O něco později než Polofinále juniorů začalo i skončilo Mistrovství Čech do osmi a deseti let. Akce se konala v Mostu a v mistrovských kategoriích přilákala téměř stovku účastníků. Pojďme se společně podívat, jak se dařilo výpravě Plzeňského kraje…
Mistrovství Čech do deseti let
Hrálo se od třináctého listopadu a každý den s výjimkou kola posledního se stihla sehrát dvě kola. Bylo to tak akorát času na to stihnout odehrát devět kol. Největším naším želízkem v ohni byl Petr Střihavka z Letné, který do turnaje vstupoval jako nasazená dvojka. Péťa vstoupil do turnaje výsledkově velmi dobře, když odstartoval stylem 4/4. Hra sice nebyla nejlepší, ale soupeři občasné hrubky potrestat nedokázali. Pak však pro Péťu přišel černý pátek v podobě dvou nul, což jej odsunulo až na sedmou pozici se ztrátou dvou bodů na překvapení turnaje Alexandra Jana Urbánka. Péťa se ale oklepal a dvěma výhrami v řadě se dostal po osmi kolech na dostřel, k čemuž mu pomáhalo skvělé pomocné hodnocení. Petrovi se povedlo vyhrát i poslední partii, a protože jeden z lídrů zaváhal, vyšvihl se Péťa na celkové druhé místo. Sedm bodů jako on měli další dva hráči, dokonce se mezi sebou utkali s celkovým skóre 1:1:1, a tak se letenský hráč mohl radovat až na základě nejlepšího vedlejšího hodnocení. V turnaji startovalo padesát dva hráčů a hráček, z nichž nějaké ELO si již nahrálo prvních dvanáct ze startovní listiny. Pro stříbrnou medaili v kategorii H10 si ale dokráčel právě Petr Střihavka.
Trojice hráčů, která hájila líňské barvy je velmi vyrovnaná, byť startovní nasazení říkalo něco jiného. To favorizovalo Matěje Janouška, a to proto, že si Matěj již zvládnul uhrát FIDE ELO. Díky tomu vstupoval Matěj do turnaje jako nasazená čtyřka. Turnaj by se z pohledu tohoto hráče dal rozdělit na tři části, přičemž v první, která měla trvání dvě kola, a ve třetí, která trvala kola tři, byl Matěj stoprocentní. Bohužel mezi třetím a šestým kolem Matěj nebodoval, a tak z toho bylo pět bodů a celkové dvacáté místo. Dobrý finiš se povedl i Vítězslavu Jenčovi, který turnaj zakončil 2/2. Povedlo se mu překvapivě bodovat i v prvním kole, kdy uhrál cennou remízu s nasazenou šestkou. Bylo z toho celkové dvacáté sedmé místo. A jen o místo za Vítkem skončil David Šott, který zahájil turnaj poněkud váhavě (0,5/3), ale pak se rozjel k sympatickému výkonu a už neprohrál. David si celkem připsal 4,5 bodu a skončil na 28. místě.
A jak turnaj hodnotí Milan Jenč? Inu, dejme mu slovo: Líňští kluci jsou přibližně vyrovnaní, což se ukázalo nejen na jaře v Krajském přeboru této kategorie, kde mezi sebou všichni tři soupeřili o postup, ale i zde na MČ v Mostě. V Klatovech to byl Matěj, kdo si nakonec vytáhl černého Petra, ale v Mostě byl z líňské trojice nejlepší, s pěti body skončil celkem 20. Víťa s Dádou získali jen o půlbodík méně a seřadili se na 27. a 28. pozici. V kategorii H8 jsme měli jedno želízko v ohni, Dominik Kříž skončil s 5 body na hezkém 12. místě. S výsledkem jsme celkem spokojení, možná Dominik pomýšlel na trochu větší bodový zisk, ale bude mít šanci ještě příští rok, stejně jako Matěj s Víťou v H10 (pokud postoupí z KP).
Posledním do party byl tachovský Adam Páník, který nakonec skončil jako nejlepší tříbodový. Adam odstartoval velmi sympaticky, když v úvodu nasbíral dva body ze tří. Závěr již ale zdaleka tak úspěšný nebyl. Celkově to tedy stačilo na 41. místo.
Dodejme ještě, že v rámci mistrovství se konala i simultánka s mezinárodním mistrem Janem Vykoukem (výsledky zde). Té se zúčastnilo dvacet jedna mladých nadějí. Jediným bodujícím se stal Petr Střihavka, který černými dokonce slavně zvítězil. Velká gratulace!
