Okresní přebor škol Plzeň-město, Plzeň-jih, Rokycany

Na Střední průmyslové škole dopravní se konal Okresní přebor škol hned pro tři okresy: Plzeň-město, Plzeň-jih a Rokycany a hned tři kategorii: 1. a 2. stupeň ZŠ a kategorie středních škol. A akce to byla veliká: do Plzně se sjelo hned 183 šachistů různého věku a různé úrovně. Ve všech kategoriích se hrálo švýcarský systémem na 5 kol s tempem 2x20minut. Kromě předsedy Šachového svazu ČR Martina Petra se na nás přijela podívat i televize ZAK. V každém kole proti sobě hráli 4 hráči proti čtyřem, v každém týmu mohli být až dva náhradníci. Nejlepší dva týmy z každé kategorie a okresu postupují do krajského kola, které se uskuteční 24. března v Plzni.

1. stupeň

V nejmladší kategorii startovalo 12 týmů, všichni z okresu Plzeň-město a souboje to byly velmi vyrovnané. Nakonec zvítězila 28. ZŠ Plzeň A (Vojtěch Jančík, Lukáš Křivka, Petr Střihavka a Lukáš Kuchta) s dvouapůlbodovým náskokem na 22. ZŠ Plzeň (Jiří Ježek, Alexej Tirb, Martin Kurtinec a Lukáš Kuzma). Obě tyto školy postupují do krajského kola. Jen kvůli horšímu pomocnému hodnocení skončili na třetím místě hráči z Tyršovy ZŠ a MŠ Plzeň (Štěpán Balihar, Zuzana Černá, Šimon Balihar a Samuel Kadlec).

2. stupeň

Ve druhém stupni byla situace poněkud jednoznačnější, a to zde hrálo hned 17 týmů, z čehož hned tři školy přijely z Plzně-jihu! S poměrně velkým náskokem i zde zvítězila 28. ZŠ Plzeň (Marek Janouš Matěj Křivka, Michal Macho, Michal Heřman a Vít Horváth). Postup si rovněž vybojovala 26. ZŠ Plzeň (Adéla Janoušková, Eliška Janoušková, Petr Pešta a Filip Charvát). Obě tyto školy postupují do krajského kola. Bronz putuje na Masarykovo gymnázium Plzeň (Artem Mametev, Leonard Mastný, Lukáš Urbánek, Vladislav Hasman a Richard Zíka).

Představme si ještě medailisty z okresu Plzeň-jih. Nejlepším týmem z jihu se nakonec stala ZŠ Štěnovice (Štěpán Kuchta, Lukáš Kuchta, Šimon Jirák a Štěpán Nekolný), která v turnaji obsadila celkové osmé místo. Celkově jedenáctí, ale druzí v okrese Plzeň jih, skončili hráči ze ZŠ Kasejovice (Dominik Vaina, Ondřej Urbanec, Jan Jára a Michal Kušnírik), kteří k nám dorazili hasičským autem. Obě tyto školy postupují do krajského kola. Šestnáctí v kategorii, ale s bronzem na krku odjíždějí hráči ze ZŠ a MŠ Žinkovy (Václav Hora, Andrej Ščerba, Jakub Macháček, Ondřej Kolouch, Matyáš Slabý a Zdeněk Beníšek).

Střední školy

V této kategorii hrálo nakonec jedenáct manšaftů, jeden tým přijel dokonce z Rokycan. Proč nezačít u něj… Sedmé místo celkově a první místo v okrese Rokycany pro Střední školu Rokycany (Kryštof Kautský, Matyáš Řáha, Jan Goesl a Wiliam Houška). Tato škola postupuje do krajského kola. Dvě školy přijely i z Plzně-jihu, shodou okolností obě z Blovic. Osmé místo a celkově první místo v okrese Plzeň-jih náleží Gymnáziu Blovice A (Ngoc Minh Nguyen, Jakub Vaník, Adam Jankovič, Kateřina Tuháčková a Marcela Menclová), jen o jedno místo za nimi skončilo jejich Béčko (Filip Řeháček, Martin Kilbergr, Matěj Skala a Tomáš Kovářík). Obě tyto školy postupují do krajského kola.

A pojďme na celkové vítěze turnaje, a tedy i nejlepší školy z okresu Plzeň-město. Na první místě skončilo Masarykovo gymnázium Plzeň (Jan Langmajer, Theodor Mastný, Vojtěch Hodl a Vojtěch Urbánek). O druhém postupujícím rozhodlo až pomocné hodnocení, šťastnější byli hráči z Církevního gymnázia (Ondřej Chmelík, Jakub Ježek, Markéta Folková a Jonáš Křiváček). Obě tyto školy postupují do krajského kola. Bronz putuje na Gymnázium Luďka Pika (Jiří Škoda, Karel Štípek, Eva Trejbalová, Vít Pešek a Vilém Pechmann).

Děkujeme všem za bezproblémový turnaj, který se alespoň z našeho pohledu velmi vydařil. Gratulujeme postupujícím, s nimiž se uvidíme na krajské kole, i medailistům a všem ostatním týmům. Ze ztrát a nálezů mám u sebe již jen dva deštníky, kdo postrádá, nechť se na mě obrátí. Krajský přebor se bude konat 24. března a divoké karty mohou být uděleny Komisí mládeže k dosuzení počtu družstev.