Třinácté přednášky, jež se konala 13. 10. (naštěstí opět ve středu), se ujal velmistr Robert Cvek. Ten už si pro nás na začátku září jednu přednášku připravil, tenkrát vyprávěl o přechodu do střední hry. Jelikož se přednáška líbila, oslovili jsme Roberta Cveka, zda by si nepřipravil i takový miniserál na pokračování. Společně jsme se domluvili na tématu o šachové historii, která je důležitá a bohužel nám trochu „uniká“. Velmistr Cvek začal své povídání v devatenáctém století u Paula Morphyho, legendárního Američana, a Adolfa Anderssena, jenž byl dlouhou dobu považován za nejlepšího hráče světa. Povídání bylo doprovázeno notoricky známými i ne tak typickými ukázkami.
Pak jsme se přesunuli k prvnímu zápasu o titul mistra světa mezi Steinitzem a Zukertortem a dalším zápasům prvního mistra světa. Ten pak přišel o titul s Emanuelem Laskerem v roce 1894, když prohrál zápas 10:5. Pak již sledujeme psychologa Laskera, který držel titul dlouhých 27 let. Velmistr Cvek ukazuje typickou partii s Pillsburym z roku 1896. Kromě mistrů světa sledujeme i ostatní šachové apoštoly: Čigorina, Rubinsteina, Tarrasche a další. V roce 1914 se objevuje na scéně Capablanca a končí druhý (byť kvalifikaci vyhrál) na velkolepém turnaji v Saint Petersburgu (legendární je vzájemná partie mezi Laskerem a Capablancou, kdy bílý vyhrál ve výměnné variantě Španělské). Na tomto turnaji rovněž ruský car udělil hráčům titul šachový velmistr. Závěr přednášky patří turnaji v New Yorku roku 1924.
Seriál bude pokračovat soubojem Capablancy s Aljechinem. Přednášky o šachové historii budou prolínány jinými přednášejícími a jinými tématy. Za týden se na Vás těším já s přednáškou o pěšcových slabinách.