Přeskočit na obsah

Velkolepé finále ‚velmistrovského‘ turnaje v Nepomuku

Nepomucký turnaj jsme opustili zprávou po čtvrtém kole. Teď je již dohráno a my můžeme slavnostně vyhlásit vítěze obou turnajů. K velkému finále dospěl turnaj A v osmém kole. Jako v předešlých kolech (jejich shrnutí včetně partiových ukázek naleznete níže) nebylo kolo číslo osm příliš bojovné. Našla se ale jedna partie (Antonios Xylogiannopoulos vs. FM Gustav Brejník), která vytvořila podloubí pro dramatické kolo deváté. O co šlo? Pokud by i tato partie skončila remízou (a ta nabídka byla po devátém tahu bílého na stole), stačila by v kole devátém dosud vedoucímu FM Petru Špreňarovi s IM Josefem Juřkem bílými remizovat, aby turnaj jistojistě vyhrál. A stejný výsledek by stačil i do té doby druhému Pavlu Flajšmanovi k zisku druhého místa. FM Brejník ale remízu odmítl a pokusil se černými vyhrát a dotáhnout se na druhé místo. Bohužel pro něj ale v časové tísni ve vyrovnané koncovce chyboval a Řek Xylogiannopoulos už svoji šanci nepustil. Byl to tak řecký šachista, který se vyšvihl na druhé místo a rázem bylo o co bojovat…

Než se podíváme na konkrétní průběh turnaje, krátká poznámka k titulku článku: v turnaji se vyskytla celá řada velmi krátkých remíz, prakticky bez boje: hned dvacet partií skončilo remízou již před šestnáctým tahem. Do příštího roku se pokusíme hráče více motivovat k bojovnosti, aby se turnaj lišil od velmistrovských partií. Nejkratší rezultativní partie měla dvacet devět tahů.

Den devátý

Dvě partie (IM Ivan Hausner vs. IM Radoslav Doležal a Jiří Špiřík vs. IM Jan Michálek) již byly předehrány (a obě skončily remízou). V turnaji A se tak bojovalo jen na třech stolech. Tři předehrávky se stihly i v turnaji B: již ve druhý den se sehrála partie dvou domácích hráčů: černými hrající Petr Flajšman v ní porazil Michala Poláka. Včera pak černými Zdeněk Zedník nedal příliš šancí Marcele Škopkové, když brzy po zahájení získal rozhodující materiální převahu. Radek Turner pak bodoval kontumačně, protože po čtvrtém kole ze zdravotních důvodů musel odstoupit Jan Soural. Mohli jsme tak sledovat jedinou partii, a to partii Josefa Baumruka s Pavlem Hrdlicou, kterému stačila remíza k vítězství v turnaji. Ta na sebe nenechala příliš dlouho čekat, a to i proto, že bílý zvolil výměnnou variantu francouzské obrany. V turnaji B tak se ziskem 5,5 bodu ze sedmi partií zvítezil klatovský Pavel Hrdlica. Pokud ke svému ELU přidá Pavel Hrdlica ještě několik bodíků, bude se moct příští rok utkat s těmi nejlepšími. O půl bodu méně získal dvorecký Petr Flajšman a bronz putuje do Líní za Radkem Turnerem, který uhrál 4,5 bodu. Turnaj bohužel poznamenalo odstoupení nemocného Jana Sourala, který se s námi rozloučil po třech výhrách a jedné prohře s Michalem Polákem.

Vraťme se k A turnaji. Zde mohlo nastat několik scénářů, ve hře bylo například dělení prvního místa (rozhodnout by musel lepší výsledek proti čtvrtému hráči), Pavel Flajšman mohl skončit na prvním až pátém místě, turnaj mohli vyhrát tři adepti. Zkrátka vše bylo otevřené. Zápletka byla ukončena remízou v partii Pavel Flajšman vs. Antonios Xylogiannopoulos. Bílému se zahájení příliš nepovedlo a černý stál lépe (v tu chvíli musel FM Špreňar vyhrát, pokud se nechtěl spoléhat na to, že černými s FM Brejníkem bude bodovat Martin Kopřiva). Svoji výhodu ale řecký šachista prokaučoval a raději rychle nabídku remízy svému soupeři vrátil. Ten se nakonec rozhodl neriskovat a spokojil se s remízou. Tato remíza tak určila celkové pořadí: 1. FM Petr Špreňar (ŠK Líně), 2. Antonios Xylogiannopoulos (Řecko) a 3. Pavel Flajšman (ŠK Dvorec). FM Špreňarovi se tak povedl husarský kousek, a to obhájit vítězství v takto silném turnaji s ELO průměrem 2238.

