Uf, to bylo drama do posledního kola. Nakonec z toho káply hned dvě medaile z mistrovství ČR do 16 let!
Tato nejvýznamnější republiková soutěž se konala v lázeňském městě Luhačovice jen několik málo kilometrů od slovenských hranic. Začalo se již v sobotu 12. března a celá akce skončila o týden později. V osmi dnech se odehrálo 9 kol v kategoriích HD10 až HD16. Každá kategorie hrála samostatný turnaj, chlapců bylo vždy 24, kategorie děvčat byly otevřené, a tak byl rozdílný i jejich počet: nejméně jich hrálo v kategorii D16 (zde jich hrálo 16), po D12 (zde jich hrálo 35). Pojďme se podívat na jednotlivé kategorie a představit si medailisty…
Velká přetahovaná se udála v kategorii nejmladších děvčat. Přetahovaná ale pouze mezi dvěma děvčaty. K naší radosti jednou z nich byla Eliška Janoušková (ŠK Líně), která hned 8x vyhrála. Spolu s ní stejný zápis předvedla i Lucie Lacková z Beskydské šachové školy. A bylo to opravdu dramatické, a to až do posledního kola. Obě dvě totiž pláchly svým konkurentkám o celé 2 body, a tak se v posledním kole rozhodovalo „jen“ o tom, kdo získá titul mistryně Čech. Výhodnější pozici před posledním kolem měla naše Eliška, protože Lucii ve třetím kole porazila, a tak ji stačilo v posledním kole uhrát stejný výsledek. Na pátou nasazenou Elišku její konkurentka na dálku vyvinula silný tlak, protože černými brzy vyhrála a již jen čekala, jak dopadne souboj na druhé šachovnici. V něm Eliška získala brzy velkou výhodu, její soupeřka ale zabojovala a hru vyrovnala. V jeden moment mohla bílá dokonce vyhrát po docela těžké oběti kvality. K ní se ale nakonec naštěstí neodhodlala a hra se vyrovnala. A nakonec to byla bílá, která zahrála elementární hrubou chybu. Zbytek si už Eliška nenechala utéct a zkušeně zvítězila. Výhrou v posledním kole ukázala Eliška velkou odolnost. Třetí pak skončila Nikola Kůsová, jediná Eliščino přemožitelka, hájící barvy Spartaku Chodov. Podívejme se na rozhodující partii turnaje, jehož se zúčastnilo 22 šachistek.
O tom, že byl turnaj velmi náročný, svědčí i fakt, že druhá nasazená Amálie Martikánová skončila až 18. z dvaadvaceti účastnic. Sedm hráček si již uhrálo nějaké ELO (mezi nimi i Eliška, která byla s ELEM 1167 pátá nasazená). Zbylých patnáct šachistek bylo nasazeno s ELEM 1000 dle abecedy a výborný výkon předvedla i Simona Šilhánková (ŠK Líně). Ta odstartovala sice vlažně (0 ze 2), ale pak se vzchopila, uhrála čtyři body v řadě a ne z velké dálky sledovala boje o medaile. V posledním kole ale vyfasovala černé figury s první nasazenou Veronikou Vančákovou. Simona bojovala, ale nakonec bohužel prohrála. I tak se s pěti body zařadila na krásné osmé místo, což je velký úspěch.
Abychom zjistili, kdo získal stříbrnou medaili, musíme se přesunout do kategorie H16. V ní jsme měli hned tři zástupce – šestého nasazeného Marka Janouše (ŠK 64 Plzeň), dvanáctého nasazeného Víta Vilímka (ŠK Líně) a šestnáctého nasazeného Artema Mameteva (ŠK 64 Plzeň), pro kterého to byla premiéra na takto významné akci. Poslední jmenovaný střídal výborné výsledky (sem patří například výhra v prvním kole nad čtvrtým nasazeným a celkově pátým Davidem Hákem) s těmi ne tak povedenými. Ve čtvrtém a pátém kole prohrál černými s oběma svými krajskými kolegy. Artem nakonec uhrál sympatických 3,5 bodu a skončil jen těsně za svým nasazením, na sedmnácté pozici. Vítek měl našlápnuto k fantastickému výsledku, když po sedmi kolech měl na svém kontu již 4,5 bodu. Bohužel se závěr nepovedl. Vítek nejprve prohrál s osmým nasazeným Filipem Dolenským a následně s třetím nasazeným FM Ondřejem Winterem. I tak ale odehrál Vít výborný turnaj, někdy se zkrátka nedaří, ale přijdou výsledky. Někdy je to bohužel naopak. Po dobrém výkonu přijde zklamání. Příště to ale jistě dopadne lépe než letos, kdy 4,5 bodu stačilo na dvanácté místo.
