Seriál Turnaj šachových nadějí se završil v Kaznějově

Jistě se mnou budou souhlasit ochránci přírody, správci i milovníci lesů že i sebemenší jiskra dokáže zažehnout obrovský požár. A protože nám šachistům požár na šachovnici nevadí, a naopak snažíme se rozšířit šachové jiskry a plamínky k co největšímu počtu šachových elévů, zorganizoval náš klub ŠK Garde Kaznějov v sobotu 9. 3. 2024 čtvrtý a závěrečný turnaj seriálu TŠN čili Turnaje Šachových Nadějí (či neoficiálně „totální šachový nářez“). Turnaj se konal v prostorách kaznějovského kulturního domu za šachově nepříznivého počasí. Sluneční paprsky totiž vrhají oslňující světlo na boj na šachovnici a radostný zpěv opeřenců láká děti spíše skotačit na hřišti než přemýšlet o co nejlepším manévru koně či o délce rošády.

Nicméně i přes všechny překážky se v turnaji utkalo 31 šachových adeptů v kategorii starších (ročníky narození 2006 až 2013), kteří hráli samostatný turnaj.  Dále 27 mladších adeptů královské hry (ročník narození 2014 a mladší) a dokonce 6 supermladších šachových koťat (ročníky 2017 a mladší). Obě kategorie ovšem hrály jeden turnaj dohromady, a tak nejeden soupeř zjistil, že i šachová koťata mají v sobě kus tygra a umí pořádně kousnout. A protože se opravdu jednalo o turnaj pro začátečníky, vedle šachovnice nebyly připraveny hodiny a výsledky partie se po cca 25 minutách odhadovaly.

V kombinovaném turnaji mladších a supermladších se opravdu nedávalo nic zadarmo a bez ohledu na rozdílný věk, barvu vlasů či zkušenosti byly k vidění ostré partie. Nejlepší supermladší dívky získaly 4 body a porazily i ty nejlepší mladší dívky. Byly to klatovská Viktorie Voráčková a dvorecká Anna Kovářová (ŠK Dvorec). Jeden a půl bodu získala Gabriela Kubátová (TJ Sokol Plzeň-Letná), které tak patří v této kategorii bronz. Domácí klub měl zástupce v Martinu Kraftovi (ŠK Garde Kaznějov) se 4 body vítězi kategorie supermladší chlapci. Druhé místo ukořistil Jáchym Nauš (ŠK Sokol Klatovy) a i třetí místo v kategorii putovalo do Klatov díky Andymu Oliberiusovi (ŠK Sokol Klatovy). Oba klatovští borci měli na svém kontě po 3 bodech a rozhodovalo pomocné hodnocení.

Podíváme-li se na výsledkovou listinu kategorie mladších, uvidíme na prvním místě v kategorii děvčat Terezu Hrabcovou (ŠK Sokol Klatovy) se ziskem 4 bodů. O jeden bod méně získala druhá Barbora Legová (TJ Sokol Plzeň-Letná) a o další bod méně získala bronzová Zuzana Kajerová (ŠK Tachov). V kategorii mladších chlapců byl boj o přední příčky těsnější. První místo ovládl sice suverénně Yevhen Strazhnyk (ŠK 64 Plzeň), ale o druhém a třetím místě muselo rozhodovat až pomocné hodnocení, protože jak stříbrný Jakub Jenč (ŠK Líně) tak bronzový Adam Páník (ŠK Tachov) měli shodně 5,5 bodu.

Jak již bylo zmíněno, kategorie starších nadějí hrála samostatný turnaj. Z pěti dívek se na medailových pozicích umístily hned dvě hráčky domácího klubu. A o všech medailích rozhodovalo pomocné hodnocení, protože 3 body měly na účtě jak první Bára Bartoníčková (ŠK Garde Kaznějov), tak druhá Zuzana Hrabcová (ŠK Sokol Klatovy) a nakonec i třetí Barbora Raisová (ŠK Garde Kaznějov). V kategorii chlapců se bojovalo do posledního kola a nakonec opět díky pomocnému hodnocení zvítězil domácí borec Josef Buvalič (ŠK Garde Kaznějov) se 6 body, který v posledním kole porazil druhého Víta Šneberka (SK Petřín Plzeň). Pomyslný bronz si na krk pověsil Václav Záruba (ŠK Dvorec).

Výsledky: mladšístarší.