Dodejme ještě nejlepší partie obou turnajů. V turnaji A byla tímto oceněním poctěna partie Jiří Špiřík vs. Martin Kopřiva a v turnaji B pak partie Jan Soural vs. Petr Flajšman. Obě partie budiž mementem tohoto krásného turnaje v nádherných prostorách místního arciděkanství, s příjemnou atmosférou a pěknými partiemi i společenským vyžitím.

Nutno podotknout, že FM Špreňar si vítězství zasloužil, vyhrál, kdy potřeboval a šetřil síly, když měl. A nepotřeboval ani pomoc ostatních soupeřů v kole posledním, protože pro vítězství v turnaji si šel sám. V poslední partii kola nachytal svého soupeře IM Josefa Juřka v zahájení a získal rozhodující převahu. A byť mu soupeř několikrát vyklouzl z téměř již ztracené pozice, partii zachránit nedokázal. Na tuto partii se podívejte níže. Zbývá krátký komentář k poslední partii hrané toho dne. FM Gustav Brejník se pokusil vzpamatovat ze své včerejší nečekané prohry, Martin Kopřiva ale opět nedal svoji kůži lacino a ustál tlak bílých figur. Partie tak dospěla k věčnému šachu.

Před shrnutím jednotlivých dnů si ještě dovolím krátké hodnocení hráčů dle jejich pořadí.

10. Jiří Špiřík

Páter Jiří Špiřík, příjemný hostitel a nevyzpytatelný soupeř, se vrátil po mnoha letech za šachovnici. Body nerozdával zadarmo, přesto byla jeho nerozehranost znát a soupeři v něm vycítili lovnou kořist. Především černými to měl Jiří Špiřík těžké. Nakonec srdnatý výkon stačil na dva body. Na Jiřím Špiříkovi ale byla vidět velká chuť hrát, v krajském přeboru družstev bude rozhodně těžkým protivníkem, protože výkonnost 2100+ si jistě udržuje.

Počet tahů v partiích aneb index bojovnosti: 34.

9. IM Josef Juřek

Vloni druhé místo, letos předposlední. I to svědčí o tom, jak nesmírně je turnaj vyrovnaný. Po úvodní těžké prohře bílými s FM Brejníkem se oklepal, když v nejdelší partii turnaje udolal Jiřího Špiříka (možná právě tato partie pátera Špiříka zlomila). Pak už ale IM Juřek přidával jen remízy, bohužel pro něj poslední kolo hrál s FM Špreňarem, který musel hrát na výhru…

Počet tahů v partiích aneb index bojovnosti: 33.

8. Martin Kopřiva

Mohl být otloukánkem turnaje, protože byl nasazen poslední s ELO ztrátou 75 na předposledního. A po první partii to tak i vypadalo, když právě s Pavlem Flajšmanem bílými prohrál. Pak se ale herně zvedl a v již žádné partii nebyl ohrožen. Z prvních tří partií měl ale jistě vytěžit více než jen jeden bod (minimálně 2,5 bodu na šachovnici bylo). Po úvodním nezdaru přišlo osm, většinou bojovných a zajímavých remíz, takže z toho byl výborný výsledek.

Počet tahů v partiích aneb index bojovnosti: 31.

7. IM Jan Michálek

Po prohře v pátém kole s IM Hausnerem jako by jej opustila bojovnost. IM Michálek skončil jako vloni nakonec s -1.

Počet tahů v partiích aneb index bojovnosti: 20.

6. FM Gustav Brejník

Snažil se a bojoval, přesto to nebyl jeho turnaj. V jeho partiích se objevily hned 4 rezultáty, bohužel pro něj ale dokázal porazit jen poslední dva hráče a prohrál klíčové partie v boji o druhé místo s Flajšmanem (s ním dokonce bílými) a Xylogiannopoulosem.

Počet tahů v partiích aneb index bojovnosti: 33.

