou Jančíkem, remíza s Eliškou Janouškovou apod.).

A jak to dopadlo mezi dívkami? I přes prohru v posledním kole se z vítězství v kategorii a postupu mohla radovat největší favoritka Eliška Janoušková (ŠK Líně). Ta nakonec získala 4,5 bodu a díky nejlepšímu pomocnému hodnocení skončila na celkovém pátém místě. Druhou postupující se stala překvapivě Viktoriia Strazhnyk (SK Petřín Plzeň). Díky dobrému finiši uhrála rovněž 4,5 bodu a skončila na celkovém osmém místě. Může se tak radovat z postupu na MČR v rapidu. Bronz pak patří domácí Anežce Nové, které se tentokráte příliš nedařilo. Prohrála hned tři klíčové partie s Matějem, Adamem a Jirkou. Čtyři získané body stačily na třetí příčku.

HD14

Zde startovalo 19 hráčů a také zde bylo více spolufavoritů: bratři Bukvajové, bratři Bludští, Jakub Ježek a především hlavní favorit Matyáš Roubal (ŠK Sokol Klatovy). Ten měl ale zajištěn přímý postup na republiku. Postupovali tak první dva hráči, kteří neměli přímý postup. Matyášovi se ale příliš nedařilo: prohrál s Hynkem i Vítem Bludským a musel se tak spokojit s třetím místem. Z vítězství se tak nakonec zcela zaslouženě radoval čtvrtý nasazený Vít Bludský (ŠK 64 Plzeň), který ztratil pouze bod za remízy s Martinem Bukvajem a bratrem Hynkem. Právě Hynek Bludský (ŠK 64 Plzeň) skončil za svým dvojčetem o půl bodu druhý. Měl totiž o remízu více – v posledním kole se o bod rozdělil s Jakubem Ježkem. Pět bodů a horší vzájemná partie přisoudily čtvrté místo domácímu Martinu Bukvajovi, o půl bodu méně získal jeho bratr Honza. Tentokrát se nedařilo Jakubu Ježkovi: 4,5 bodu stačilo na sedmé místo.

V turnaji startovala i čtyři děvčata. Pořadí bylo následující: 1. Ema Urválková (3,5 bodu, ŠK 64 Plzeň, celkové dvanácté místo), 2. Anna Bartoníčková (3 body, ŠK Garde Kaznějov, celkové šestnácté místo), 3. Tereza Hendrychová (2 body, ŠK 64 Plzeň, celkové osmnácté místo). Bez medaile zůstala dvorecká Michaela Malátová.

Výsledky naleznete zde.

OPEN

Osm lidí, zavřený systém a dvě dívky jako hlavní favoritky turnaje. Ty také v turnaji dominovaly. První v turnaji OPEN-D byla se šesti body Denisa Dominiková z Domažlic. Získala šest bodů a skončila první v celém turnaji. O bod méně měla Sibyla Řezníčková z Tachova. Druhé místo v turnaji i kategorii pro ni. To bylo z dívek vše…

Čtyři body v turnaji měli 3 hráči, ti tak skončili na celkovém třetím až pátém místě v turnaji a prvním a třetím místě v kategorii OPEN-H. Pomocné hodnocení je seřadilo takto: Vít Vokračka (ŠK 64 Plzeň), Aleš Krýsl (ŠK Garde Kaznějov) a Jakub Mareš (ŠK 64 Plzeň).

Shrnutí

Turnaj se vydařil a karty jsou rozdány. Uděláme vše pro to, abychom na MČR získali co nejvíce divokých karet… Minimálně budeme koordinovat žádosti s oddíly pro Jana Tomeše, Makara Honcharova, Matěje Křivku, Anežku Novou, Martina Bukvaje, kterým postup těsně unikl, a to i kvůli velice tvrdým postupovým kritériím.

Na nejlepší tři v každé kategorii čekal pohár, medaile a diplom. Každý obdržel věcnou cenu. Ještě před samotným vyhlašováním KP, jsem předal nejlepším hráčům z Mezinárodního víkendu 2022 a KP v online šachu poháry a drobné ceny. Potlesk patřil i bronzové olympijské výpravě.