Mistrovství světa do 12 let se třemi našimi účastníky

Sedm mladých a velmi nadějných šachistů z České republiky vyrazilo na mistrovství světa do gruzínského Batumi. Danielu Kožušníkovou (D12), Kiru Tarielasvili (D8), Bayarjavkhlana Delgerdalaie (H12) a Jana Báru (H10) doplnili i tři děti z našeho kraje, konkrétně Eliška Janoušková (ŠK Líně) soupeřila s děvčaty v kategorii do deseti let, Matyáš Roubal (ŠK Sokol Klatovy) bojoval v kategorii dvanáctiletých chlapců a Tomáš Zelenka (TJ Plzeň Košutka, z. s.) se srdnatě pral v kategorii chlapců do osmi let. Celá česká výprava byla pod dohledem manažera české reprezentace Michala Konopky a Michala Novotného. Na webu ŠSČR byl zprostředkováván zpravodajský servis, úvodní článek k MS kadetů naleznete zde. Pojďme se podívat na výsledky a výkony našich svěřenců.

Celý turnaj byl velice náročný, poněvadž se hrálo na 11 partií, na což hráči nejsou příliš zvyklí. V kategorii D10 startovalo 101 děvčat ze všech koutů světa, první nasazená Američanka Li Iris měla ELO dokonce 1651; přesto ale skončila „až“ jedenáctá. Startovací číslo 25 náleželo Elišce Janouškové, čerstvé vicemistryni Evropské unie. Eliška se utkala s řadou soupeřek bez ELA, to ale vůbec nic nevypovídá o kvalitě soupeřek, která byla značná. Eliška nakonec 4x vyhrála a 3x remizovala. S vyrovnanou bilancí tak získala 5,5 bodu a umístila se na slušné 55. pozici. Výsledný dojem zcela jistě vylepšila druhá polovina turnaje, která byla bodově mnohem vydařenější než tak první.

Ještě o padesát více startovalo chlapců v nejmladší věkové kategorii do osmi let. Ve startovní listině se objevil Tomáš Zelenka, a to pod startovacím číslem 34. Ale ani tady ELO vůbec nic neznamená a těžko odhadovat, kdo bez ELA má jaké kvality… Tomášovi se poměrně dařilo černými kameny, bohužel bílými figurami nepřidal ani jedno vítězství. Tomáš navíc nemohl kvůli střevním problémům nastoupit do dvou utkání, což se samozřejmě projevilo na výsledku. Navíc od sedmého kola stále nebyl zdravotně úplně v pořádku. Nakonec z toho byly čtyři body a 125. místo. Ale Tomášovi patří jistě velká pochvala za to, že bojoval i s nepřízní osudu, že z turnaje neodjel a dohrál jej se ctí.

Pokud bychom vzali 1. nasazeného Artema Uskova z kategorie H12 a zařadilo ho do žebříčku nejlepších hráčů Plzeňského kraje, figuroval by mladý Rus startující pod hlavičkou FIDE s ELEM 2377 na šesté pozici. To jen tak pro představu. Matyáš Roubal byl ze sto padesáti šesti účastníků nasazen na dvaatřicáté pozici. Odstartoval velice slušně a díky dvěma výhrám a jedné remíze se mohl ve čtvrtém kolo utkat s třetím nasazeným Edgarem Mamedovem. V zajímavé partii (mimochodem je rozebírána zde) udržel remízu a mohl dále bojovat s nejlepšími. Po šesti kolech Matyáš figuroval dokonce na jedenácté příčce. V kole sedmém však bohužel prohrál se svým republikovým kolegou a následně si připsal prohru i v dalším kole. Matyáš ale nehodil flintu do žita, zdařile zafinišoval a nakonec uhrál 7 bodů. Ty mu určili i finálovou pozici: Matyáš obsadil výborné 24. místo.

Jsme moc rádi, že na mistroství světa kadetů jsme měli tak hojné zastoupení a věříme, že nabyté zkušenosti budou hráči nadále zdařile uplatňovat i v dalších mistrovských i nemistrovských soutěžích. Děkujeme za vzornou reprezentaci a přejeme mnoho dalších šachových úspěchů!