Mistrovství Evropy 2019 – pokračování a  jak všichni dopadli

Bratislava 1. 8. – 10. 8. 2019

Jak už bylo zmíněno v předchozím článku, cesta do Bratislavy začala vyplašeně, ale nakonec jsme dorazili v pořádku. Ubytování a stravu jsme měli na vysokoškolské koleji Juraja Hronca .Hrací sál byl na výstavišti v Inchebě. Tam i zpět nás vozily připravené autobusy.

2.8. ve 14 hodin bylo oficiální zahájení turnaje. V patře byla hrací místnost a dole měli zázemí rodiče, trenéři, doprovod. Čekací doba byla 15min. Byla zde volně k dispozici wifi, občerstvení. Možnost zakoupení šachových předmětů, triček atd.

V hracím sále jsme mohli po zahájení zůstat 10 min., potom jsme museli odejít do místnosti pro nás určené. Vstup do hracích prostor byl hlídaný. Po skončení partie se každý při odchodu podrobil kontrole pomocí ručního detektoru kovu, pak mohl odejít. Všichni hráči měli své registrační kartičky, které museli mít u sebe, bez nich by je nepustili do hrací místnosti. To platilo i pro doprovod. Nutno podotknout, že pravidla byla přísná, žádné telefony, hodinky ani propisky. Psát se muselo oficiální tužkou, nesměla se ale odnášet ze sálu. K dispozici byla i „oficiální voda“ pro hráče J.

Turnaje se účastnilo přibližně 1300 hráčů ze 49 zemí, s doprovodem zde bylo kolem 2500 lidí. Českou výpravu reprezentovalo 101 hráčů. Až 400 šachovnic bylo online, byla tak možnost sledovat jak své tak ostatní hráče. Nakonec česká výprava přeci jen slavila úspěch a medaile si odvezli : zlato získal Thai Dai Van Nguyen H18 a stříbrnou medaili v kategorii H10 mladý talent Vašík Finěk .

A jak se našim nadějím dařilo?

Plzeňský kraj reprezentovali:

Z nejmladších za kategorii H10 si ze začátku nejlépe vedl Martin Bukvaj 3,5 bodu, Honzík Váňa 3,5 bodu. Za stejnou kategorii dále hráli Matyáš Roubal 2,5 bodu a Honzík Bukvaj také 2,5 bodu. Kluci zde získávali hlavně zkušenosti.

V kategorii dívek D12 hrála Adélka Janoušková, která uhrála 3,5 bodu. Chlapci H12, zde nás reprezentovali Marek Janouš, který si udržel startovní nasazení a uhrál 4,5 bodu a Vítek Vilímek se ziskem 4 bodů.

Kategorie H14 zde se výborně předvedl Kuba Kůsa uhrál krásných 6 bodů a skončil na 25. místě z celkového počtu 150 hráčů v této kategorii.

A v poslední kategorii H18 nás zastupovali Tomáš Hurdzan se ziskem 4,5 bodu, Pavel Flajšman se ziskem 3,5 bodu a Lukáš Kašpar získal 3 body.

Rozbory, přípravu zajišťoval Martin Kopřiva. Reprezentanti Adélka, Tomáš, Marek, Kuba, ti všichni měli své trenéry.

Martinovi tímto patří dík, dále určitě i Petru Kůsovi, který nám pomáhal s dopravou.

Ale abychom jen nešachovali, stihli jsme i pár doprovodných akcí. Navštívili jsme místní zoo, kde si každý vybíral svou klec, kde skončí po partii. Bratislavský hrad, výlet byl krásnou módní přehlídkou šachistické obuvi – zasvěcení vědí, nebo jsme se zúčastnili vyhlídkové plavby po Dunaji. Když bylo málo času, vyrazili jsme na hřiště a na fotbal a ti méně zdatní Martin B., Jenda B. Matyáš R. zaujali pozici lenochoda a trávili čas na prolézačkách v místním parku.