5. IM Ivan Hausner

IM Ivan Hausner bojoval nejen se svými soupeři, ale i s uzávěrkou svého časopisu. Po úvodním nezdaru s budoucím vítězem, uhrál řadu remíz, a to i v podobě několika předehrávek. Za obětního beránka „si vybral“ IM Michálka, kterého porazil, a tak zůstal na 50 procentech vprostřed tabulky vyrovnaného turnaje.

Počet tahů v partiích aneb index bojovnosti: 23.

4. IM Radoslav Doležal

IM Radoslav Doležal pojal turnaj odpočinkově jako dovolenou od práce. Nasazená jednička byla ohrožena jen v partii s FM Špreňarem, ve zbytku partií souhlasila s poklidnými remízami.

Počet tahů v partiích aneb index bojovnosti: 13.

3. Pavel Flajšman

Možná již za rok budeme u toho jména připisovat titul FM. Pokud si udrží současnou výkonnost, není pochyb. Určitě ho nakopla úvodní výhra s klubovým spoluhráčem Martinem Kopřivou. Co je ale podstatné, nezlomila jej ani jeho jediná prohra v turnaji s FM Špreňarem, ze které se rychle oklepal skvělým vítězstvím nad FM Brejníkem. V závěru turnaje již nic neriskoval a pojistil si skvělé třetí místo, což je pro předposledního nasazeného veliký úspěch.

Počet tahů v partiích aneb index bojovnosti: 32.

2. Antonios Xylogiannopoulos Jsme rádi, že do Nepomuka, malého městečka na jih od Plzně, zavítal i zahraniční host. Jednoho dne mi napsal, zda by si k nám mohl přiletět z Řecka zahrát náš turnaj. Ohromná pocta! ‚Xylo‘ hrál navíc velmi dobře, ani jednou neprohrál a sehrál řadu zajímavých partií. O jeho druhém místě rozhodlo vítězství v osmém kole, když porazil FM Gustava Brejníka. I z ‚Xylových‘ reakcí bylo cítit, že si turnaj velmi užil a v Česku, speciálně v Nepomuku, se mu velmi líbilo.

Počet tahů v partiích aneb index bojovnosti: 26.

1. FM Petr Špreňar

Obhájit titul v tak těžkém turnaji, to je na klobouček. FM Špreňar, jakmile vycítil šanci, vyhrál. Dá-li se na jeho výkonu nalézt nějaká kaňka, pak je to jeho partie s IM Doležalem, kterého přehrál, porazit jej však nedokázal. To je však kapka v moři, proti jeho výkonům (výhrám) v jiných kolech. Například poslední partie s IM Juřkem připomínala hru kočky s myší. Zvládne FM Špreňar obhájit i podruhé?

Počet tahů v partiích aneb index bojovnosti: 31.

Zde pokračujme, kde jsme skončili v minulém článku. Ponořme se tak do kola pátého…

Den pátý

Smířlivá nálada IM Radoslava Doležala pokračovala, což vzal s povděkem outsider turnaje Martin Kopřiva, který tak poprvé mohl pošetřit své síly. Dokonce ještě o tři tahy méně trvala partie mezi IM Josefem Juřkem a Antoniem Xylogiannopoulosem, zde se hráči shodli na remíze již v sedmém tahu. Ve všech zbývajících partiích se ale příkladně bojovalo. IM Ivanu Hausnerovi se povedla odplata za loňskou prohru s IM Janem Michálkem; tentokráte to byl on, kdo se v poměrně neobvyklé pozici zorientoval lépe. Černý se pak pokusil o protiakci po sloupci ‚h‘, obětoval zde kvalitu, ale k rozvinutí patřičného útoku neměl v zásobě dostatek figur. IM Hausner dokonce stihl předehrát i partii osmého kola s IM Juřkem, po několika málo tazích se shodli na remíze. Že se v Pircově obraně dá vyhrát i jinak než matovým útokem, ukázal FM Petr Špreňar, který Jiřího Špiříka přehrál ve střední hře bez dam a v koncovce. Vítěz tohoto duelu tak navýšil svůj náskok na nejbližší pronásledovatele na rozdíl celého bodu, zatímco Jiří Špiřík zůstává s jedním bodem poslední – bohužel bílými figury remizuje a černými prohrává. K navýšení náskoku na čele tabulky pomohl FM Petru Špreňarovi i poměrně překvapivý výsledek na zbylé šachovnici. Tam totiž černými hrající Pavel Flajšman zaskočil FM Gustava Brejníka. Černý ze zahájení vyšel lépe a výborně se zorientoval i v následných zápletkách. Výsledkem byl zisk materiálu, bod do tabulky si již Pavel vzít nenechal. Tímto vítězstvím tak jistě přebyl své předchozí zaváhání a možná poněkud překvapivě se vyšvihl na druhé místo již tak vyrovnané tabulky. Turnaj se ale stále opět mimořádně vyrovnaný, smečka pronásledovatelů je poměrně široká.

