Velká cena Tachova

První únorovou sobotu byl na programu třetí díl nově vzniklého seriálu Velká cena Plzeňského kraje, tentokráte šachisté a šachistky vyrazily směrem do Tachova (přesněji řečeno do Dlouhého Újezdu). Na Velkou cenu Tachova zřejmě i vlivem vzdálenosti, začínajících jarních prázdnin, nemocí apod. dorazilo méně hráčů než na předchozí Velké ceny v Plzni a Nepomuku. Šanci zahrát si zavřený turnaj tak dostala i skupinka hráčů, kteří tuto možnost ještě neměli. Pojďme si představit vítěze všech čtyř turnajů.

V neprestižnějším A turnaji se o vítězství byli domácí Jan Váňa s klatovských Matyášem Roubalem. Oba hráči nakonec všechny zbylé konkurenty porazili a spolu remizovali, byli jsme tak svědky dělby prvního místa. Tři body s pěti znamenaly třetí místo pro Jana Langmajera z ŠK 64 Plzeň. Čtvrté místo bylo opět dělené: s 1,5 bodem se na něm umístili Makar Honcharov (ŠK 64 Plzeň) a Tadeáš Velkoborský. Trochu smolně bez bodu (s Tadeášem prohrál v přivyhrané pozici na čas) skončil na šestém místě letenský Jakub Ježek, na příští Velké ceně Domažlic tak na Kubu čeká při nejlepším turnaj B.

Tachovský zavřený turnaj B byl již o něco slabší než na předchozích Velkých cenách, a tak se o vítězství v turnaji mohla poprat trochu nečekaná skupinka hráčů. Po pěti kolech jsme měli dva čtyřbodové, dva dvoubodové a dva hráče bez bodu. A právě hráči se stejným počtem bodů si to spravedlivě rozdali mezi sebou. Možná překvapivým, ale o to spíše zaslouženým, vítězem se stal Michal Macho z Letné, který získal plný počet pěti bodů. Michal ukázal, že je opravdovým seriálových cestovatelem. V Plzni hrál open a prorazil do nepomuckého turnaje C, díky třetímu místu zde jako náhradník nakonec postoupil do tachovského turnaje B, který opanoval, a díky tomu jej za měsíc v Domažlicích čeká turnaj A! Zpět do Tachova. Druhé místo si vybojovala domácí Sibyla Řezníčková, která vyhrála hned čtyřikrát. O třetí místo si to v přímém souboji rozdala Denisa Dominiková z Domažlic a košutecký Tomáš Zelenka. Na konec třetí místo připadlo Denise, která tak mohla oslavit svoji premiéru na Velké ceně Plzeňského kraje. Dva body uhrál Tomáš Zelenka, který zde rovněž neudělal ostudu a získal cenné zkušenosti s pomalejším tempem. V závěrečném kole získal bod i Vojta Jančík (ŠK 64 Plzeň), který v průběhu turnaje bojoval s nevolností a ve hře bylo i předčasné odstoupení z turnaje. Nakonec velká pochvala za bojovnost! Bohužel bez bodu zůstal klatovský Daniel Kreuzman, na kterého tak v Domažlicích čeká nejlépe turnaj C.

Velká pochvala patří i Adamovi Rudlofovi. Ten se v Nepomuku nepotkal s formou, a tak nyní musel bojovat až v turnaji C. I kvůli tomu, že jeho bratr Honza nakonec musel zůstat doma, šanci dostali i dosud méně zkušení hráči Barbora Tykalová z Klatov, Petr Střihavka z Letné a Viktoriia Strazhnyk z Petřína, pro něž to byla premiéra v zavřených turnajích. Z této trojice si nejlépe vedla Barča (skončila čtvrtá se ziskem 2 bodů), za ní se s jedním bodem umístil Péťa, šesté místo připadlo Viktorce, která tak v Domažlicích bude muset hrát open turnaj. A pojďme k medailistům. Dlouho se zdálo, že za suverénním vítězstvím dokráčí hlavní favorit z Domažlic: Adam totiž z prvních čtyř kol čtyřikrát vyhrál, zatímco jeho konkurenti ztráceli (Miroslav Jandečka z Domažlic prohrál právě s Adamem a remizoval s Viktorkou, letenský Jirka Ježek prohrál právě s Mírou Jandečkou). Závěrečné kolo přineslo souboj Adama s Jirkou, Adamovi stačila bílými remíza. Jirka ale zvládl výborně zahájení, střední hru i přechod do koncovky a již se zdálo, že vyhraje partii a o pomocné hodnocení i celý turnaj. Ve věžové koncovce ale zaváhal a partie skončila remízou. Turnaj tak opanoval Adam Rudlof, který tak postupuje do vyššího turnaje, druhý o pomocné hodnocení skončil Miroslav Jandečka a „až“ třetí skončil Jirka Ježek.

I open byl o něco slabší než minule a startovalo zde 22 hráčů. O to ale byla větší šance turnaj vyhrát a vybojovat si místo v turnaji B na příští Velké ceně Domažlic. Vítězem celého turnaje se stal přesvědčivě Václav Koutecký z ŠK 64 Plzeň (6,5 bodu ze sedmi). Druhý s 5,5 body skončil klatovský Jan Tomeš, a to jen díky lepšímu hodnocení oproti Denise Marešové (ŠK 64 Plzeň). Tito dva hráči postupují do turnaje C, a to jako (druhý) nejlepší mladší hráč (Vašek se nepočítá, ten jde automaticky do B) a nejlepší dívka. Postup se týká i Josefa Buvaliče, který skončil celkově čtvrtý.

Pořadí openu v kategoriích (body, oddíl, celkové pořadí v turnaji):

• starší hoši: 1. Josef Buvalič (5, Kaznějov, 4.), 2. Filip Kodýdek (5, Dvorec, 5.), 3. Jakub Šimon Bobčík (4, Tachov, 7.)
  • starší děvčata: 1. Denisa Marešová (5,5, ŠK 64 Plzeň, 3.), 2. Simona Šilhánková (4, Líně, 6.), 3. Johanka Vlčková (4, Košutka, 8.)
  • mladší hoši: 1. Václav Koutecký (6,5, ŠK 64 Plzeň, 1.), 2. Jan Tomeš (5,5, Klatovy, 2.), 3. Yevhen Strazhnyk (4, Petřín, 9.)
  • mladší děvčata: nestartovala
  • supermladší hoši: 1. Matěj Janoušek (3, Líně, 14.), 2. Alex Oliberius (2, Klatovy, 18.), 3. Dominik Tomeš (2, Klatovy, 20.)
  • supermladší děvčata: 1. Eva Tykalová (2, Klatovy, 19.)

Turnaj proběhl řádně a bez zbytečných průtahů. Těšíme se na závěrečný díl seriálu, který proběhne 4. března v Domažlicích.