Mistrovství Čech do osmi let
Dvaačtyřicet účastníků, o deset méně než v kategorii HD10, startovalo na Mistrovství Čech do osmi let. Tito hráči se k desítkám připojili pouze na víkend, protože odehrát pro tyto děti devět kol během dvou dní není vůbec žádný problém. Tomu bylo uzpůsobeno i tempo, jelikož se hrálo pouze na dvacet minut s desetisekundovým přídavkem.
Na úvod si dovolím volně citovat Dana Kříže, který na místě doprovázel svého syna Domču. (Jó, kde jsou ty časy, kdy jsem na podobné akce s Danem jezdil jako účastník 😊.) Turnaj byl organizačně krásně zpracovaný: byli jsme za zvýhodněnou cenu v bazénu a všichni účastníci dostali zarámovanou svoji fotku ve formátu A4, což se líbilo především maminkám. Domčovi se na turnaji moc líbilo, i když měl v plánu uhrát více bodů. Nelze mu ale upřít snaha, protože skoro vždy dohrával mezi posledními. Aspoň máme motivaci na příští rok, kdy se pokusíme na MČ znovu dostat a letošní výkon vylepšit. Na závěr musíme pochválit perfektní výkon Andyho: 6/7 bylo hodně hezkých. Společná fotka budiž důkazem, že Plzeňský kraj drží spolu i na cizí půdě.
Díky Danovi za milá slova, určitě budeme držet palce. Pojďme tedy dokončit naše povídání… Hned třináct hráčů a hráček si již nahrálo nějaké to své první ELO, mezi nimi byl i jedenáctý nasazený Dominik Kříž (ŠK Líně). Domča bojoval, což bylo vidět na počtu remíz. Vždy, když Dominik uhrál remízu, udělal jsem si čárku. Nezapsal jsem si ani jednu, přátelé! Dominikovi scházely ale body bílými figurami. Zatímco černými byl stoprocentní (!), pouhý jeden bod za bílé je málo. Výsledkem tak bylo i tak moc pěkné dvanácté místo.
Nejlepšího výsledku ale dosáhl klatovský Andy Olibeirus, který určitě nepatřil mezi favority. Andy sice prohrál ve druhém kole, ale od té doby ne a ne poznat přemožitele. Došlo to až tak daleko, že po sedmi odehraných kolech měl Andy na svém kontě 6 bodů a jen půl bodu zaostával za lídrem turnaje. Při této spanilé jízdě dokázal porazit například nasazenou dvojku a čtyřku. Bohužel brát si vždy příklad z předsedy Komise mládeže není vždy dobrý nápad. Jako jsem prohrál poslední dvě kola já na sobotním Pilsner Urquell Openu v Plzni, bohužel poslední dvě kola prohrál i Andy. Tyto dvě prohry jej odsunuly na celkové šesté místo, což by mladý hráč před začátkem turnaje jistě bral všemi deseti. Šesté místo rovněž znamená postup na MČR!
Oběma klukům v turnaji sekundovali i dvě děvčata: klatovská Adéla Hůrková a dvorecká Anna Kovářová. První jmenovaná předváděla bojovné šachy a dokázala si dojít pro čtyři body, což znamenalo celkovou 26. pozici a sedmé místo mezi osmiletými děvčaty. Zkušenosti sbírala i Anička, která výborně zafinišovala a která si došla pro 3,5 bodu. Bylo z toho celkové 34. místo a desáté mezi děvčaty.
Doprovodné turnaje
Hrály se dva doprovodné turnaje. První ve vážném tempu na sedm kol, v němž jsme neměli žádného účastníky. Do víkendového turnaje (výsledky zde) ale zasáhlo dvaadvacet účastníků, z nichž dva hrají za oddíl z Plzeňského kraje. Byli to Alex Oliberius a Alexej Hůrka, kteří oba hrají za ŠK Sokol Klatovy a oba byli nasazení na konci první desítky. Oba dva nakonec získali 4,5 bodu, Alexej skončil jedenáctý, mladší Alex pak o dvě příčky za ním.
Závěr
Moc gratulujeme k dosaženým výsledkům a předvedeným výkonům. Postupujícím hodně štěstí na republikové úrovni. Ale hlavně, ať Vám láska ke královské hře vydrží ještě dlouhá léta! Poděkování za fotky patří Danu Křížovi, Milanu Jenčovi a panu Oliberiovi.
Odkazy
- Výsledky: HD8, HD10.
- Článek na stránkách ŠSČR včetně odkazu na partie (jen HD10) a fotogalerii: zde.