Letenské naděje

Druhý díl seriálu Turnaj šachových nadějí se konal v Plzni na Letné, kam se sjelo 61 šachistů, kteří mezi sebou bojovali ve dvou turnajích. Hrálo se na 7 kol a po cca 25 minutách se nedohrané partie odhadovali.

turnaji starších se dařilo domácím. Z vítězství se nakonec radoval Vít Horváth, který získal pěkných šest bodů. Na stupních vítězů jej doprovodili dva hráči, kteří získali 5,5 bodu. Byli to Martin Kurtinec hrající rovněž za TJ Sokol Plzeň-Letná a kaznějovský Josef Buvalič, nasazená jednička celého turnaje. V sedmadvacetičlenném startovním poli startovala i dvě děvčata. Simona Šilhánková z Líní díky zisku 3,5 bodů a nejlepšímu pomocnému hodnocení obsadila celkovou desátou pozici. Hned 2,5 bodu na svém prvním turnaji uhrála domácí Anna Neumannová, která skončila na celkové 24. pozici.

Přesuňme se do turnaje mladších, kde spolu bojovalo 34 šachistů a šachistek. Zde se navíc ještě vyhodnocovala kategorie supermladších. Blízko celkovému vítězství byla kaznějovská Vanesa Černá. Bohužel se jí ale v poslední partii nepovedlo vyhrát koncovku dáma proti věži. Prohra v této partii ji odsunula na celkovou čtvrtou pozici. Mezi mladšími dívkami ale vyhrála. Jen o bod méně, tj. čtyři body, získala domácí Barbora Legová, která skončila druhá mezi mladšími dívkami a jedenáctá v celkovém pořadí mladších. Čtyři body náleží i Josefíně Stočkové z Petřína, která díky nim obsadila třetí místo mezi děvčaty a 13. místo celkem. Šest bodů v turnaji získali dva hráči. Vzájemná partie mezi Yevhenem Strazhnykem z ŠK 64 Plzeň a Václavem Kovářem z Dvorce, kterou vyhrál bílý, určila i pořadí těchto dvou borců. Na stupních vítězů je doplnil Adam Páník z Tachova, který získal jen o půl bodu méně.

Diplomy se předávaly i v kategorii supermladších. Zde se nejvíce dařilo Dominiku Křížovi (ŠK Líně), který získal 4 body a skončil celkově devátý. O bod méně získal Martin Kraft (ZŠ Kaznějov), který byl v kategorii supermladších chlapců druhý (celkově obsadil 24. příčku). O půl bodu méně získal Václav Klíma hrající za ŠK 64 Plzeň. To stačilo na celkovou 27. pozici. Představíme si i medailistky v kategorii supermladší děvčata: první Anna Kovářová z Dvorce získala sympatické tři body a obsadila celkovou dvacátou příčku. Jen o místo za Aničkou skončila klatovská Adéla Hůrková. Dva body pak v turnaji získala Adélčino klubová spoluhráčka Viktorie Voráčková, která celkově skončila na 29. pozici. Organizátoři ocenili i domácí Gabrielu Kubátovou, nejmladší účastnici turnaje, které v turnajové premiéře získala svůj první půl bodík.

Organizátoři děkují všem za férový přístup a kvalitní boje. Poděkování náleží i Petrovi Hrdinovi, který pomohl se soudcováním a ještě připravil jako vždy kvalitní fotky, které si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.

Průběžné pořadí seriálu po dvou odehraných turnajích z celkových čtyř: KM-2023-tsn-2.pdf.