Velká cena Nepomuku

Dvaašedesát hráčů zavítalo v sobotu 10. února na Velkou cenu Nepomuku. Tento turnaj byl třetí v pořadí v rámci seriálu Velká cena Plzeňského kraje. Nepomuk převzal štafetu po Letné a Plzni, o tři týdny později vyvrcholí seriál v Nýřanech. Velká cena Nepomuku proběhla bez sebemenších problémů, o což se postarali domácí organizátoři, kteří si dokonce pro nejlepší všech kategorií připravili kromě diplomů i medaile.

Jako už se stalo tradicí, turnaj byl rozdělen na 4 menší turnaje. V největším openu bojovalo 44 hráčů a hráček. Hrálo se na 7 kol tempem 20 min + 5 s/tah. Nejvíce se dařilo domácímu Filipu Kodýdkovi, který získal 6,5 bodu. Druhý skončil Václav Koutecký (ŠK 64 Plzeň), který uhrál šest bodů. I třetí místo bylo nedělené: za 5,5 bodu si ho zasloužil domažlický Michal Vokoun. A jak se dařilo hráčům v jednotlivých kategoriích?

starší kluci:
1. Filip Kodýdek (ŠK Dvorec), 6,5 bodu, celkové 1. místo v turnaji
2. Michal Vokoun (Sokol Domažlice), 5,5 bodu, celkové 3. místo v turnaji
3. Vladyslav Kameneckyi (TJ Sokol Plzeň-Letná), 5 bodů, celkové 4. místo v turnaji

mladší děvčata:
1. Svatava Kindelmannová (ŠK Sokol Klatovy), 4 body, celkové 18. místo v turnaji

supermladší kluci:
1. Dominik Kříž (ŠK Líně), 4 body, celkové 22. místo v turnaji
2. Martin Kraft (ŠK Garde Kaznějov, nereg.), 1,5 bodu, celkové 41. místo v turnaji
3. Andy Oliberius (ŠK Sokol Klatovy), 1 bod, celkové 43. místo v turnaji

supermladší děvčata:
1. Anna Kovářová (ŠK Dvorec), 1 bod, celkové 44. místo v turnaji

Celkové výsledky: zde.

A nyní se přesuneme do zavřených turnajů. Zde se hrálo 5 kol tempem 40 min + 5 s/tah a zvláště turnaj B byl extrémně bojovný. Pochvalu ale zcela jistě zaslouží všichni hráči v těchto turnajích.

Turnaj C

V turnaji C se dařilo dívkám. Jak Magda Koutecká (ŠK 64 Plzeň), tak Anna Jenčová (ŠK Líně) shodně uhrály 3 body. Vzájemná partie (a tím pádem lepší pomocné hodnocení Sonneborn-Berger) rozhodlo pro Magdu. Obě šachistky si tak rozdělili stříbrnou a bronzovou medaili. A to proto, že ještě o bod více uhrál kaznějovský Josef Buvalič, který tak turnaj ovládl, a vybojoval si tak pro příští Velkou cenu postup do turnaje B. Pepa šel v turnaji od vítězství k vítězství, prohrál až v posledním kole s Tondou Bejvlem z Letné. Když už je řeč o Tondovi, ten odehrál zajímavý turnaj: mladý šachista dokázal porazit první dva hráče, naopak se zbytkem prohrál. A tak tedy: 2 body a 4. místo. Páté místo vybojoval rovněž za dva body línský Petr Pešta. Jeden bod a šesté místo je pro jeho klubového spoluhráče Jakuba Garaye.

Turnaj B

Suverénem zavřeného turnaje B se stala Ema Urválková z ŠK 64 Plzeň. Ta soupeřům povolila zisk pouhého půl bodu a vyhrála s půlbodovým náskokem před svým klubovým kolegou Vojtěchem Jančíkem. Vojta porazil celkem tři soupeře a získal ve vyrovnané (od druhého místa) tabulce sympatické tři body. Turnaj B byl s trochou nadsázky přeborem oddílu ŠK 64 Plzeň. Poslední medaili pro sebe vybojovala padesátiprocentní Viktoriia Strazhnyk, která jako jediná dokázala remizovat s vítěznou Emou. Dominanci hráčů ŠK 64 Plzeň potvrdil Jan Böhm, který díky dvěma získaným bodům skončil čtvrtý. Partie mezi Lukášem Křivkou (TJ Sokol Plzeň-Letná) a Mathiasem Stegnerem (ŠK Sokol Klatovy) skončila remízou, k tomu si oba kluci připsali jednu výhru. A tak muselo rozhodnout pomocné hodnocení. To upřednostnilo Mathiase, který tak skončil pátý. Velkým smolařem byl právě Lukáš, který sehrál pět pěkných partií a mnohdy byl blízko zisku bodů. Ale štěstí dnes koukalo všude možně, jen ne na Lukáše. Ale získané zkušenosti Lukášovi jistě pomohou v dalším rozvoji.

Turnaj A

Tentokráte odehrál nejpovedenější turnaj Jakub Ježek z Letné. Ten 3x vyhrál a 2x remizoval a díky zisku čtyř bodů bere nepomucké zlato. Letná turnaj A v nepomucké Sokolovně opanovala. Svědčí o tom druhé místo Michala Macha, který rovněž nepoznal hořkost porážky a který získal 3,5 bodu. Velké drama o bronz svedli na dálku klatovský Tadeáš Velkoborský a domažlický Adam Rudlof. Ačkoliv první jmenovaný zvládl vzájemný duel, pomocné hodnocení přiřklo bronzovou medaili Adamu Rudlofovi. Oba hráči získali 3 body. Srdnatě v turnaji A bojovala jediná dívka – Sibyla Řezníčková hrající za ŠK Tachov. A dá se říci, že ona rozhodla o tom, kdo turnaj vyhraje, protože obrala Michala Macha o půl bod. Sibyla zvládla i duel s Petrem Střihavkou (TJ Sokol Plzeň-Letná), a tak brala díky zisku 1,5 bodu páté místo. Bohužel se tentokráte nedařilo Petru Střihavkovi, který to měl v turnaji A mezi zkušenějšími borci velmi složité. Tentokráte to bohužel nestačilo ani na půl bodu. Věříme ale, že získané zkušenosti se vyplatí na dalších turnajích.

Organizátoři tímto děkují všem za účast a bezproblémový průběh turnaje. Poděkování rovněž náleží nepomucké Sokolovně, která se postarala o hladové žaludky a žíznivé krky rodičů, trenérů i hráčů samotných. Těšíme se brzy na viděnou!