Velká cena Nepomuku

Nový seriál Velká cena Plzeňského kraje zavítal do Nepomuku. A i na jih se sjela celá řada šachistů, celkem jich zde hrálo krásných šedesát! Hrály se tři zavřené turnaje a jeden open.

turnaji A byl nejvýše nasazeným hráčem Marek Janouš (Klub šachistů Říčany 1925) následovaný domácím Petrem Flajšmanem, Maksymem Velychkem z Písku a klatovským Matyášem Roubalem. Za touto čtveřicí byl již větší rozestup. Pátým nasazeným byl Makar Honcharov (ŠK 64 Plzeň), který si právo startovat v nejlepším turnaji vybojoval na Velké ceně Plzně, kde v turnaji B zvítězil. Šestým do party byl písecký Martin Tejnor. Dlouho to vypadalo na dělení prvního místa, ale remíza Marka Janouše s Matyášem Roubalem rozhodla jinak. Z vítězství se nakonec radoval Petr Flajšman, který získal 4,5 bodu z pěti partií; vybojoval si tak jistotu účasti v turnaji A na Velké ceně Tachova, kam seriál zamíří. O půl bodu méně získal Marek Janouš. Díky dvěma výhrám a dvěma remízám bronz bral Matyáš Roubal. Makar Honcharov dvakrát vyhrál bílými figurami, což mu zajistilo čtvrtou příčku. Na chvostu skončili písečtí hosté: 1,5 bodu a páté místo pro Maksyma Velychka, bohužel bez bodu skončil Martin Tejnor. Ten se tak, pokud zavítá do Tachova, bude muset spokojit nejvýše s turnajem B. Když už je řeč o píseckých, jihočeská delegace se přijela podívat na turnaje pořádné jiným šachovým svazem a pobavit se o tréninkových centrech KTCM. Uvidíme, zda z toho nevznikne nějaká užší spolupráce…

medailisté Turnaje A

Do turnaje B se včas zapomněl přihlásit Andriy Andrusevych (musel tak hrát v openu), udělal tak radost Matěji Křivkovi, který zaujal toto volné místo. Roli favorita potvrdil Dominik Veličkov (ŠK 64 Plzeň), který neztratil ani půl bodu. Dominik, který v Plzni sestoupil z nejvyššího turnaje, si tak pro VC Tachova zajistil místo v turnaji A. Jeho náhradníkem bude Martin Bukvaj (ŠK Sokol Klatovy), který s 3,5 body skončil na druhém místě. Padesát procent bodů měli dva hráči, lepší pomocné hodnocení měl ale Matěj Křivka (TJ Sokol Plzeň-Letná), o chlup za ním skončil klatovský Tadeáš Velkoborský. Díky minulému vítezství v openu, se do turnaje B dostal i Vojtěch Jančík (ŠK 64 Plzeň), který díky jedné výhře skončil pátý. O tom, jaký turnaj bude hrát v Tachově, tak rozhodne Elové nasazení. Nejvýše turnaj C bude v Tachově hrát Adam Rudlof, kterému se zde v Nepomuku vůbec nedařilo. Symbolický půl bodík zapsal alespoň v posledním pátém kole.

medailisté Turnaje B

Turnaj C přinesl několik překvapení. Roli favoritů potvrdili Jakub Ježek (TJ Sokol Plzeň-Letná) a Jan Bukvaj (ŠK Sokol Klatovy). První jmenovaný uhrál o půl bodíku více (a to i díky šťastnému vítězství v posledním kole, k čemuž se ještě dostaneme), a zajistil si tak účast v turnaji B v Tachově (pokud by byl ale Kuba dle ELA patřil výše, může hrát i turnaj A). Dva body si uhráli tři hráči: tím nejšťastnějším se stal Michal Macho z Letné, který skončil třetí. Míša si účast v turnaji C vybojoval svým umístěním v openu v předchozí Velké ceně. Čtvrtý skončil Miroslav Jandečka (Sokol Domažlice). V Plzni startoval jako jednička openu, zde v Nepomuku byl jako poslední nasazen do zavřených turnajů. Příjemným překvapením byl výkon mladičkého Václava Kouteckého (ŠK 64 Plzeň), který v Plzni v openu skončil jako nejlepší mladší žák. V Nepomuku se čekalo, že Vašek bude lovnou zvěří. Namísto toho se mu podařilo dvakrát zvítězit. V posledním kole černými měl na stole vynucení remízy s Jakubem Ježkem. Vidina matu ale byla silnější, namísto Ve1+ s trojím opakováním pozice se stalo Ve2 a zdálo se, že matí černý. Namísto toho se ale černý oslabil na osmé řadě a mat se konal na druhé straně. I tak jsou dva body velmi cenné a uvidíme, jaký turnaj bude hrát Vašek v Tachově. Jedinou odvážnou dívkou v zavřených turnajích (i proto, že do Nepomuku nepřijela plzeňská Natálie Křenová, která si postup do turnaje C vybojovala, a její náhradnice (Barbora Tykalová z Klatov) se rozhodla hrát open) byla Anežka Nová z Klatov. Anežce se tentokráte bohužel nedařilo a uhrála jen 1,5 bodu. Pokud pojede do Tachova, čeká ji zde open a následně boj postupu do zavřených turnajů…

medailisté Turnaje C

A jaká byla situace v openu? Roli nasazené jedničky potvrdil Andriy Andrusevych (ŠK 64 Plzeň), který neztratil ani půl bodu. Na Andriye tak v Tachově čeká turnaj B. Samozřejmě je třeba se včas přihlásit! Hrálo se na sedm kol, šest bodů získal Daniel Kreuzman (ŠK Sokol Klatovy), může se tak těšit na turnaj C… Ten čeká i na Emu Urválkovou (ŠK 64 Plzeň), která skončila s pěti body celkově třetí a nejlepší mezi dívkami. Postupuje (jako nejlepší mladší žák) i Tomáš Zelenka (TJ Plzeň Košutka, z. s.), který v poslední partii kdo s koho porazil do té doby skvěle hrajícího Lukáše Křivku z Letné.

Doplňme ještě pořadí v kategoriích:

starší chlapci: 1. Andriy Andrusevych (ŠK 64 Plzeň), 2. Daniel Kreuzman (ŠK Sokol Klatovy), 3. Jiří Ježek (TJ Sokol Plzeň-Letná)

starší dívky: 1. Ema Urválková (ŠK 64 Plzeň), 2. Viktoriia Strazhnyk (SK Petřín Plzeň), 3. Anna Bartoníčková (ŠK Garde Kaznějov)

mladší chlapci: 1. Tomáš Zelenka (TJ Plzeň Košutka, z. s.), 2. Jan Brůha (ŠK Sokol Klatovy), 3. Jan Tomeš (ŠK Sokol Klatovy)

mladší dívky: 1. Barbora Tykalová (ŠK Sokol Klatovy, byla celkově pátá)

supermladší chlapci: 1. Alex Oliberius (ŠK Sokol Klatovy)

supermladší dívky: 1. Eva Tykalová (ŠK Sokol Klatovy)

Zavřené turnaji se hrály v restauraci Sokolovna, open v nedaleké jídelně při základní škole. Jménem pořadatelů děkujeme za bezproblémový průběh turnaje a těšíme se brzy na viděnou!