Skončilo Polofinále juniorů a juniorek

Od 13. do 20. listopadu proběhlo ve Špindlerově Mlýně Polofinále MČR juniorů a dorostenců a rovněž Polofinále MČR juniorek a dorostenek. Zatímco v prvně jmenovaném turnaji jsme měli poměrně početné zastoupení, turnaj dívek se musel obejít bez účasti dívek z Plzeňského kraje. Devítikolový turnaj na děvčat vyhrála Pavlína Dudová před Danielou Nagyovou a Martinou Šťastnou. Všechny dívky až celkově osmou Leu Rosenbaumovou hrály v kategorii D18.  My se ale pojďme podívat k chlapcům, protože jak již bylo řečeno, zde jsme měli několik želízek v ohni. S půlbodovým náskokem a ziskem 8 bodů vyhrál David Gloser před prvním nasazeným Adamem Frankem. Následovali 6,5bodoví, kteří se seřadili v tomto pořadí: Ondřej Švanda, Jakub Vojta, Jan Lajbl, Jakub Ocelák a Tomáš Ludvík. Gloser, Švanda a Lajbl pak skončili na stupních vítězů v kategorii H20, Frank, Vojta a Ocelák brali medaile v kategorii do osmnácti let. Těchto šest zároveň postoupilo na MČR. A jak si vedli naši svěřenci?

Nejlepšího výsledku dosáhl Pavel Flajšman (ŠK Dvorec), který si za 6 bodů a nepříliš dobré pomocné hodnocení vysloužil slušné 14. místo. Pavel měl jistě větší ambice, bohužel se mu však ze začátku příliš nedařilo. Své soupeře přehrával, ale bohužel jim často nedokázal zasadit smrtící úder. Pavel se však jako již poněkolikáté z nepovedeného začátku turnaje oklepal a skvěle (3,5 ze 4) zafinišoval. Pavel se tímto rozloučil s mládežnickým šachem a již bude hrát jen šach dospělý.

Svou premiéru si v této věkové kategorii odbyl i Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň), jehož může čekat ještě pět takovýchto Polofinále. A Marek se ve startovním poli vůbec neztratil: získal 5,5 bodu, hrál na výkon 2128 ELO a připsal si necelých 100 ELO bodů. Markovi se dařilo hlavně černými, kde uhrál těžko uvěřitelných 5 bodů z pěti a porazil mj. i 13. a 18. nasazeného. Skvělý výkon a celkové devatenácté místo v turnaji.

Výtečný turnaj odehrál i Artem Mametev, Markův klubový parťák, který si Polofinále rovněž bude moci ještě pětkrát zahrát. Samozřejmě pokud na turnaj postoupí. Artem dokázal porazit řadu hráčů ratingově výrazně silnějších než je on sám, získal výkon nad 2000 a sám si výrazně do ELA pomůže. Škoda, že turnaj neskončil po šesti kolech, to by byl Artem sedmnáctý. Bohužel Artemovi došly síly (a samozřejmě přišli na řadu silní borci) a v posledních třech kolech (mj. v osmém kole s Pavlem Flajšmanem) neuhrál již ani půl bod. Jsem osobně velmi rád, že Artem se konečně dočkal v tomto roce národních úspěchů (připomínám i jeho postup na MČR v kategorii H16). Celkově 4 body, nejlepší Buchholz a 47. místo.

Jedním z nejmladších účastníků turnaj byl i klatovský Matyáš Roubal, který tak hrál i se skoro dvojnásobně starými hráči. Matyášovi se tentokrát příliš nedařilo, ale i tak uhrál pěkné 4 body a obsadil 54. místo. Slovy klasika: Kdo z vás to má? A v jedenácti letech… Další úspěchy, věřím, brzy přijdou.

Díky KM ŠSPK a naší nominaci si již dokonce podruhé atmosféru turnaje mohl vyzkoušet i Vít Vilímek z ŠK Líně. Na turnaji se uvolnilo několik míst a mohli jsme jako KM ŠSPK nějaké místo obsadit, což se nám narychlo podařilo. (Toto místo jsme nabízeli dle pořadí KP juniorů.) Vítkovi se bohužel nepodařila první a poslední dvě kola. Ve druhém kolo prohrál s Artemem Mametevem. Tři výhry a jedna remíza nakonec stačila na 67. místo. I zde se ale nebojím: úspěchy tohoto hráče ještě přibydou.

Tři body do své sbírky uložil Jiří Škoda z SK Petřín Plzeň. Jirka překvapil svého soupeře v prvním kole a dále vyhrál v posledních dvou kolech, což jej vymrštilo na 75. místo. Jirka, který byl nasazen druhý od konce, si tak polepšil i v tomto ohledu.

Mně už jen zbývá dodat, že turnaje se účastnilo 86 hráčů a celkové výsledky (i s dělením na H18 a H20) můžete nalézt zde. Všem hráčům děkuji za vzornou reprezentaci a přeji jim jen a jen úspěchy. Doufám, že tento turnaj nebude spolu s Mistrostvím Čech do 8 a 10 let tím posledním, který se letos odehraje. Na závěr dejme ještě slovo Pavlu Flajšmanovi, který Vám turnaj přiblíží ze svého úhlu pohledu…

Moje poslední polofinále juniorů

Po loni zrušeném polofinále juniorů jsem se na to letošní obzvláště těšil – bylo totiž moje poslední. Celou dobu jsem doufal, že se nebude opakovat loňský scénář a že covid turnaj neohrozí.

Všechno klaplo a vyrazil jsem. Turnaj se opět uskutečnil na již tradičním místě v Hotelu Esprit ve Špindlerově Mlýně. V 1. kole jsem měl být favoritem, ale ve vyrovnané pozici jsem „něco“ přehlédl a bod získal soupeř. Řekl jsem si: Nevadí, půjdu „jižní cestou“. Ve druhém kole jsem si spravil chuť a vyhrál a vypadalo to, že to půjde. Pak jsem ale v následujících třech kolech nedokázal lepší pozice přetavit ve vítězství a ztráta na vytoužený postup začala narůstat. Takže po pátém kole jsem měl na svém kontě 2,5 bodu a už jsem věděl, že je nutné zbývající partie vyhrát a doufat, že se vejdu. Ze zbývajících čtyř kol jsem sice vyrval 3,5 bodu, ale naděje na postup byla pryč. S dobou mládežnického šachu jsem se rozloučil celkovým 14. místem (7.místem v kategorii H20).

Celkovou náladu po celou dobu zlepšovala výborná strava, bezproblémové ubytování a hladký průběh turnaje.

Místo pohledu do hrací místnosti (po zklamání ze svého umístění) zveřejním raději jeden pohled do přírody.