Šachové prázdniny v Českých Budějovicích

České Budějovice, 1. 7. – 9. 7. 2021

Sotva skončil školní rok, začali nedočkaví šachisté objíždět turnaje. Jedním z největších turnajů, který se hrál zkraje července, se konal v Českých Budějovicích v hotelu Clarion. V příjemné atmosféře se hráli tři turnaje včetně velmistrovského. Řada hráčů Plzeňského kraje zvolila otevřené open turnaje, aby si konečně zahrála naživo.

Startovní listina FIDE Openu A čítala 143 jmen a od nás z kraje se turnaje zúčastnili jak trenéři, tak nejtalentovanější děti. Nejlepším hráčem kraje se stal IM Josef Juřek (ŠK Sokol Vyšehrad, ŠK Dvorec), který skvělým finišem (3,5 bodu ze 4) obsadil s šesti body pěkné šestnácté místo. Oproti nasazení si polepšil i Pavel Flajšman (ŠK Dvorec), jež také výborně zafinišoval a s 5,5 body nakonec obsadil 35. místo. A konečně třetí trenér, Martin Kopřiva (ŠK Dvorec), jemuž se naopak vydařil začátek turnaje, skončil s 5 body na 44. místě.

Nejlépe odstartoval však někdo úplně jiný: mladý Jan Váňa (ŠK Tachov) nejprve dostal jako nejhůře nasazený volno, aby ve druhém kole porazil Radoslava Flašíka. Elový rozdíl mezi oběma hráči činil neuvěřitelných 791 bodů. Po této partii, kterou si můžete s komentářem vítěze, na konci článku přehrát, však Honzík uhrál již jen jednu remízu. I tak nabral cenné zkušenosti a předvedl skvělý výkon, jež byl oceněn 131. místem.

Výborný výkon předvedli i další: Matyáš Roubal (ŠK Sokol Klatovy) v prvním kole neskutečně smetl Františka Hostičku (ELO 2098) a uhrál další cenné body s hráči 1900+, díky čemuž si i on sám výrazně do Ela pomohl. S celkovým ziskem 3,5 bodu se jen těsně nevešel do první stovky a skončil 102. Jen o příčku za Matyášem skončil Artem Mametev (ŠK 64 Plzeň). Ten v prvním kole také vyhrál, a to nad Farhadem Karimim s Elem 2054. A i díky dalším výhrám a remízám s mnohem zkušenějšími šachisty získal Artem 3,5 bodu.

O patnáct míst oproti nasazení si polepšil i Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň), jehož bodový zisk se zarovnal na padesáti procentech. Největším skalpem byla výhra nad Radoslavem Flašíkem. Ten tak z našich svěřenců porazil jen Víta Vilímka (ŠK Líně), kterému se tentokráte příliš nedařilo. Není ale třeba vždy posvícení a úspěchy se zcela jistě brzy dostaví.

turnaji B se nejvíce dařilo Adéle Janouškové (ŠK Líně), když si polepšila o jednadvacet míst a skončila se ziskem 6,5 bodu jako nejlepší žena turnaje sedmá. Úspěšný turnaj měl oddíl ŠK Dvorec, jelikož osmý opět s 6,5 body skončil Jaroslav Lener. Dvanáctý pak byl Luboš Berka (6 bodů, TJ Plzeň Košutka). Výborným finišem (4,5 bodu z 5), díky čemuž se vyšplhal až na 24. místo, se pak blýskl František Eliáš Škutil (ŠK Líně). Cenné turnajové zkušenosti nabrala i celkově 82. Eliška Janoušková (ŠK Líně).

Zbývá doplnit medailová umístění. V uzavřeném velmistrovském turnaji vyhrál mladičký rakouský šachista IM Dominik Horvath (6 bodů a jen o půl bodu nesplnil velmistrovskou normu) následovaný Igorem Khenkinem z Německa (5,5 bodu). Na děleném třetím místě skončili GM Hlifar Hannes Stefansson z Islandu a náš GM Vlastimil Babula (oba rovněž 5,5 bodu). Jen tři hráči v Openu A získali 7 bodů, pomocné hodnocení pak rozhodlo o následujícím pořadí: Josef Havelka, Václav Finěk a David Výprachtický. Poznamenejme, že Václav Finěk je ročník narození 2010. A konečně v Openu B nejvíce bodů (7,5) získal Petr Chval, druhý se ziskem 7 bodů byl Václav Šíbl a třetí se stejným počtem bodů skončil Jozsef Antal z Maďarska.