V překrásných prostorech nepomucké fary se odehrál první ročník Turnaje sv. Jana Nepomuckého. Organizátoři se rozhodli uspořádat uzavřený turnaj, který byl hlavně dříve velmi populární a divácky atraktivní. Turnaj A byl velmi silný (vždyť průměrné ELO všech deseti hráčů dosahovalo téměř 2200 a turnaj byl tak ještě silnější než současně hrané MČR žen) a nesmírně vyrovnaný, o čemž svědčí fakt, že devátý v pořadí ztratil na druhého hráče pouhopouhý bod. Turnaje se zúčastnili 3 mezinárodní mistři a 2 FIDE mistři. Pojďme se trochu detailněji podívat, jak se hráčům dařilo a jak turnaj nakonec dopadl…
Nejvýše nasazeným hráčem byl IM Ivan Hausner (ŠK Dopravní podnik Praha), který ale neodstartoval příliš přesvědčivě (uhrál jeden a půl bodu ze čtyř partií). Vyhrál však v pátém a osmém kole a nakonec v závěru ještě bojoval o druhé místo. Poslední partii černými s Lajblem však nevyhrál, a tak se IM Hausner „musel spokojit“ se třetím místem. Velké ambice měl určitě i IM Michálek (ŠK Líně): ten ve druhém kole sice prohrál bílými s FM Špreňarem, ale vzápětí si pěknou výhrou černými spravil chuť výhrou černými nad IM Hausnerem. Bohužel prohry v pátém a posledním kole odstřelily medailovou naději. Partii posledního kola s Markem Pokrupou rozhodla perlička. Michálek neoprávněně reklamoval třikrát opakovanou pozici, a tah, který tedy musel zahrát, byl prohrávající chybou…
Jedním z favoritů na celkové vítězství byl i třetí nasazený FM Petr Špreňar (ŠK Líně). Ten jako jediný hrál de facto bez chyb a suverénně si pro ono vítězství dokráčel. K výhrám v prvních čtyřech kolech (s Flajšmanem, Michálkem, Pokrupou a Česalem) přidal ještě jedno vítězství nad Petrem Folkem v sedmém kole. Přidáme-li k tomu, že Petr ani jednou neprohrál, není pochyb o tom, že vítěz si první místo zcela zasloužil. Jeho výhra s Michálkem černými barvami pak byla vyhlášena nejlepší partií celého turnaje. V podstatě se od čtvrtého kola hrálo jen o druhé místo. O dominanci FM Špreňara svědčí i fakt, že na druhého v pořadí si vybudoval dvoubodový náskok.
Velmi slušný výkon předvedl i IM Josef Juřek (ŠK Sokol Vyšehrad), který do pátého kola vyhrával bílými a remizoval černými. Jedinou jeho kaňkou je tak prohra bílými v šestém kole s Flajšmanem. Je hodně zvláštní, že na druhé místo stačilo uhrát „pouze“ pět bodů (tedy +1) a mít nejlepší pomocné hodnocení. Velkou psychickou odolnost ukázal pátý nasazený Jan Lajbl (Šachový klub Jičín, z. s.). Ten odstartoval turnaj naprosto katastroficky, a to třemi prohrami v řadě. Když už se zdálo, že zapíše nulu čtvrtou, přišla osudová chyba Pavla Flajšmana, který nechal stát dámu. To Honzu nakoplo, přidal další dvě výhry a turnaj dokončil s padesátiprocentním ziskem. Nejlepším finišem se pak blýskl Pavel Flajšman (ŠK Dvorec). Ten začal turnaj vlažněji (bod a půl z pěti), pak se však oklepal a z posledních čtyř kol vyhrál hned třikrát. Potěšit jej hlavně musela výhra černými nad IM Juřkem, kdy vyhrál ve věžové koncovce.
Výborně bojovali i Petr Folk (ŠK Líně) a Marek Pokrupa (Český lev Kolešovice – šachový klub), sedmý a osmý nasazený. Petr Folk dokonce vyhrál úvodní dvě partie (s Lajblem a Kopřivou) a měl turnaj skvěle rozehratý. Následně čtyřikrát v řadě remizoval, možná zde byla šance uhrát více. Pak však přišel krutý závěr: prohra v sedmém a osmém kole znamenala určitý propad, ale i tak to stačilo na padesát procent bodů. Bojovný závěr předvedl Marek Pokrupa, který v posledních třech kolech 2x vyhrál a jednou prohrál. Díky již zmíněné výhře v posledním kole nad IM Michálkem se dostal na +1, stejně jako druhý IM Juřek, což stačilo na páté místo. Jediný, komu se bohužel vůbec nedařilo, byl FM Jaroslav Česal (ŠK Dvorec), který nakonec uhrál za 2 remízy pouze jeden bod. Nepodařilo se mu zaskórovat ani v poslední partii s Flajšmanem, kdy nejprve přežil klinickou smrt, aby následně prohrál vyhranou koncovku s kvalitou více. Když se nedaří, tak se nedaří nic. Slušný turnaj odehrál i černý kůň turnaje, poslední nasazený Martin Kopřiva (ŠK Dopravní podnik Praha). Od lepšího výsledku (osmé místo a čtyři body) jej připravila špatná hra bílými kameny (jen jeden bod ze čtyř).
Konečné pořadí:
- FM Špreňar – 7
- IM Juřek – 5
- IM Hausner – 5
- Flajšman – 5
- Pokrupa – 5
- Folk – 4,5
- Lajbl – 4,5
- Kopřiva – 4
- Michálek – 4
- FM Česal – 1
Odehrál se rovněž i turnaj B, jehož se zúčastnilo sedm účastníků. Nakonec se radoval jediný zástupce nedomácího oddílu, a to Jakub Kopčil (SK Petřín Plzeň). Prohrál jen jednou, a to s Danielem Mareškou. Druhý kvůli horšímu pomocnému hodnocení skončil Zdeněk Flajšman, o bod před třetím Danielem Mareškou a čtvrtým Františkem Krumpholcem. Pátá skončila nejlepší žena turnaje Marcela Škopková, která uhrála dva body, stejně jako šestý Jiří Kovář. Sedmý pak skončil Jiří Strnad.
V doprovodném bleskovém turnaji se radoval IM Radoslav Doležal, který uhrál osm bodů z devíti. Jen o něco horší pomocné hodnocení měl předseda ŠSČR GM Martin Petr. O plných dva a půl bodu zpět skončil vítěz turnaje A FM Petr Špreňar, následovaný šesticí pětibodových hráčů, mezi nimiž nechyběl ani Jakub Kopčil, vítěz turnaje B.
Velký dík patří organizátorům turnaje, kteří, věřím, založili pěknou tradici. S druhým ročníkem v podobném termínu jako letos opět počítáme a těšíme se na Vaši účast.
Výsledky
Turnaj A – https://chess-results.com/tnr572234.aspx?lan=5
Turnaj B – https://chess-results.com/tnr575271.aspx?lan=5
bleskový turnaj – https://chess-results.com/tnr577538.aspx?lan=5