MČR v rapid šachu mládeže

Eliška Janoušková, Simona Šilhánková (obě ŠK Líně a kategorie D10), Anežka Nová (ŠK Sokol Klatovy, D12), Adéla Janoušková (ŠK Líně, D14), Makar Honcharov (ŠK 64 Plzeň, H10), Tomáš Zelenka (TJ Plzeň Košutka, z. s., H10), Hynek Bludský (ŠK 64 Plzeň, H12), Jakub Ježek, Matěj Křivka, Michal Macho (všichni tři TJ Sokol Plzeň-Letná, H12), Matyáš Roubal (ŠK Sokol Klatovy, H12), Adam Rudlof (Sokol Domažlice, H12), Jan Váňa (ŠK Tachov, H12), Jan a Martin Bukvajové (ŠK Sokol Klatovy, H14) a Jiří Ježek (TJ Sokol Plzeň-Letná, kategorie Open) se zúčastnili MČR v rapidu mládeže, které se konalo o tomto víkendu 10. až 11. září v Harrachově. Medaili sice tentokráte nikdo nevybojoval, přesto řada hráčů odvedla výtečné výkony, které doplnila umístěním v první desítce. Pojďme se na jednotlivé kategorie podívat podrobněji.

Asi největší nadějí na zisk cenného kovu byla druhá nasazená Eliška Janoušková. Tentokrát se ji ale příliš nedařilo, když například prohrála už v prvním kole. Inu, není každý turnaj posvícení. Celkově Eliška díky zisku pěti bodů z devíti partií obsadila osmé místo z šestadvaceti účastnic kategorie D10. Její klubová spoluhráčka Simona Šilhánková, jež byla nasazená jako číslo dvacet, pak nahrála o bod méně, což ji stačilo na sedmnácté místo. Své nasazení si v kategorii D12 vylepšila Anežka Nová, která v úvodním kole dokonce černými figurami překvapila nasazenou jedničku Sofiiu Markinu. Ještě o něco lepší výsledek to mohl být, neprohrála-li by Anežka dvě partie bílými figurami. I tak stačilo 5,5 bodu na obsazení sedmého místa z celkového počtu čtyřiadvaceti šachistek, jež se sešly v této věkové kategorii. Anežka tak poskočila o šest příček oproti nasazení. Jednu zástupkyni jsme měli i v kategorii D14, tou byla pátá nasazená Adéla Janoušková. Adéla skvěle zvládla začátek šampionátu, když první tři kola vyhrála (mimochodem ve třetí kole porazila druhou nasazenou Emmu Dobsa). Pak se ale dobře nastartovaný stroj zadrhl a Adéla získala už jen dva body za dvě vítězství. Celkově pět bodů stačilo na obsazení dvanácté příčky z pole čítajícího šestadvacet účastnic.

Hned čtyřiačtyřicet hráčů se sešlo v početné skupině chlapců do 10 let. V ní statečně bojovali dva naši zástupci: třiadvacátý nasazený Tomáš Zelenka nakonec nahrál čtyři a obsadil konečné třicáté místo. Poznamenejme ale, že Tomáš hrál v kategorii i s o dva roky staršími soupeři. Navíc v prvním kole se mu podařilo obrat o body nasazenou jedničku Václava Sochora. Druhým naším zástupcem byl Makar Honcharov, který plnil roli jednoho ze spolufavoritů, protože byl pátý nasazený. Úvod se mu podařil (tři body ze tří možných a 3,5 bodu ze čtyř partií), pak bohužel přišly dvě prohry černými kameny v pátém a šestém kole. A na závěr v kole posledním přišla třetí prohra černými. Škoda právě výsledků s černými, tyto výsledky připravily Makara od ještě lepšího umístění. Pět a půl bodu stačilo na devátou pozici. Suverénně nejvíce zástupců měl náš kraj v kategorii H12, proto ji věnujeme celý následující odstavec a na tomto místě rovnou přeskočíme do kategorie H14, v níže jsme měli své zastoupení díky dvojici bratří Bukvajů. V této kategorii startovalo 41 hráčů, Martin byl nasazen jako číslo pětadvacet, zatímco jeho bratr Jan startoval pod číslem třicet čtyři. Oba dva nakonec získali čtyři body a obsadili dvacáté osmé, resp. třicáté místo. Turnaj okořenil jejich pikantní souboj ve třetím kole, který skončil remízou. Na skok ještě do nemistrovského openu, v této kategorii nás zastupoval jednadvacátý nasazený Jiří Ježek. V konkurenci devětadvaceti šachistů si Jirka počínal velice slušně, v sedmém kole se dokonce utkal s nasazenou jedničkou, jež měla ELO zhruba o 1000 větší než Jirka. Padesát procent bodů stačilo na solidní šestnácté místo.

A konečně zpět do kategorie H12. V té startovalo 44 šachistů a hned 6 z nich bylo z Plzeňského kraje. Z trojice letenských se nejlépe umístil Jakub Ježek, který získal 4,5 bodu. Oproti nasazení si tak Kuba mírně pohoršil, a to na 24. příčku. Jen o místo za ním skončil jeho klubový spoluhráč Matěj Křivka, který se brzy oklepal z úvodních dvou nezdarů. Matěj rovněž získal 4,5 bodu. O bod méně pak získal s nachlazením a rýmou bojující Michal Macho. Ten byl sice nasazený až jako 41., z úvodních tří proher se ale také oklepal a pak přidal 3,5 bodu. Byl z toho posun o pět příček na celkovou 36. pozici. Nejlepší ze čtyřbodových byl domažlický Adam Rudlof, který nakonec obsadil 28. příčku, skončil tak jen dvě pozice za svým nasazením. Není jistě bez zajímavosti, že Jakub Ježek se nevyhnul ani jednomu ze soubojů s těmito svými kamarády. Na závěr jsme si nechali tři naše největší naděje v této věkové kategorii, Hynek Bludský, Matyáš RoubalJan Váňa byli nasazeni v první desítce. Jak Matyáš Roubal, tak Jan Váňa nezklamali a obhájili svá nasazení: Matyášovi 6,5 bodu stačilo na výborné páté místo (škoda překvapivé prohry ve druhém kole), Jan Váňa bohužel prohrál v posledním kole s Tomášem Míkem (Matyáš s ním prohrál v kole sedmém), i tak 5,5 bodu a nejlepší pomocné hodnocení stačilo na skvělé 7. místo. Hynkovi Bludskému se neuvěřitelně dařilo černými figurami, s nimiž uhrál 5 bodů z pěti partií, bohužel k ještě lepšímu výsledku to chtělo přidat nějaký ten bodík bílými figurami. I tak si Hynek, který startoval na divokou kartu, oproti nasazení o jednu příčku polepšil. Díky zisku 5,5 bodu obsadil Hynek skvělé osmé místo.

Všem hráčům děkujeme za vzornou reprezentaci!