Turnaj B přinesl čtyři rezultativní výsledky. První v centru se ocitl černý král v partii Josef Baumruk vs. Michal Polák. Nakonec to byl ale král bílého, kdo se v centru dostal pod tlak černých figur. Když k tomu přičteme zisk celé figury, byla na světě pěkná miniaturka. Radek Turner pak drobně pokazil narozeniny své soupeřce, když ji nic nedaroval a postupně uplatil svoji převahu v centru a na královském křídle. Petr Flajšman by se jistě spokojil s prvním nasazeným Janem Souralem s remízou, dokonce ji svému soupeři dvakrát nabídl. Ten však již bod ztratil a do další ztráty se mu nechtělo. Namísto přijmutí druhé nabídky, dočasně obětoval dvě figury za matový útok na krále. Pak se ovšem černý nebránil nejpřesněji (unikl mu skvělý obranný tah Se4), odevzdal dámu a se zbytkem si nasazená jednička už bez potíží poradila. Nejdelší partií turnaje B se tak stala partie Zdeněk Zedník vs. Pavel Hrdlica. Druhému jmenovanému se nakonec podařilo přestát tlak bílého a horší pozici, svého soupeře ošálil o materiál a svým pěšcem došel rychleji k poli proměny. I v turnaji B není vůbec nic rozhodnuto a o vítězství se zřejmě rozhodne mezi Michalem Polákem, Petrem Flajšmanem, Janem Souralem a Pavlem Hrdlicou.

Den šestý

Kolo šest turnaje A výsledkově připomnělo kolo tři a čtyři. Jedna výhra a zbytek remízy. IM Radoslav Doležal se ani bílými s Pavlem Flajšmanem o nic nepokusil a opět rychle remizoval. Nejkratší partie turnaje měla jen pět tahů: jejími autory byli IM Jan Michálek a FM Petr Špreňar, kterého zřejmě již nic od obhajoby titulu nezastaví. Krátké remízy odmítli Antonios Xylogiannopoulos hrající bílými s IM Ivanem Hausnerem a Martin Kopřiva s IM Josefem Juřkem. Obě partie byly obsahově zajímavé, ale i v nich se nakonec krátce po dvacátém tahu urodila remíza. Jedinou výhru šestého kola tak zařídil FM Gustav Brejník, který se vzpamatoval ze včerejší překvapivé prohry. Dnes dočasně obětoval figuru, kterou pak dobyl i s pěšcem a lepší pozicí zpět. Tato výhra vyšvihla FM Gustava Brejníka na třetí příčku. Naopak Jiří Špiřík zůstává poslední se ztrátou 1,5 bodu na předposledního Martina Kopřivu. V kole sedm se jistě pokusí Pavel Flajšman ještě zabojovat o celkové prvenství, má před sebou Jiřího Špiříka. O totéž se pokusí i FM Gustav Brejník, kterého rovněž bílými čeká IM Jan Michálek. A lákavý bude i duel FM Špreňara s Řekem Xylogiannopoulosem.

A jaké bylo čtvrté kolo v turnaji B? Pavel Hrdlica si celkem bez problémů poradil s Marcelou Škopkovou. O síle dvojice střelců se přesvědčil Michal Polák, kterého v koncovce udolal Radek Turner. Pěšce navíc pak postupně dokázal uplatnit Jan Soural, který přehrál Zdeňka Zedníka. Bohužel to bylo jeho poslední vystoupení na tomto turnaji, protože kvůli nemoci z turnaje vystoupil. Zbylé jeho partie tak budou kontumovány v jeho neprospěch. Nejdelší a nejzajímavější partií čtvrtého kola tak byl souboj mezi Petrem Flajšmanem a Josefem Baumrukem. Zde se výhoda přelévala ze strany na stranu, až vznikla velmi netypická koncovka, v níž si obratněji počínal domácí junior. Tabulka je hodně zajímavá a vítěze ještě predikovat nemůžeme.

