Velká cena Nýřan

První březnová sobota patřila poslednímu turnaji ze série Velké ceny Plzeňského kraje. V krásném sále SKC Nýřany zorganizoval SŠK HeřNýř (sdružený šachový klub Heřmanova Huť – Nýřany) Velkou cenu Nýřan. Na startu se sešlo celkem 75 hráčů, 57 v Open turnaji a 18 ve třech uzavřených skupinách.

Na začátek bych chtěl poděkovat městu Nýřany za propůjčení sálu a umožnění pořádání dětského šachového turnaje. Jelikož jsme s organizováním takto velkého turnaje začátečnící, chtěl bych tímto poděkovat za pomoc s předpřípravou předsedovi  komise mládeže Martinu Kopřivovi. Hlavně bych chtěl poděkovat našemu spřátelenému šachovému klubu Líně – zejména Milanu Jenčovi a Janičce Šilhavý za velikou pomoc při samotném turnaji.

Teď už k samotnému turnaji.

V turnaji A dominoval Hynek Bludský (ŠK 64 Plzeň) se ziskem 4,5 bodů. Na druhém místě skončil jeho bratr Vít Bludský (ŠK 64 Plzeň) se ziskem 3,5 bodů. Třetí místo obsadil Jakub Ježek (TJ Sokol Plzeň – Letná) se ziskem 3 bodů.

Turnaji B kraloval Tadeáš Velkoborský (ŠK Sokol Klatovy), který skončil na prvním místě se ziskem 4,5 bodu.Na druhém místě překvapivě skončil Buvalič Josef (ŠK Garde Kaznějov) se ziskem 3 bodů, jeho umístění v tak těžkém turnaji je opravdu úctyhodné.Na třetím místě skončil Petr Pešta (ŠK Líně) se ziskem 2,5 bodů.

V turnaji C to bylo divoké, každý porážel každého a do předposledního kola nebylo jasné kdo zvítězí, nakonec se to povedlo Vojtěchu Jančíkovi (ŠK 64 Plzeň) se ziskem 3,5 bodů.Na druhém místě se ziskem 3 bodů se umístil jeho klubový kolega Václav Koutecký (ŠK 64 Plzeň) . Na třetím místě se umístil Luong Ngoc Quy (Sokol Domažlice) se ziskem 2,5 bodů.

V Open turnaji se hráčům dařilo takto:

V supermladší kategorii mezi dívkami zvítězila Anna Kovářová (ŠK Dvorec, 2,5 bodu, celkově 46.) před Adélou Hůrkovou (ŠK Sokol Klatovy, 2 body, celkově 54.). V chlapcích zvítězil Martin Kraft (ŠK Garde Kaznějov, 3,5 bodu, celkově 30.) na pomocné hodnocení před Jáchymem Naušem (3,5 bodu , celkově 32) a Dominikem Křížem (3 body, celkově 34).

Kategorii mladší dívky vyhrála Vanesa Černá s krásným výsledkem (ŠK Garde Kaznějov, 5 body, celkově 11.). V chlapcích zvítězil Antonín Bejvl (TJ Sokol Plzeň-Letná, 6 bodů, celkově 3.) před stříbrným Yevhenem Strazhnykem (ŠK 64 Plzeň, 5 bodů, celkově 7.) a bronzovým Adamem Páníkem (ŠK Tachov, 4 1/2 bodu, celkově 14.)

V kategorii starších dívek zvítězila Anička Jenčová (ŠK Líně, 5 bodů, celkově 9.) s jednobodovým náskokem před Magdalenou Kouteckou (ŠK 64 Plzeň, 4 body, celkově 16.) a Simonkou Šilhánkovou (ŠK Líně, 4 body, celkově 23.). Mezi chlapci se nejlépe vedlo celkovému vítězi Františkovi Strakovi (ŠK Tachov, 6 1/2 bodů, celkově 1.) před Vítem Vokračkou (ŠK 64 Plzeň, 6 bodů, celkově 2.). Bronz vybojoval Richard Plic (TJ Plzeň Košutka, 5 bodů, celkově 4.).

Celkové vyhodnocení seriálu Velké ceny proběhne na KP do 16. let pro kategorii mladší d/h a starší d/h a pro kategorii supermladší d/h proběhne na KP do 10. let.

Na závěr bych chtěl poděkovat i všem dětem za jejich přístup ke hře, doufám že si turnaj užili a nabrali cenné zkušenosti do dalších bojů za šachovnicí. Velké DÍKY patří ale i rodičům, za to, že podporují své děti a tráví s nimi svůj volný čas.