Od 24. (příjezdový den) do 26. června se ve Zlíně konalo Mistrovství ČR školních týmů. Hrála čtyřčlenná družstva (přípustní byli dva náhradníci) na devět kol tempem 2×20 min + 5 s/tah, a to ve třech kategoriích: 1. stupeň (1. až 5. třída), 2. stupeň (6. až 9. třída) a střední školy. V prvních dvou jmenovaných kategoriích se zúčastnilo 32 týmů, mezi středními školami bojovalo na 30 škol. A díky divokým kartám/dosuzení jsme měli ve dvou kategoriích hned tři želízka v ohni… Jak se vedlo našim zástupcům?
1. stupeň
V nejmladší kategorii se z krajských škol nejvíce dařilo 28. ZŠ Plzeň, která do Zlína přijela v „letenské“ sestavě Lukáš Křivka (4,5/9), Petr Střihavka (8/9), Jan Neužil (4,5/9), Kryštof Macho (0/4) a Barbora Legová (2/5). Mladý tým se do Zlína podíval až díky dosuzení, protože kvůli nemoci jednoho ze svých klíčových hráčů se nekvalifikoval do krajského přeboru. Družstvo šlo do dvoudenního klání jako desáté nasazené a v průběhu úterka to vypadalo velmi zdárně: po pěti kolech byli Plzeňáci pátí. Závěr se ale příliš nevyvedl, nicméně i tak to skončilo slušným jedenáctým místem, a to díky zisku devatenácti bodů (hrálo se olympijským systémem).
Podobná očekávání mělo i druhé plzeňské družstvo, totiž hráči 22. ZŠ Plzeň, kteří šli do boje v sestavě Jiří Ježek (6/9), Alexej Tirb (1,5/9), Martin Kurtinec (5,5/9) a Lukáš Kuzma (5/9) jako šestí nasazení. Elové předpoklady tentokráte roli nehrály a ve vyrovnané výsledkové listině (posuďte sami: mezi osmým a devatenáctým místem byl rozdíl pouhého bodu a půl!) 18 bodů stačilo „jen“ na devatenácté místo.
Do Zlína se i letos vydali kaznějovští zástupci, tentokráte za ZŠ Kaznějov bojovali Josef Buvalič (6/9), Matyáš Gallik (2/9), Román Gális (4,5/9) a Martin Kraft (2/9). Borci bojovali velice statečně, ale v závěru zřejmě trochu došly síly. Nakonec to byl oproti nasazení propad o deset míst na 27. pozici. Myslím ale, že získané zkušenosti postupně převáží nad jedním takovým turnajem.
Z vítězství se trochu překvapivě radoval až sedmý nasazený PORG, druhé nasazovací místo obhájila ZŠ Kamenka Čelákovice a třetí skončili největší favorité ze ZŠ Datyňská Vratimov.
2. stupeň
I kategorie druhého stupně byla pořádně zamotaná. Mezi osmým a dvacátým místem byl rozdíl pouhopouhých dvou bodů. A právě tam se vměstnala nejlepší škola našeho kraje, kterou se stalo Církevní gymnázium Plzeň. Osmnáctý nasazený tým hrající ve složení Jakub Ježek (1/9), Matěj Křivka (4,5/9), Jan Křivka (6,5/9) a Vít Šneberk (6,5/9) se neustále pohyboval zhruba uprostřed startovního pole. Těsná prohra 1,5:2,5 v posledním kole určila celkovou pozici: Církevní gymnázium obsadilo 14. místo a oproti nasazení si polepšilo o čtyři pozice.
Druhým krajským družstvem v této kategorii bylo Gymnázium Klatovy, v jehož dresu bojovali Matyáš Roubal (5,5/9), Doubravka Anežka Nová (2/9), Daniel Kreuzman (5/9) a Filip Dundr (5/9). Soutěž byla pro jedenáctý nasazený tým rozehrána skvěle: po osmi kolech byli hráči na skvělém osmém místě. Bohužel vysoká prohra 0:4 v posledním kole znamenala drsný propad vyrovnanou tabulkou. Výsledkem bylo 17,5 bodu a celková sedmnáctá pozice pro klatovský tým.
K velkým překvapením nedošlo na medailových umístěních. První skončila nejvýše nasazená škola Gymnázium a SOŠPg Liberec, druhé nasazovací místo obhájila ZŠ u sv. Štěpána, a tak si polepšilo jen Gymnázium Nymburk, které startovalo z pozice č. 4.
Střední školy
Až z dvaadvacáté startovní pozice vyrážel do boje vůz pod značkou Masarykovo gymnázium Plzeň. Avšak tým hrající ve složení Artem Mametev (6/9), Dominik Veličkov (6,5/9), Viktoriia Strazhnyk (2,5/8), Jakub Soukup (2,5/6) a Antonín Mik (1/4) nabral rychle mód z „nuly na sto“. A i přes ne úplně povedený prostředek turnaje mohl být velice spokojen – závěrečné 13. místo díky 18,5 nahraným bodům je více než dobrý výsledek!
Jen o jedno místo za „Masarykáčem“ skončil odvěký rival z „Mikuláše“. A i pro Gymnázium Plzeň, Mikulášské náměstí, to byl vcelku povedený turnaj. Družstvo Vít Vilímek (3,5/9), Michal Macho (5/9), Adéla Janoušková (4/9) a Jiří Les (5,5/9) vstupovalo do turnaje z osmnácté pozice, a tak je výsledek v první půlce tabulky jistě mírně potěšil.
Do turnaje se nakonec dostal i třetí plzeňský tým, totiž VOŠ a SPŠE Plzeň hrající ve složení Marek Janouš (4/9), Jiří Hellmich (3/9), Milan Záhrubský (2/7), Lukáš Janda (3/7) a Anna Marie Šafářová (1,5/4). Družstvo bylo nasazeno jako č. 28, a rozhodně tedy nepatřilo mezi favority. Někdy je plnit papírové předpoklady obtížné, jindy to jde docela snadno. A právě to se povedlo i těmto hráčům, kteří nakonec díky zisku 13,5 bodů skončili na 29. pozici.
Velký posun vpřed udělalo družstvo Gymnázium Teplice, které poskočilo o devět příček na konečnou druhou pozici. Tento tým se mohl dokonce pyšnit stejnou výsledkovou bilancí (7-1-1) jako největší favorit a celkový vítěz, totiž Gymnázium P. Bezruče Frýdek-Místek A, který měl ale přeci jen získáno více olympijských bodů. Úspěch severomoravský korunovalo Béčko této školy, jež si polepšilo o jedno místo a skončilo celkově třetí.
Závěr
Děkujeme všem zástupcům za účast! Finále ve Zlíně bylo skvěle zorganizované a dostálo se mu i veliké mediální propagaci. Bylo to řádné vyvrcholení přeborů škol a sezóny 2023/2024 vůbec.
Již nyní se těšíme na další sezónu 2024/2025, která vypukne již za dva měsíce. Přejeme všem krásné prázdniny a doufáme, že na šachy nezanevřete a zúčastníte se řady šachových turnajů a táborů…