Dodejme, že i závěr dne se vydařil, a to když pětice Martin Kopřiva, Petr Špreňar, Daniel Mareška, Zdeněk Zedník a Radoslav Doležal odjela hrát do Klatov bowling. Nejlepším hráčem byl poslední jmenovaný.

Den sedmý

O čtyřech partiích se zmíníme jen jednou krátkou větou: Hrálo se jen pár tahů. Ani IM Juřek, ani IM Hausner, ani FM Špreňar a ani FM Brejník neměli velkou potřebu zkoušet své soupeře (postupně IM Doležala, Kopřivu, Xylogiannopoulose a IM Michálka), partie tak skončili remízou. Jedinou výhru tak připsal dobře hrající Pavel Flajšman, který „umučil“ Jiřího Špiříka. Tomu se rozehrání příliš nepovedlo a od úvodu trpěl v tísněné pozici. Tímto „povinným“ vítězstvím se Pavel Flajšman osamostatnil na druhém místě.

Určitá opatrnost se přelila i do turnaje B. Zde bez boje z důvodů popsaných výše vyhrál Pavel Hrdlica, kterému bod zdarma velmi pomohl a je žhavým favoritem na vítězství v turnaji. Radek Turner zkoušel svého soupeře jen patnáct tahů, pak se shodl s Petrem Flajšmanem na remíze. A tou skončila i partie Josefa Baumruka se Zdeňkem Zedníkem, kteří se na ní shodli po dvaadvaceti tazích. Jedinou rezultativní partií tak byla partie Marcela Škopková vs. Michal Polák. Bílá zahrála partii příliš pasivně, černé figury ožily a následně si našly cestu až k bílému králi.

Závěr patřil utkání Barcelony s Plzní, na zápas do Sokolovny zavítal i náš řecký přítel, fanoušek Leicesteru.

Den osmý

Osmé kolo turnaje A jsme již krátce okomentovali v úvodu. Tak jen krátce: IM Josef Juřek v předehrávce remizoval s IM Ivanem Hausnerem. Rychlou remízou skončila i partie Martina Kopřivy s FM Petrem Špreňarem. Ve výměnné španělské se toho také moc neudálo: po pěti tazích IM Jan Michálek remizoval s Pavlem Flajšmanem. A obligátních deset tahů trvala partie IM Radoslava Doležala s Jiřím Špiříkem – remíza. A tak vítězství připsal pouze Antonios Xylogiannopoulos, který se kolem třicátého pátého tahu zorientoval v pozici lépe než jeho soupeř FM Gustav Brejník. Zbývá doplnit i již druhou předehrávku devátého kola: IM Jan Michálek černými remizoval s Jiřím Špiříkem.

V turnaji B připsal klíčové vítězství Pavel Hrdlica, který v pěkné netradiční partii přehrál Michala Poláka. Pavel Hrdlica je tak půl bodu od vítězství v turnaji B. Radek Turner nenašel černými vítěznou kombinaci, se Zdeňkem Zedníkem se tak dohodli na rozdělení jednoho bodu rovným dílem. V předehraném utkání Petr Flajšman zdolal Marcelu Škopkovou, kontumační výhru (nad Janem Souralem) připsal Josef Baumruk.

Den devátý

Průběh partií jsme již okomentovali v úvodu tohoto článku. Jsme rádi, že z dostupných reakcí se turnaj všem líbil a že si jej všichni náležitě užili. Již teď mohu za organizátory prohlásit, že s těšíme již na třetí ročník. Tak za rok na viděnou!

Odkaz na průběžný pohled na nepomucký turnaj po čtyřech kolech: https://www.sachyplzen.cz/sledujeme-prubeh-nepomuckeho-turnaje/. Odkaz na zahajovací bleskový turnaj: https://www.sachyplzen.cz/turnaj-sv-jana-nepomuckeho-zahajen/.

Výsledky

blesk https://chess-results.com/tnr645103.aspx?lan=5
Turnaj Ahttps://chess-results.com/tnr639527.aspx?lan=5
Turnaj Bhttps://chess-results.com/tnr641948.aspx?lan=5

Partie

Fotogalerie