Jak se má správně zakončit turnaj hraný švýcarským systémem, nám ukázal Marek Janouš. Ano, vyhrát poslední tři partie, to je ten klíč k úspěchu. Díky pozvolnému startu se Marek takticky vyhnul například prvnímu nasazenému FM Jáchymu Šmolíkovi (ten nakonec turnaj vyhrál). Ale ukončeme drobnou nadsázku. Marek vyhrál poslední dvě kola černými barvami, tu předposlední s druhým nasazeným CM Petrem Součkem, tu poslední s osmým nasazeným Filipem Dolenským (ten nakonec skončil bronzový). A opět, podobně jako v případě Elišky, to byly nervy. Marek mohl prohrát. Mohl, ale neprohrál. Skvěle zabojoval, partii otočil a jen díky horšímu pomocnému hodnocení skončil s 6,5 body na druhém místě. Markovi to cinklo po třech letech. Tenkrát v roce 2019 do bylo dokonce zlaté cinknutí. Než se podíváme do dalších kategorií, podívejme se ještě na onu partii z devátého kola, která rozhodla o velikém Markově úspěchu.
Relativně blízko medaile byl i klatovský Matyáš Roubal. Ale jen relativně. Matyáš skončil na výborném čtvrtém místě, ale k vytoužené placce to bylo přece jenom trochu dál. Mladý šachista ztratil na třetího Martina Michaela Mikulku jeden bod. Vyhrál sedmibodový Delgerdalai Bayarjavkhlan před Romanem Popovem (tohoto třetího nasazeného hráče Matyáš porazil) a právě Mikulkou. Matyáš bohužel doplatil na horší prostředek a závěr turnaje, kdy v rozmezí 4. a 8. kola uhrál jen 1,5 bodu. Zamrzela hlavně prohra bílými v předposledním kole s Tomášem Míkem, která rozhodla o tom, že letos to medaile nebude. Díky skvělému začátku ale skončil druhý nasazený Matyáš Roubal na 4. místě a byl nejlepší s pěti a půl body. O medaili ale do posledních chvil bojoval jiný reprezentant Plzeňského kraje, totiž sedmý nasazený Jan Váňa z Tachova. Ten sice prohrál ve druhém kole právě s Matyášem a pak s pro nás prokletým Martinem Michalem Mikulkou, jinak ale sbíral Honzík skoro jen výhry. Po osmi kolech byl tak Honza šestý a mohl bojovat o medaili. K tomu ale potřeboval porazit na prvním stole Romana Popova. Honzík postavil dobrou pozici a stál na výhru, v napínavé přestřelce ale podklouzl, nepokračoval nejlépe a div neprohrál. Nakonec to byla remíza a zisk 5,5 bodu. Výsledek? Krásné sedmé místo. Pojďme se podívat na třetí partii nahoru-dolů, v níž se bojovalo o medaile…
Nejpočetnější zastoupení jsme měli v kategorii D14. Nejlépe z našich skončila na osmém místě umístěná Adéla Janoušková (ŠK Líně), které turnaj nevyšel podle představ. Adélka byla druhá nasazená, ale bohužel hned třikrát prohrála a to bylo příliš. Ne vždy je zkrátka posvícení, my budeme ale fandit dál, věříme, že příště to bude jistě lepší. Pěti bodů (stejně jako Adélka) dosáhla i neustále se zlepšující Denisa Dominiková (Sokol Domažlice). Tady je vidět, že Denisa se do trénování pořádně opřela a kromě tréninků v Domažlicích je i stálou posluchačkou na online přednáškách. Pět bodů stačilo na pěkné deváté místo a posun o 7 příček oproti nasazení. Třetí do party byla dvanáctá nasazená Sibyla Řezníčková (ŠK Tachov). Sibyle to bohužel úplně neklapalo bílými figurami (jen půl bodu ze čtyř partií), o to více ale Sibyla nahrála černými (4 z 5). Výsledek? Slušných 50 % a sedmnácté místo z třiceti účastnic. Zkušenosti na mistrovství sbírala i 29. nasazená Ema Urválková hrající za ŠK 64 Plzeň. Ema nakonec získala 1,5 bodu a obsadila třicáté místo. Suverénně vyhrála Lucie Rybáčková s 8,5, a to o celé dva body před druhou Emmou Dobsa a třetí Denisou Bartečkovou.
Jedinou reprezentantku jsme měli v kategorii D16. Čtrnáctá nasazená Markéta Folková (ŠK Líně) si odehrála své, dokonce si o jedno místo oproti nasazení polepšila. Celkově tedy 3,5 bodu a třinácté místo. Vyhrála Anna Voříšková s 8 body, a to před Karolínou Markovou s šesti a půl body a Danielou Nagyovou.
Pojďme do kategorie D12. Pět bodů nahrála Anežka Nová (ŠK Sokol Klatovy), a stala se tak nejlepší hráčkou Plzeňského kraje v této kategorii. Anežka si oproti svému nasazení polepšila o tři místa a skončila 16., což je po nepovedeném začátku jistě nakonec dobrý výsledek. V turnaji se trochu hledala dvacátá nasazená Denisa Marešová (ŠK 64 Plzeň). Ta nakonec nahrála 3,5 bodu a skončila 28. Se sedmi a půl body vyhrála Daniela Kožušníková o bod před Viktorií Buchtovou a Lindou Slívovou.
