MČR škol v šachu a zlato pro 28. ZŠ

Ve středu 28. června skončilo mistrovství republiky škol v šachu. Úspěšné mistrovství škol! Hrálo se po drobné pauze opět ve Zlíně. Baťovské město přivítalo všechny kategorie naráz, v každé (první stupeň, druhý stupeň a střední školy) hrálo 30 týmů složených z až šesti hráčů. Všichni hráči museli chodit na stejnou školu a přípustní byli dva náhradníci. V kategorii středních škol startovala dvě krajská družstva, a to Masarykovo gymnázium PlzeňGymnázium, Plzeň, Mikulášské náměstí. Na druhém stupni z našich hrála družstva Masarykova gymnázia Plzeň, Plánická, Klatovy a díky divoké kartě i družstvo 28. Plzeň. Mezi nejmladšími nás pak reprezentovali Kaznějov, 28. Plzeň a díky divoké kartě i 22. Plzeň.

Všechny kategorie hrály samostatný turnaj švýcarským systémem na devět kol a hlavní kritérium bylo celkový součet získaných bodů (tzv. olympijský systém, tj. za remízu 2:2 jste získali dva body, za výhru 3:1 body tři apod.). Školy se začaly sjíždět již v pondělí, aby se v úterý ráno mohlo začít. V Kongresovém centru Zlína se zahájení účastnilo přes 400 hráčů a 150 členů doprovodu. V úterý se stihlo odehrát pět kol, odpoledne pak patřilo doprovodnému programu (přednáška GM Jána Markoše, návštěva městských lázní či zoo apod.). Ve středu se dohrála zbývající čtyři kola a předávaly se poháry a medaile vítězům. Pojďme se na výsledky spolu podívat!

1. stupeň

Zde to byla jedna velká šou v podobě první nasazené 28. ZŠ Plzeň. Jít do turnaje v roli favorita není vůbec snadné, osmadvacítka si ale s touto situací poradila náramně. Družstvo ve složení Matěj Křivka, Vojtěch Jančík, Lukáš KřivkaPetr Střihavka turnaj zcela ovládlo, na druhé v pořadí si totiž kluci vydobyli náskok 6,5 bodu. Chlapci byli suverénní hlavně ve středu, když čtyřikrát vyhráli nejjasnějším náskokem. Oporou družstva byl především Matěj, který na první desce uhrál neuvěřitelných 9/9, a Vojta, který na druhé desce ztratil jen půl bodík. Ale i Luky s Péťou uhráli perfektních 7/9. Gratulace do Plzně! Na medailových stupních bylo družstvo doplněno ještě ZŠ u sv. Štěpána a ZŠ Karla Čapka.

Srdnatě bojovali i další dva naši zástupci, kteří si oba vylepšili své nasazení. Dvaadvacítka byla nasazena jako č. 12 a skončila na osmém místě. Zasloužili se o to Jiří Ježek (7/9), Alexej Tirb (4/9), Martin Kurtinec (6/9), Lukáš Kuzma (2/9). Jednadvacátá nasazená ZŠ Kaznějov (Josef Buvalič (3/9), Erik Pipiška (3/9), Adam Krýsl (4,5/9) a Bára Bartoníčková (6/9)) rovněž bojovala o první desítku, ale bohužel prohra 0,5:3,5 v posledním kole tento výsledek i zatrhla. I tak je devatenácté místo skvělým výsledkem!

2. stupeň

Srovnáme-li celkové pořadí s nasazením, v této kategorii to žádná sláva nebyla. Ale to se tak prostě občas stává… O devět míst se propadla devátá nasazená 28. ZŠ Plzeň, jež hrála ve složení Marek Janouš (4/9), Michal Macho (5/9), Michal Heřman (6/9) a Lukáš Kuchta (2,5/9). Na třiadvacátém místě skončila dvanáctá nasazená ZŠ Plánická, Klatovy. Družstvo dvou dvojčat hrálo velmi vyrovnaně, posuďte sami: Martin Bukvaj (4,5/9), Jan Bukvaj (4,5/9), Tadeáš Velkoborský (3,5/9) a Jan Velkoborský (3,5/9). Své nasazení tak potvrdilo jen Masarykovo gymnázium Plzeň, to ale bohužel obhájilo poslední místo. Jak dokládají individuální výsledky, výborný výkon odvedl především hráč čtvrté desky: Leonard Mastný (3,5/9), Anna Cajthamlová (1/9), Rudolf Stehlík (0/9) a Antonín Mík (6/9). Ziskem 31,5 bodu vyhrálo o parník družstvo Gymnázium Petra Bezruče, Frýdek-Místek. Druhé Gymnázium Uherské Hradiště a třetí Gymnázium Třinec na vítěze shodně ztratili 9,5 bodu.

Střední školy

Začneme představením vítězů. Vyhrálo opět družstvo z Frýdku-Místku následované školou Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše, když si tyto dvě školy pouze prohodily své nasazení. Třetí místo putuje na Biskupské gymnázium Brno (a MŠ), které se na třetí místo probilo poměrně překvapivě až ze čtrnácté pozice. Půlka je přesná. Své o to ví  Masarykovo gymnázium Plzeň. To bylo nasazené v polovině startovního pole a na patnáctém místě také skončilo. Dále mělo toto družstvo naprosto vyrovnanou bilanci (3-3-3) a získalo 18 bodů, tedy polovinu možného. Zasloužili se o to Artem Mametev (6/9), Theodor Mastný (1/9), Dominik Veličkov (5/9) a Vojtěch Hodl (6/9). Jednadvacátou startovací příčku pak potvrdilo i druhé plzeňské družstvo, a to Gymnázium Plzeň, Mikulášské náměstí. Tým startoval v pěti a mohl tak prostřídat: Vít Vilímek (8/9), Jakub Kopčil (2/9), Miriam Černá (1,5/7), Jiří Les (3/8) a Viktor Černý (2/3).

Závěr

Potvrzuje se, že se nám na podobných akcí velmi daří, toto rozhodně není první (zlatá) medaile z republikového přeboru škol. Nicméně většinou jsme úspěchů dosahovali ve vyšších kategoriích. Všem školám děkujeme za reprezentaci a děkujeme, že podporujete naše šikovné šachisty!

Výsledky: 1. stupeň, 2. stupeňstřední školy.
Další: článek na webu ŠSČR (včetně fotogalerie a dalších užitečných odkazů).