Velká cena Letné

Čtyřdílný seriál Velká cena Plzeňského kraje odstartoval prvním podnikem turnajem na Letné. Organizátoři se se ctí popasovali jak s omezenou kapacitou sálu, fotbalovým zápasem i nemocí v kolektivu, a tak by ještě i touto cestou rádi poděkovali za výpomoc Milanu Jenčovi, Petru Hrdinovi, Zdeňku Bartoníčkovi, Vlastovi Königovi a dalším. Do plzeňského Tunelu se sjelo rekordních 74 šachistů, což je velkolepá účast. Hrály se celkem čtyři turnaje: ve třech zavřených turnajích spolu zápasilo osmnáct mladých šachistů a šachistek, zbylých 56 hráčů hrálo turnaj Open. V prvním patře se bojovalo v zavřených turnajích a na deseti nejlepších šachovnicích Openu, zbytek pak hrál v restauračním salónku. Tempo hry bylo pro Open 20 min + 5 s/tah, v zavřených turnajích pak měl každý na přemýšlení o dvacet minut více. A jak to celé dopadlo?

V Openu to bylo veliké drama. Po šesti kolech totiž byli na čele s pěti a půl body sourozenci Koutečtí. Bohužel ale oba dva v posledním kole prohráli, a tak se na čelo dostali čekatelé. První tři místa nakonec obsadili šestibodoví, o přesném pořadí rozhodlo pomocné hodnocení. To ráče seřadilo takto: 1. Petr Pešta (ŠK Líně), 2. Filip Kodýdek (ŠK Dvorec) a 3. Michal Vokoun (Sokol Domažlice). Poslední jmenovaný byl dokonce poslední nasazený (byť tedy hráči od 13. místa dále byli nasazeni dle abecedy). Toto je i pořadí kategorie starší chlapci. Nejlepší (starší) dívkou byla celkově pátá Magdalena Koutecká (ŠK 64 Plzeň). Tu na bedně ještě doplnily celkově osmá Simona Šilhánková (ŠK Líně) a celkově 28. Bára Bartoníčková z Kaznějova.

Podívejme se ještě, jak si vedli mladší (r. n. 2014 a ml.). Nejlépe si vedl Václav Koutecký (ŠK 64 Plzeň), který skončil celkově čtvrtý. O půl bodu méně získal celkově jedenáctý Antonín Bejvl (TJ Sokol Plzeň-Letná). Pro diplom si rovněž dokráčel celkově jednadvacátý Yevhen Strazhnyk (ŠK 64 Plzeň). V této věkové kategorii bojovala i tři děvčata. Zde bylo pořadí takovéto: 1. Vanesa Černá (ŠK Garde Kaznějov, celková 43. příčka), 2. Barbora Legová (TJ Sokol Plzeň-Letná, celková 53. pozice) a 3. Zuzana Kajerová z Tachova, která skončila o místo za Barčou.

Turnaj C byl nesmírně vyrovnaný a o vítězi rozhodlo až pomocné hodnocení. Tím nejšťastnějším byl nakonec klatovský Tadeáš Velkoborský, který zvítězil s třemi a půl body. Druhé místo zůstává doma na Letné, a to zásluhou Lukáše Křivky. Bez prohry odehrál turnaj i celkově třetí domácí Denis Lebiš (3 body). S vyrovnanou bilancí odchází Michal Heřman, který získal 2,5 bodu. V boji o páté místo byl šťastnější Josef Buvalič z Kaznějova, který na čas porazil Emu Urválkovou hrající za ŠK 64 Plzeň. Pepa k tomu navíc přidal jednu remízu, Ema remizovala dvakrát.

Hned čtyři hráči z Letné se představili v turnaji B. Vítězem s náskokem celého bodu a půl se velice překvapivě stal mladičký Petr Střihavka (TJ Sokol Plzeň-Letná), který si zjevně z Egypta, kde hrál Mistrovství světa kadetů, přivezl skvělou formu. Tři body získala a druhé místo vybojovala Viktoriia Strazhnyk (ŠK 64 Plzeň). Jednu prohru nahradil třemi remízami a jednou výhrou. Řeč je o třetím Janu Křivkovi z Letné. Až čtvrtá skončila nasazená jednička domácí Michal Macho, který rovněž uhrál 2,5 bodu. Bod a půl a páté místo náleží dalšímu domácímu hráči, totiž Tomáši Zelenkovi. S šestým místem za jeden získaný bod se musí spokojit srdnatě bojující kaznějovská Anna Bartoníčková.

Turnaj A byl soubojem plzeňských a domažlických. Z vítězství se po parádním výkonu 4,5/5 mohl radovat Adam Rudlof hrající za Sokol Domažlice. Ten za sebou nechal všechny ostatní, nejblíže mu byla dvojice Matěj Křivka (TJ Sokol Plzeň-Letná) a Denisa Dominiková (Sokol Domažlice). Pomocné hodnocení bylo nakloněno plzeňskému borci. O čtvrté místo se rozdělili bratři Ježkové, kteří oba shodně porazili šestého Vojtu Jančíka a kteří spolu remizovali.

Postupy a sestupy z tohoto turnaje pro Velkou cenu 2 naleznete v příloze a zde v příslušném výsledkovém přehledu. V příloze a ve výše uvedeném odkazu najdete i celkové pořadí seriálu Velká cena Plzeňského kraje po jednom odehraném turnaji.

Další Velká cena nás čeká cca za dva měsíce, konkrétně se uvidíme 6. ledna opět v Plzni!

Děkujeme za fair-play turnaj a těšíme se brzy na viděnou.

Výsledky: Turnaj A, Turnaj B, Turnaj CTurnaj O.

K článku byla doplněna fotogalerie od profesionála Petra Hrdiny, kterému tímto ještě jednou děkujeme.