Zkušenosti s mistrovskými soutěžemi sbírali nejmladší kluci v kategorii H10. O pomocné hodnocení byl nakonec lepší šestnáctý nasazený Tomáš Zelenka (TJ Plzeň Košutka, z. s.), který zde na mistrovství startoval díky třetímu místu na MČR do 8 let. Tomáš se tak na mistrovství do této kategorie bude moci nominovat ještě dvakrát. Druhým reprezentantem v této kategorii byl čtrnáctý nasazený Daniel Kreuzman ze Sokola Klatovy. Oba chlapci nahráli 3 body a skončili na 21., resp. 22. místě. Jen půl bodu z devíti ztratil Jan Bára, který tak turnaj vyhrál před Martinem Policarem (6,5 bodu) a třetím Mikulášem Hladkým s šesti body.
Jen v jediné kategorii jsme neměli své zastoupení. Onou kategorií byla kategorie H14. Zde vyhrál Tadeáš Hladký (7,5 bodu) před stříbrným Danielem Pražákem (7 bodů) a bronzovým Karlem Brožkou (6 bodů).
A jak si vedli amatéři v mistrovství republiky amatérů? Ze 182 účastníků si nejlépe vedl osmibodový Tomáš Buchar; ten vyhrál před Kyrylem Slepovem (7,5 bodu) a FM Josefem Mudrákem (7 bodů). Nejlepším hráčem Plzeňského kraje byl pětadvacátý nasazený Stanislav Galíček (ŠK Tachov), jenž skončil 27. se ziskem 6 bodů. Velký posun vpřed oproti nasazení zaznamenal Jan Rudlof z Postřekova. Ten, ač 154. nasazený, nahrál 5 bodů a skončil 63. To je posun o necelých 100 míst vpřed! Tři a půl bodu nahrál Adam Rudlof (Sokol Domažlice). Adam tak skončil 136. a polepšil si oproti nasazení o 24 pozic (škoda dvou proher v závěrečných dvou kolech). O půl bodu méně nahrála Tereza Urválková (ŠK 64 Plzeň), která si oproti nasazení (155.) polepšila o jednu příčku.
Doplňme ještě výsledky MČR amatérů v rapidu (o MČR amatérů v blesku tu již řeč byla v jednom z předchozích článků). Turnaj o 128 hráčích vyhrál s 8 body FM Marek Karas (mimochodem relativně nedávno nám přednášel), a to před CM Vítem Burešem a FM Josefem Kratochvílem (oba 7,5 z 9). A výsledky našich: 39. Stanislav Galíček (19. nasazený, 5 bodů), 81. Vlastislav König (ŠK Líně, 80. nasazený, 4 body), 84. Jan Rudlof (115. nasazený, 4 body), 91. Adam Rudlof (119 nasazený, 4 body), 112. Tereza Urválková (116. nasazená, 3 body) a 113. Markéta Folková (111. nasazená a 3 body).
Výsledky naleznete na Chess-Results.
Ještě poznamenejme, že ve stejném termínu (se začátkem již 10. března) se konalo ve Špindlerově Mlýně MČR juniorů a dorostenců. O dva dny později tamtéž se konalo MČR juniorek a dorostenek. Obě akce proběhly bez účasti hráčů z Plzeňského kraje. Celkovým vítězem a vítězem v kategorii H18 se ziskem 8,5 bodu z 11 stal Marek Míča před Ondřejem Švandou (8 bodů a 1. místo v kategorii H20) a Adamem Frankem (také 8 bodů a 2. místo v kategorii H18). Celkově čtvrtý a třetí v kategorii H18 skončil se sedmi body Jakub Kůsa. Celkově pátý Richard Mládek (rovněž 7 bodů) byl druhý v kategorii H20 a z bronzu se v kategorii H20 raduje celkově osmý Jan Lajbl, jenž získal 4,5 bodu. Mezi děvčaty se raduje Anna Lhotská (7 bodů z 9), a to před Adélou Třasákovou (6,5 bodu) a Martinou Šťastnou (5,5 bodu). Všechna tato děvčata bojovala v kategorii D18. Mistryní do dvaceti let se stala celkově šestá Lea Rosenbaumová (4,5 bodu), druhá pak v této kategorii skončila celkově osmá Gabriela Králová se 4 body.
Výsledky naleznete na Chess-Results.
Všem našim reprezentantům děkujeme za vzornou reprezentaci a gratulujeme k dosaženým výsledkům a výkonům. A těm z Vás, co se turnaj nepovedl nebo si od něj slibovali jinačí výsledek, přejeme, ať se takový výsledek brzy povede na jiném turnaji.
Fotogalerie
Stránky pořadatele – https://us.zonerama.com/sachyluhacovice/1000000700