Přeskočit na obsah

MČR školních družstev

Od 24. (příjezdový den) do 26. června se ve Zlíně konalo Mistrovství ČR školních týmů. Hrála čtyřčlenná družstva (přípustní byli dva náhradníci) na devět kol tempem 2×20 min + 5 s/tah, a to ve třech kategoriích: 1. stupeň (1. až 5. třída), 2. stupeň (6. až 9. třída) a střední školy. V prvních dvou jmenovaných kategoriích se zúčastnilo 32 týmů, mezi středními školami bojovalo na 30 škol. A díky divokým kartám/dosuzení jsme měli ve dvou kategoriích hned tři želízka v ohni… Jak se vedlo našim zástupcům?

1. stupeň

V nejmladší kategorii se z krajských škol nejvíce dařilo 28. ZŠ Plzeň, která do Zlína přijela v „letenské“ sestavě Lukáš Křivka (4,5/9), Petr Střihavka (8/9), Jan Neužil (4,5/9), Kryštof Macho (0/4) a Barbora Legová (2/5). Mladý tým se do Zlína podíval až díky dosuzení, protože kvůli nemoci jednoho ze svých klíčových hráčů se nekvalifikoval do krajského přeboru. Družstvo šlo do dvoudenního klání jako desáté nasazené a v průběhu úterka to vypadalo velmi zdárně: po pěti kolech byli Plzeňáci pátí. Závěr se ale příliš nevyvedl, nicméně i tak to skončilo slušným jedenáctým místem, a to díky zisku devatenácti bodů (hrálo se olympijským systémem).

Podobná očekávání mělo i druhé plzeňské družstvo, totiž hráči 22. ZŠ Plzeň, kteří šli do boje v sestavě Jiří Ježek (6/9), Alexej Tirb (1,5/9), Martin Kurtinec (5,5/9) a Lukáš Kuzma (5/9) jako šestí nasazení. Elové předpoklady tentokráte roli nehrály a ve vyrovnané výsledkové listině (posuďte sami: mezi osmým a devatenáctým místem byl rozdíl pouhého bodu a půl!) 18 bodů stačilo „jen“ na devatenácté místo.

Do Zlína se i letos vydali kaznějovští zástupci, tentokráte za ZŠ Kaznějov bojovali Josef Buvalič (6/9), Matyáš Gallik (2/9), Román Gális (4,5/9) a Martin Kraft (2/9). Borci bojovali velice statečně, ale v závěru zřejmě trochu došly síly. Nakonec to byl oproti nasazení propad o deset míst na 27. pozici. Myslím ale, že získané zkušenosti postupně převáží nad jedním takovým turnajem.

Z vítězství se trochu překvapivě radoval až sedmý nasazený PORG, druhé nasazovací místo obhájila ZŠ Kamenka Čelákovice a třetí skončili největší favorité ze ZŠ Datyňská Vratimov.

2. stupeň

I kategorie druhého stupně byla pořádně zamotaná. Mezi osmým a dvacátým místem byl rozdíl pouhopouhých dvou bodů. A právě tam se vměstnala nejlepší škola našeho kraje, kterou se stalo Církevní gymnázium Plzeň. Osmnáctý nasazený tým hrající ve složení Jakub Ježek (1/9), Matěj Křivka (4,5/9), Jan Křivka (6,5/9) a Vít Šneberk (6,5/9) se neustále pohyboval zhruba uprostřed startovního pole. Těsná prohra 1,5:2,5 v posledním kole určila celkovou pozici: Církevní gymnázium obsadilo 14. místo a oproti nasazení si polepšilo o čtyři pozice.

Druhým krajským družstvem v této kategorii bylo Gymnázium Klatovy, v jehož dresu bojovali Matyáš Roubal (5,5/9), Doubravka Anežka Nová (2/9), Daniel Kreuzman (5/9) a Filip Dundr (5/9). Soutěž byla pro jedenáctý nasazený tým rozehrána skvěle: po osmi kolech byli hráči na skvělém osmém místě. Bohužel vysoká prohra 0:4 v posledním kole znamenala drsný propad vyrovnanou tabulkou. Výsledkem bylo 17,5 bodu a celková sedmnáctá pozice pro klatovský tým.

K velkým překvapením nedošlo na medailových umístěních. První skončila nejvýše nasazená škola Gymnázium a SOŠPg Liberec, druhé nasazovací místo obhájila ZŠ u sv. Štěpána, a tak si polepšilo jen Gymnázium Nymburk, které startovalo z pozice č. 4.

Střední školy

Až z dvaadvacáté startovní pozice vyrážel do boje vůz pod značkou Masarykovo gymnázium Plzeň. Avšak tým hrající ve složení Artem Mametev (6/9), Dominik Veličkov (6,5/9), Viktoriia Strazhnyk (2,5/8), Jakub Soukup (2,5/6) a Antonín Mik (1/4) nabral rychle mód z „nuly na sto“. A i přes ne úplně povedený prostředek turnaje mohl být velice spokojen – závěrečné 13. místo díky 18,5 nahraným bodům je více než dobrý výsledek!

Jen o jedno místo za „Masarykáčem“ skončil odvěký rival z „Mikuláše“. A i pro Gymnázium Plzeň, Mikulášské náměstí, to byl vcelku povedený turnaj. Družstvo Vít Vilímek (3,5/9), Michal Macho (5/9), Adéla Janoušková (4/9) a Jiří Les (5,5/9) vstupovalo do turnaje z osmnácté pozice, a tak je výsledek v první půlce tabulky jistě mírně potěšil.

Do turnaje se nakonec dostal i třetí plzeňský tým, totiž VOŠ a SPŠE Plzeň hrající ve složení Marek Janouš (4/9), Jiří Hellmich (3/9), Milan Záhrubský (2/7), Lukáš Janda (3/7) a Anna Marie Šafářová (1,5/4). Družstvo bylo nasazeno jako č. 28, a rozhodně tedy nepatřilo mezi favority. Někdy je plnit papírové předpoklady obtížné, jindy to jde docela snadno. A právě to se povedlo i těmto hráčům, kteří nakonec díky zisku 13,5 bodů skončili na 29. pozici.

Velký posun vpřed udělalo družstvo Gymnázium Teplice, které poskočilo o devět příček na konečnou druhou pozici. Tento tým se mohl dokonce pyšnit stejnou výsledkovou bilancí (7-1-1) jako největší favorit a celkový vítěz, totiž Gymnázium P. Bezruče Frýdek-Místek A, který měl ale přeci jen získáno více olympijských bodů. Úspěch severomoravský korunovalo Béčko této školy, jež si polepšilo o jedno místo a skončilo celkově třetí.

Závěr

Děkujeme všem zástupcům za účast! Finále ve Zlíně bylo skvěle zorganizované a dostálo se mu i veliké mediální propagaci. Bylo to řádné vyvrcholení přeborů škol a sezóny 2023/2024 vůbec.

Již nyní se těšíme na další sezónu 2024/2025, která vypukne již za dva měsíce. Přejeme všem krásné prázdniny a doufáme, že na šachy nezanevřete a zúčastníte se řady šachových turnajů a táborů…

• Výsledky: 1. stupeň, 2. stupeňstřední školy.
  • Fotogalerie od Petra Hrdiny z Kaznějova: zde.
  • Článek na webu ŠSČR (včetně odkazu na fotogalerii apod.): zde.