Mistrovství České republiky v rapid šachu 2020

České Budějovice, 5.9. – 6.9.2020

První týden v září se konalo Mistrovství České republiky v rapid šachu. I když hygienická opatření nebyla tak přísná jako dnes, organizátoři zamezili přístup divákům do hracího sálu a všichni ve vnitřních prostorách museli nasadit roušky. Hráči tak mohli sundat roušky jen v průběhu partie.  Všichni se s tím poprali statečně a turnaj proběhl v poklidu. Do Budějovic se sjeli všichni postupující z jednotlivých krajů (200 hráčů). Náš kraj reprezentovalo celkem 11 mladých šachistů.

A jak si děti vedly? Opět výborně. Děti dokázaly, že i v rapidu patří mezi špičku naší republiky. Nejlépe se dařilo Adéle Janouškové z ŠK Líně, která se stala Mistryní republiky v kategorii do 12 let. Stříbrnou medaili pro náš kraj vybojoval Matyáš Roubal z Klatov, který startoval v kategorii do 10 let. Oba si vybojovali přímý postup na další MČR. V kategorii do 14 let se nejlépe umístil Matouš Hlavina (Sokol Klatovy), obsadil 4. místo. Další přímé postupy vybojovali v kategorii do 14 let Vítek Vilímek (ŠK Líně), který skončil celkově na 5. místě, a Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň) celkově na 10. místě.  Oba chlapci byli nejlepší v ročníku 2007. Přímý postup vybojoval i Jan Váňa (Tachov), který skončil v kategorii do 10 na 5. místě. Ve stejné kategorii startoval i Hynek Bludský (ŠK 64 Plzeň), který skončil na pěkném 11. místě, a Kuba Ježek (Letná Plzeň) se umístil na 35. místě. Další postupové místo vybojoval v kategorii do 12 let Martin Bukvaj (Klatovy), který se celkově umístil na 6. místě. Ve svém ročníku 2009 byl však nejlepší. V kategorii nejmenších dívek nás reprezentovala Deniska Marešová (ŠK 64 Plzeň) a Eliška Janoušková (ŠK Líně). Obě holky podaly pěkné výkony, ale na postup to nestačilo. Deniska se umístila na 12. místě, Eliška na 17. místě. V kategorii dívek do 14 let bojovala Anička M. Šafářová (ŠK 64 Plzeň), která se umístila na 22. místě.

Všem dětem patří díky za bojovnost a skvělou reprezentaci kraje. Náš kraj se zařadil mezi velmi úspěšné výpravy.